Додому > Актуально > Якою може бути Бродівщина: моделі устрою району

Якою може бути Бродівщина: моделі устрою району

Минулої суботи у сесійній залі Бродівської районної ради відбулося громадське обговорення моделі адміністративно-територіального устрою в частині Бродівського району. У ньому взяли участь перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Василь Лозинський, т. в. о. директора департаменту економічної політики Львівської ОДА Степан Куйбіда, заступник голови Львівської обласної ради Юрій Гудима.

Найперше, про що хочеться сказати у цій публікації, це те, що доволі часто доводиться чути і від мешканців, і від громадських активістів та депутатів різного рівня, і від представників владних структур обурливі висловлювання щодо майбутнього нашого району, центральної районної лікарні. Тож здавалося, що бродівчани стурбовані перспективою відсутності Бродівського району як самостійної адміністративно-територіальної одиниці в складі Львівської області. Саме тому очікувала, що у суботу, під час обговорення, сесійна зала буде переповненою не байдужими громадянами. Але, хоча і у засобах масової інформації, і на офіційних сайтах районної влади, і у соціальних мережах було досить поширене оголошення про день і час обговорення цього важливого для громади Бродівщини питання, сесійна зала була заповнена трохи більше, ніж на половину.

Отож, розпочинаючи обговорення, перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Василь Лозинський повідомив про те, що в Україні задекларовано новий етап реформи децентралізації, що передбачає завершення процесу об’єднання громад та формування нових районів. Також було зазначено, що під час створення карти з конфігурацією громад, враховувалися основні показники: площа, населення, інфраструктура, індекс фінансової спроможності, який має бути не меншим 0,3%. Важливо, щоб громади були фінансово спроможними, наповнені ресурсом, в першу чергу – людським (населення – 10 тис. і більше), щоб було кому і для кого працювати, площа 100 км2 і більше, щоб була можливість будівництва якихось об’єктів. Важливим фактором функціонування громади є діти. Повинно бути більше 250 учнів.

Василь Лозинський наголосив, що основним завданням при створенні територіальних громад є створення однакових стартових умов для всіх, крім того, об’єднання має бути добровільним.

Далі програму «Муніципальне співробітництво: нові можливості для розвитку громад», що передбачає планування та реалізацію спільних проектів територіальних громад, презентував Тарас Баранецький, радник з питань децентралізації Львівського ЦРМС.

Проектну модель адміністративно-територіального устрою області базового та районного рівня Бродівщини, в якому йдеться про 6 мегарайонів (серед яких Бродівського немає) і 67 об’єднаних територіальних громад (40 міських, 15 селищних, 12 сільських), представив т. в. о. директора департаменту економічної політики Львівської ОДА Степан Куйбіда. Варто зазначити, що під час мультимедійної презентації переносний екран так був налаштований, що роздивитися на карті межі, роз’яснення до проекту, контакти розробників практично було неможливо.

Поки гості зі Львова говорили про принади адміністративно-територіальної реформи, в аудиторії панувала тиша. Але, коли поінформували про плани приєднати Ясенівську сільську раду до Соколівської Буського району, а Станіславчицьку – до Лопатинської ОТГ Радехівського району, присутні у залі збентежилися.

На захист своїх громад висловили пропозиції ясенівський, станіславчицький, пониковицький, підгорецький, голубицький сільські голови. Прозвучали навіть закиди щодо фінансової неспроможності на адресу першої у Бродівському районі Заболотцівської ОТГ. Така інформація обурила її голову Марію Дискант, яка, хоч і коротко, але досить емоційно, повідомила про здобутки і напрацювання Заболотцівської ОТГ. Крім того, Марія Дискант наголосила, що громадам варто об’єднуватися, адже це дає можливість розвиватися.

Хочу нагадати читачам, що ще у 2015 році відбувалося обговорення перспективного плану формування спроможних територіальних громад Бродівщини і тоді було запропоновано створити 8 об’єднаних територіальних громад на теренах Бродівського району, зокрема Батьківську, Бродівську, Заболотцівську, Лешнівську, Пеняківську, Підкамінську, Пониковицьку, Ясенівську. І цей перспективний план формування спроможних територіальних громад Львівщини ухвалила у 2015 році Львівська обласна рада. Тепер перспективний план уже змінений і передбачає створення на території Бродівського району трьох ОТГ – Бродівської, Підкамінської, Заболотцівської. Крім того, дві сільські ради – Ясенівську і Станіславчицьку – планують приєднати до Буського та Радехівського районів.

Якщо об’єднання громад добровільне, то виникає питання, чому думку людей не враховують?

Поінформовано було бродівчан, що Міністерство розвитку громад та територій погодило проект нового перспективного плану утворення нових районів. Відтак, в області планується створення 6 районів, замість нинішніх 20, серед яких Бродівський район як самостійна адміністративно-територіальна одиниця в складі Львівської області відсутній.

Про різні варіанти укрупнення районів Львівщини у межах адміністративно-територіальної реформи говорилося вже давно. Було декілька проектів. Один з них передбачав поділ Львіщини на шість районів – Червоноградський, Бродівський, Самбірський, Дорогобицький, Стрийський та Львівський, в іншому пропонувалося створити вісім районів – Червоноградський, Бродівський, Золочівський, Львівський, Городоцький, Стрийський, Самбірський, Дорогобицький.

У лютому 2019 року громадськості області запропонували для обговорення зовсім іншу модель, згідно якої Бродівський район стане частиною Золочівського. Стурбовані такою ситуацією депутати Бродівської районної ради ще 22 серпня на 29 сесії прийняли аргументоване звернення до Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Львівського центру місцевого самоврядування, Львівської ОДА, депутатів Львівської обласної ради щодо необхідності створення Бродівського району Львівської області в процесі реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади.

Яка ж доля цього звернення? Цікаво, що на це моє запитання ніхто з представників обласної держадміністрації відповіді не зміг дати і взагалі зізналися, що цього звернення не бачили.

Не дуже активним було обговорення майбутнього Бродівського району. Дивно, але чомусь у ньому не брали участі представники ні районної, ні міської влади. Хоча представники облдержадміністрації запевнили, що орієнтовно до 1 грудня Мінрегіон формуватиме перспективні плани і опрацьовуватиме їх з державними адміністраціями. Але складається враження, що доля Бродівського району уже вирішена і не на його користь. Чи врахують пропозиції, висловлені бродівчанами під час обговорення, час покаже. В залі навіть звучали запевнення, що у випадку, якщо Мінрегіонів не відреагує позитивно, то представники громади залишають за собою право вдатися до акцій непокори.

Учасники обговорення наголошували, що бродівчани із розумінням ставляться до адміністративно-територіальної реформи, однак переконані, що ці зміни повинні відбуватися на основі всебічних, економічно обґрунтованих розрахунків, з урахуванням історичних, ментальних, соціальних та культурних чинників.

Надія ЗАБОКРИЦЬКА.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *