Додому > Культура > Візія Підкаменя: через минуле у майбутнє

Візія Підкаменя: через минуле у майбутнє

Підкамінь – справді унікальне у своєму роді селище – неповторно-мальовничою природою, численними історико-культурними пам’ятками і диво-каменем та давнім монастирським комплексом, розмаїтими каплицями і скульптурами, розташованими на північних схилах гір Медобори, поблизу витоків річок Іква і Серет, а отже й цікавими туристичними локаціями. Тут є що подивитися, що вивчати і над чим працювати. Адже перша писемна задка про Підкамінь, як стверджують історики, належить до 1441 року. Його володарями були у свій час різні можновладці, містечко мало Магдебурзьке право (1524 р.), у 1939-1959 роках було райцентром. Звідси пішли у світ широкий чимало справді видатних людей.
І звичайно, в його історії були не лише злети, а й трагічні сторінки. І далеко не всі сторінки минувшини Підкаменя прочитані. Тим більш цінною є ініціатива патріотичної молоді Підкаменя, яка хоче знати своє минуле, креативно вирішувати справи сьогодення і активно будувати нове майбутнє. Одним з таких ентузіастів є студент історичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, який нині навчається у магістратурі, молодший науковий співробітник КЗ ЛОР «Львівський музей історії релігії» Ігор Букало. Саме він став організатором першої міжнародної науково-краєзнавчої конференції «Історія Підкаменя в контексті політичних та культурних процесів на західно-українських землях», присвяченої 150-річчю від появи праці Садока Баронча «Історія монастиря О.О. Домініканців в Підкамені», що побачила світ у 1870 році.
Наш кореспондент Галина ПЕТРУСЬ поросила голову оргкомітету з проведення цієї конференції Ігоря БУКАЛА детальніше розповісти про цю небуденну для Підкаменя подію.

– Ігоре, перш ніж задати своє запитання, хочу привітати Вас ще з одним успіхом, що характеризує Вас як молодого перспективного науковця. Адже буквально через кілька дів після конференції, про яку йдеться, Вам, як лауреату, вручили обласну премію імені Вячеслава Чорновола за активну життєву і громадську позицію, особистий внесок у розвиток і утвердження вітчизняної науки, сприяння суспільному прогресу, соціально-економічним перетворенням в Україні та світі. До цих вітань приєднується і колектив часопису, адже Ви є його активним позаштатним автором.

А тепер – до конференції. То ж як все починалося?

– У Підкамені ще жодного разу не відбувалися інтелектуальні заходи такого масштабу, тому конференція викликала зацікавлення у багатьох жителів містечка та поціновувачів історії цього неймовірного місця. Ідея проведення конференції була озвучена ще минулого року на засіданні круглого столу «Візія Підкаменя: через минуле у майбутнє», що мало на меті обговорити проблему створення краєзнавчого музею. Тоді одним із завдань на найближче майбутнаднє стало питання проведення наукової конференції.

Отож, спільними зусиллями молодіжної спільноти «PidkaminVillage», Підкамінської селищної ради, селищної бібліотеки, ОЗ «Підкамінська ЗОШ І-ІІІ ст.», активної громадськості містечка і краю вдалося реалізувати задумане та успішно провести конференцію. Проходила вона у селищному Народному домі.

– Хто взяв участь у конференції?

– На пленарне та секційні засідання приїхали 14 з 24 заявлених доповідачів. У її відкритті взяли участь голова Підкамінської селищної ради Богдан Бутинський та о. Михайло Бакай, які власне і розпочали роботу конференції. Модератором секційного засідання було обрано доктора історичних наук, доцента кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки ЛНУ імені Івана Франка Ярослава Онищука. Її учасниками були Олександр Дідик – молодший науковий співробітник КЗ ЛОР АІКЗ «Давній Пліснеськ», Альбертина Бучинська – завідувач мінералогічним музеєм ЛНУ ім І.Франка, Уляна Борняк – кандидат геологічних наук, доцент кафедри мінералогії, петрографії і геохімії, геологічного факультету ЛНУ ім І.Франка, Тетяна Ціхонь – секретар відділу аспірантури та докторантури ЛНУ ім І.Франка, Андрій Корчак – аспірант кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки ЛНУ ім І.Франка, Михайло Хохонь – кандидат архітектури, асистент кафедри архітектури та реставрації Національного університету «Львівська Політехніка», Василь Ільчишин – директор З Залозецької селищної ради «Залозецький краєзнавчий музей» та інші.

Серед запропонованих доповідей були надзвичайно цікаві спогади про дитячі та юнацькі роки ветерана-педагога і краєзнавця Брідщини Теодора Зварича, виступ вчителя-філолога ОЗ «Підкамінська ЗОШ» Іванни Мартинюк, дослідження з археології і геології Підкаменя та краю, запропоновані Ярославом Онищуком, Олександром Дідиком, Альбертиною Бучинською, Уляною Борняк та Тетяною Ціхонь. Теми, що стосувалися природи краю, представили співробітники Національного природнього парку «Північне Поділля» Володимир Баточенко та Галина Паньковська. Окремі аспекти з історії монастиря отців-домініканців представили Андрій Корчак та Михайло Хохонь. Про поширення культу Підкамінської Богородиці на сусідній Залозеччині розповів Василь Ільчишин, ґенезу розвитку ідеї фестивалю «Підкамінь» представив Володимир Булишин – унікерівник Творчої лабораторії «На межі», член ГО «Платформа креативу», керівник гуртків Бродівського центру дитячої та юнацької творчості, виконавчий директор фестивалю «Підкамінь» у 2007-2013 роках,. А бібліотекар Бродівського історико-краєзнавчого музею Наталія Ханакова презентувала історію родини Салецьких на сторінках книги Ірени Коваль із США «Незаземлені» батьки якої з Підкаменя. Такий короткий огляд тем, що були представлені на конференції у Підкамені. До речі, відбувалавідбувалася її відеофіксація, тому всі матеріали можна переглянути в Youtube на каналі – PidkaminVillage і завдячуємо цим фотокореспонденту «Голосу відродження» В’ячеславу Чижику.

– Як завершилася ця конференційна зустріч?

– Після презентації доповідей відбулася панельна дискусія «Менеджмент культурної спадщини: музеї в маленьких місцях», де всі охочі змогли обговорити питання створення краєзнавчого музею. У рамках дискусії також було представлено приклад створення краєзнавчого музею у смт. Залізці в сусідній Тернопільській області. Дискусія завершилася підведенням підсумків конференції та досягнень краєзнавства на Підкамінщині. Організатори цієї зустрічі щиро сподіваються, що у Підкамені з’явиться нова традиція – проведення щорічної краєзнавчої конференції, а наукові досягнення доповідачів сприятимуть збереженню культурної, природної та історичної спадщини нашого краю.

Більше фото на нашій сторінці Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *