Додому > Новини > Як запобігти насильству в родині

Як запобігти насильству в родині

В рамках проекту Департаменту військового капеланства Патріаршої курії УГКЦ «Трирічна програма УГКЦ психологічної опіки і соціального відновлення жертв війни у Східній Україні (2019-22)» відбувся одноденний семінар для групи психологічної підтримки та взаємодопомоги дружин військовослужбовців та ветеранів міста Броди.

Тема семінару – «Як запобігти насильству в родині». Цікаву інформацію для учасників заходу висвітлила керівниця ГО Центр «Жіночі перспективи» м. Львів Любов Максимович. Працівниця Департаменту військового капеланства ПК УГКЦ та координатор проекту Наталія Дубчак поділилася досвідом духовної та психологічної опіки Департаменту військового капеланства над родинами військовослужбовців.

Розпочалася зустріч у Бродах з Божого благословення, яке уділив присутнім отець Ярослав Царик. Вітаючи учасників семінару отець Ярослав наголосив, що теми психологічної опіки і соціального відновлення жертв російсько-української війни дуже актуальні. Адже ці люди пройшли нелегкий шлях. Здійснюються ці проєкти та програми з метою профілактики розвитку у них посттравматичних стресових розладів, дезадаптації, конфліктів з оточуючими, зміцнення їх особистісного та соціального статусу.

Керівниця ГО Центр «Жіночі перспективи» Любов Максимович закцентувала увагу присутніх на тому, що таке домашнє насильство і яким воно буває. Найперше, доповідачка наголосила, що домашнє насильство не є «приватною справою», яку не слід «виносити з дому», а є грубим порушенням прав людини. Таке насильство буває фізичним, сексуальним, психологічним та економічним. Погрози вчинення домашнього насильства будь-якої форми також вважаються насильством. Дитина, яка безпосередньо не зазнала домашнього насильства, але стала очевидцем насильства щодо іншої особи, наприклад матері, також є постраждалою. Щоб притягнути кривдника до відповідальності необхідно повідомляти поліцію. Законом України передбачена адміністративна відповідальність за домашнє насильство, але при повторенні таких дій кривдника можуть притягнути і до кримінальної відповідальності за системне вчинення насильства.

– Наша громадська організація «Центр Жіночі перспективи» на сьогодні є однією з провідних в Україні. З проблемами насильства в сім’ї я працюю уже 20 років, – говорить Любов Максимович. – Тисячі жінок скористалися нашими послугами, самореалізувалися – знайшли можливість позбутися насильства, реабілітуватися і реінтенгруватися у суспільстві. Наша місія сприяти впровадженню рівних прав чоловіків і жінок. Тепер напрацьована і державна політика щодо рівності жінок. Сьогодні жінки – це 54 відсотки населення України, більше 50 відсотків з них мають вищу освіту. Це величезний потенціал, який має Україна. Моя порада жінкам пам’ятати, що кожна людина народжена для того, щоб самореалізуватися. Подбайте про себе, подбайте про свій успіх, відчуйте свою місію. Ви – теж людина, яка має свої права, ви не є додатком до родини і терпіти насильство не можна. Насильство в родинах учасників бойових дій дуже делікатна тема. Я би радила жінкам, чиї чоловіки зараз на війні чи повернулися, бути більш уважними і розуміти, що ваш чоловік уже не буде таким, як до того коли поїхав на війну. Дуже багато подразників, що від вас не залежать, впливатимуть на його поведінку. Приглядайтеся і порадьте йому, звернутися до спеціалістів, які допоможуть йому адаптуватися у мирному житті. Не залишайте свого чоловіка на самоті.

На фото: (зліва на право) Любов Максимович та Наталія Дубчак.

Координатор проєктів духовної і соціологічної опіки військовослужбовців, родин загиблих Департаменту військового капеланства патріаршої курії УГКЦ Наталія Дубчак розповіла про програми та проєкти щодо психологічної опіки і соціального відновлення жертв російсько-української війни, що реалізуються УГКЦ. Зокрема про «Трирічну програму УГКЦ психологічної опіки і соціального відновлення жертв війни у Східній Україні (2019-22)», що передбачає багато цікавих заходів щодо підтримки військовослужбовців, проєкт «Листи війни», в рамках якого Департамент військового капеланства друкує листи матерів, дружин та родичів полеглих Героїв до своїх найдорожчих, яких втратили на війні. У рамках фотопроєкту «Сильні духом. Мами» на сторінках журналів, газет розповідається про матерів тих, хто віддав життя за Україну. Нещодавно у Дніпрі, в Музеї АТО, відкрили фотовиставку «Сильні духом. Мами». Передбачається, що ця виставка стане мандруючою і, як зазначила Наталія Дубчак, можливо буде експонуватися і у Бродах. Департамент також організовує для військовослужбовців і їх родин паломництва до святих місць в Україні і за її межами.

– У Бродах діє група підтримки і взаєдопомоги серед родин військовослужбовців і ветеранів АТО, тому перший семінар «Як запобігти насильству в родині» ми провели саме у вашому місті, – говорить Наталія Дубчак. – Тематика обумовлена тим, що за дослідженнями, питання домашнього насильства зараз дуже актуальні в контексті повернення хлопців і дівчат з війни. Дуже часто самі родини не готові сприйняти їх такими. Потрібно працювати і говорити про двох, тобто і про чоловіків та жінок, які повернулися з війни, і готувати дружин, дітей, батьків до повернення їхніх близьких зовсім іншими. Тілька спільна робота зможе допомогти родині адаптуватися і жити разом далі, а найголовніше – уникнути розлучення. Через пандемію коронавірусу тепер ми також обмежені у спілкуванні, пересуванні. Це також сприяє поглибленню проблем в родинах. Отож, хочу порадити, щоб жінки об’єднувалися і знаходили свою реалізацію в чомусь цікавому. Наприклад, є багато груп взаємодопомоги, які створили соціальні підприємства. Якщо є певна мета – вона об’єднує, дає сенс для життя, стимул рухатися вперед. Тільки разом жінки зможуть досягти мети.

Учасники семінару висловили слова вдячності організаторам. Адже тут спільно були обговорені важливі та актуальні теми. Крім того, присутні поділилися власними думками, переживаннями та поспілкувалися у дружній родинній атмосфері.

Надія ЗАБОКРИЦЬКА.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *