Додому > Новини > «КРІЗЬ РОКИ І ДОЛІ»

«КРІЗЬ РОКИ І ДОЛІ»

Львівська журналістика у фактах, коментарях, світлинах

Нещодавно у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася презентація книги «Крізь роки і долі» (на фото внизу). Сторінки видання розповідають про історію Львівської журналістики, процес її становлення та розвитку, описують глибокі традиції українського журналістського процесу. Участь у підготовці збірника взяли майже 60 авторів, об’єднаних Національною спілкою журналістів України, серед яких і головний редактор газети «Голос відродження» Надія Забокрицька.

У спілчанському виданні «Крізь роки і долі» розповідається про малознані сторінки Львівської школи журналістики, її історичні витоки, трансформації у часи становлення незалежності України, утвердження свободи слова. Її автори, розкриваючи медійну діяльність однієї з найбільших творчих організацій Львівщини, показують перші висліди роздержавлення-реформування районних часописів, нинішній розвій електронних ЗМІ краю, ілюструють приклади, як щоденною працею твориться «історія сучасності», згадують колег, які до останнього удару серця залишалися діяльними на вітчизняній інформаційній ниві, дають засадничі уроки фахової майстерності.

У передньому слові «Львів – місто перших в Україні газет і журналів» декан факультету журналістики Львівського національного університету ім. І.Франка, доктор історичних наук Іван Крупський наголошує, що саме у Львові 9 липня 1749 року вийшов перший одноденний листок польською мовою «Кур’єр Львівський», а згодом і перша «Львівська газета» французькою та українською – «Зоря Галицька». Львів, ставши містом перших в Україні газет і журналів, здобув також першість у заснуванні україномовної періодики, що започаткувала нашу національну пресу.

Поєднуючи історичні витоки із сьогоденням, голова обласної організації Спілки Ярослав Климович з гордістю константує, що офіс Спілки, яка налічує близько тисячі журналістів з різноманітних медіа Львівщини, понад 40 років нагадує живий організм, де щоденно кипить творча робота.

Сьогодні на Львівщині щотижнево виходить до трьох десятків місцевих періодичних видань. Провівши реформування, вони стали виразниками надій і прагнень місцевих мешканців, реальним втіленням засад демократії та утвердження свободи слова. Про шляхи становлення, трансформації, стан інформаційної сфери області у нововиданій книзі розповідають керівники районних газет.

Зокрема, головний редактор «Голосу відродження» Надія Забокрицька у книзі розповідає про демократичну пресу на Бродівщині, родоначальником якої можна за правом назвати газету «Брідські вісті», що видавав з 1936 року гурток українських ідейних інтелігентів. Від 1939 року «Брідські вісті» припинили своє існування, а україномовні газети на Бродівщині виконували ідеологічне замовлення комуністичного режиму. Новим демократичним виданням у нашому краї став у 1990 році «Голос відродження». Будучи фактично ровесником Української державності, газета стала одним із символів Бродівського району. Редакторка наголошує на головних етапах становлення «Голосу відродження», розповідає про журналістську організацію і зазначає, що бродівська районка – це калейдоскоп подій у кінострічці життя, це тисячі облич, зафіксованих на скрижалях пам’яті, й тисячі різних історій та ситуацій, пов’язаних з цими людьми. І зараз, пройшовши шлях роздержавлення, щотижня газета робить новий запис в історичний щоденник Бродівщини.

У книзі «Крізь роки і долі» вміщено понад 200 фото, що ілюструють розвиток і діяльність редакцій Львова та Львівської області. Упорядником цього видання, що побачило світ у рік 60-ліття Національної спілки журналістів України, є заступник голови ЛОО НСЖУ Ярослав Фейло, а головою редакційної ради – голова Львівської обласної організації Національної спілки журналістів України Ярослав Климович.

Під час презентації проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку ЛНУ ім. Івана Франка Володимир Качмар підкреслив важливість журналістського фаху для сучасного світу. Також він наголосив, що видання книги «Крізь роки і долі» є унікальною подією: «Це те, що об’єднує багатьох людей. І коли ця книга робить певний підсумок, то її значення є надважливе».

Голова Львівської обласної організації НСЖУ Ярослав Климович акцентував увагу на глибоких традиціях української журналістики в цілому та львівської журналістики зокрема. «Серед усього різноманіття друкованих видань така книга неодмінно повинна існувати заради молодого покоління журналістів, щоб вони розуміли всю глибину і ґрунтовність української журналістики. Зрештою вона має право на існування і заради досвідчених майстрів слова, щоб вони не забували історію формування цієї професії», – наголосив він.

Оплесками вітали учасники презентації ветерана журналістики, 93-річного письменника Миколу Петренка, який свої перші кроки у журналістиці зробив саме у бродівській районці, будучи юнкором, а згодом певний період часу і працював у Бродах. Микола Петренко, за плечима якого насичений непересічними подіями і дуже непростий життєвий шлях, звертаючись до медійників Львівщини, пригадав слова поетеси Ліни Костенко про те, що журналісти – це очі суспільства, яке спить. Також він наголосив, що ця книга для всіх, хто вірить у силу правдивого Слова.

Теплими словами про книгу «Крізь роки і долі» відгукнувся і викладач факультету журналістики Львівського університету, професор Василь Лизанчук. Він наголосив, що «у збірнику вміщені важливі моменти розуміння журналістами свободи слова. А історії, що викладені в ньому, збагачують, дають підґрунтя для утвердження української журналістики».

На важливості видання «Крізь роки і долі» наголосили знані фахівці своєї справи, зокрема журналісти Михайло Батіг, Богдан Кушнір, заслужений журналіст України, представник Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення у Львівській області Петро Цеголко.

Безпосередньо до видання збірника долучився доцент кафедри української преси Львівського університету Ігор Паславський. Саме в його видавництві «ПАІС» було надруковано перших 300 примірників. Під час презентації він відзначив високий рівень публікацій, вміщених у виданні. «Ця книга є змістовною і неодмінно стане затребуваною в того читача, який любить правдиве, дотепне й оригінальне слово», – наголосив Ігор Паславський.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *