Додому > Актуально > Визначний скульптор з Бродівщини

Визначний скульптор з Бродівщини

4 березня минуло 80 років від дня народження Богдана Романця (1939-2009) –скульптора, автора п’яти пам’ятників у Бродах та Т.Г.Шевченку у селі Берлин.
Український скульптор, заслужений художник України Богдан Степанович Романець народився 4 березня 1939 року на Бродівщині у селі Берлин. Батько за фахом коваль, Мати працювала бібліотекарем. Після війни у 1946 році родина оселилася у Бродах. Після закінчення 9 класу Бродівської середньої школи № 1 здібного юнака запросили на роботу у Бродівську газету «Червоний промінь». Згодом після демобілізації з армії вступає у Львівський інститут прикладного та декоративного мистецтва. З 1969 по 1974 роки працює доцентом кафедри металу Львівської національної академії мистецтв. Тоді ж Б.Романця приймають у члени Львівського відділення Спілки художників України в секцію скульптури. У 1991 році митцю присвоєне звання «Заслужений художник України». У 1993 році Богдана Степановича запрошують на викладацьку роботу у Львівську академію мистецтв, де йому присвоєно звання доцента кафедри художнього металу. З 1997 року входив до складу журі фестивалю «Залізний лев».
Скульптор прийшов у мистецтво крізь терни. Батько не дозволяв йому малювати, бо хотів бачити сина продовжувачем власної ковальської справи. Але наполегливий і закоханий у мистецтво Богдан не полишав олівця, бо це мистецтво йому вдавалося. Роботи його органічні, гармонійні за формою і духом.
Творчо пов’язаний Богдан Романець з Бродами, адже тут, на його малій Батьківщині, місто прикрашають чотири пам’ятники. А це Пам’ятник видатним діячам, імена яких пов’язані з Бродівською гімназією, встановлений на подвір’ї Бродівської гімназії ім. І.Труша у 1986 році. На ньому викарбувані горельєфи Йозефа Рота, Осипа Роздольського, Василя Щурата, Степана Тудора та Івана Труша.
Пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку встановлений у 1993 році на центральній площі міста Броди. Його відкриття приурочене до ІІІ Всесвітнього з’їзду Брідщан. Постамент виготовлений з мармурової крихти, на якому знаходиться факсиміле підпису Т.Шевченка. Статуя молодого Шевченка з палітрою у руці вилита із бронзи. Позаду скульптури на кам’яній брилі – символи України: Кобзар, ліра та калина.
Пам’ятник жертвам більшовицьких репресій знаходиться на майдані Свободи, виконаний у формі хреста. У верхній частині пам’ятника вичеканено Тризуб та слова «Молися, сину: за Вкраїну його замучили колись». Нижче у формі горельєфа – образ замученої сім’ї, обрамлений численними хрестами, що уособлюють багатостраждальну Україну. На зворотному боці пам’ятника зображено образ Матері Божої з маленьким Ісусом, оповитий омофором і закличними словами: «За Україну, за її волю!». Поруч зображено св. Юрія Побідоносця, що зборює змія. Внизу на гранітному постаменті – назви тюрем, місць, де томилися брідщани і звідки доставлена земля, закладена до спеціальних ніш у підніжжі пам’ятника. Пам’ятник відкрито у листопаді 1993 року на честь 85 річниці Листопадового Чину.
Пам’ятник Петру Федуну (Полтаві) відкрили на вулиці Золотій у 2002 році. Пам’ятник виконаний у вигляді Тризуба. Посередині – бронзове погруддя Петра Федуна (Полтави) з написом «Петро Полтава». Внизу – відзнака у вигляді хреста і двох схрещених мечів з тризубом у центрі. Під відзнакою – напис: «Воля народам, воля людині». Обабіч пам’ятника – медальйони, на яких викарбовано: «ОУН» та «УПА».
Пам’ятний знак на честь 900-річчя Бродів розташований у сквері на вул. 22 січня, його відкрито у 1984 році. Пам’ятник має вигляд великого каменя-куба, на трьох гранях якого прикріплені бронзові пласти у формі давніх печаток. На них зафіксовані пам’ятні дати в історії Бродів 1084 і 1984 роки.
Богдан Степанович Романець відійшов у вічність 21 грудня 2009р., похоронений на Личаківському цвинтарі.

Підготувала
Н.ХАНАКОВА,
бібліотекар Бродівського історико-краєзнавчого музею.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *