Додому > Новини > Патронатна сім’я – сьогодні експеримент, а завтра – норма

Патронатна сім’я – сьогодні експеримент, а завтра – норма

Ще одна програма, що вже поступово запроваджується в рамках національної стратегії профілактики соціального сирітства на період до 2020 року, – це розміщення дітей у патронатні сім’ї. Патронатна сім’я – це тимчасова сім’я для дитини, яка опинилася в складних життєвих обставинах, що має мінімізувати травмування дитини, коли її забирають від батьків. Тобто такі діти не потраплятимуть в інтернатні заклади, а перебуватимуть у спеціально підготовленій сім’ї, де про них турбуватимуться, забезпечать догляд і реабілітацію. Оптимальний термін перебування дитини в такій сім’ї – до 3, а в окремих випадках – до 6 місяців. За цей час органи опіки та піклування повинні провести роботу з батьками дитини і визначити, де їй буде краще, при цьому можливість повернути дитину до батьків має бути пріоритетом у роботі з сім’єю. Наприклад, якщо треба привести помешкання до ладу, якщо потрібно – допомагають з працевлаштуванням, працюють із залежними від шкідливих звичок батьками, якщо вони бажають змінитися. Коли сім’я вийде з проблемної ситуації, тоді дитина повернеться у родину. Якщо не вдається дійти позитивного результату, то надалі відбудеться влаштування дитини у прийомні родини, усиновлення.
Стратегія профілактики соціального сирітства спрямована на те, щоб взагалі відійти від сиротинців, аби дитина виховувалася в сім’ї або принаймні у закладах з сімейною формою виховання. Адже про те, що притулки та інтернати – не найкраще місце для виховання дітей, говорять давно. Та поки-що, окрім прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу, альтернатив у дитини, яка опинилася без батьківської опіки, не було.
Патронатні сім’ї – це дуже добре. Утримання дитини у закладі обходиться дорожче, ніж у такій сім’ї. Це позитивно для громади, особливо зараз, коли йдеться про децентралізацію. За це патронатним батькам гарантують зарплату, кошти на утримання дитини, стаж і професійний супровід. Патронатними родинами можуть бути сім’ї, які довго живуть у шлюбі, мають спільних дітей не молодше підліткового віку. Такою є умова, адже маленька дитина не зрозуміє, чому увага мами переключилася з неї на іншу, чужу дитину. Вік патронатних батьків для мам – від 35 до 60 років, для татів – від 35 до 65 років. Щодо житлової площі, то обмежень немає, родина може мешкати навіть в орендованій квартирі. Це повинні бути батьки, які готові у будь-який момент прийняти дитину, допомогти і відпустити її. На виховання можна взяти братиків і сестричок. Навіть може бути так, що родина опікуватиметься неповнолітньою мамою та її дитиною. Патронатні батьки мають пройти співбесіду та відповідне навчання з фахівцями. Важливо, що в рамках цього експерименту патронатна родина буде отримувати заробітну плату, плюс два прожиткові мінімуми на кожну дитину. Умова, що один з патронатних батьків має бути безробітним, бо основним місцем роботи стає опіка над дитиною, відповідно йому чи їй нараховуватиметься стаж.
Якщо ви сім’я, яка має позитивний досвід виховання власних дітей (дорослих або підліткового віку), проживаєте у м.Броди або у Бродівському районі на спільній (власній чи орендованій) житловій площі, маєте вищу освіту й небайдужі до долі дітей, які залишилися без батьківського піклування, звертайтеся за інформацією, як тимчасово підтримати дитину в складних життєвих обставинах на платній основі.
Термін перебування дитини у вашій родині визначатиметься індивідуально, залежно від потреб дитини та процесу вирішення питання щодо її повернення в рідну сім’ю або влаштування під опіку/піклування, усиновлення, в прийомну сім’ю чи дитячий будинок сімейного типу, в середньому складає до 3 місяців, але в окремих випадках може бути продовжений до 6 місяців. Підтримайте дитину, яка тимчасово з різних причин не може проживати у рідній сім’ї!
За детальною інформацією звертайтеся у Бродівський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою: м. Броди, вул. Юридика, 2, тел. (03266) 2-79-25.

М.КОВАЛЬЧУК,
соціальний педагог Бродівського РЦСССДМ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *