Додому > Культура > Книгозбірня – всесвіт у зручному форматі

Книгозбірня – всесвіт у зручному форматі

Ми змінюємо світ, а світ змінює нас. І такі традиційні суспільні атрибути, як-от книга, школа, бібліотека раптом набувають нового змісту та незвичної форми.

Знаючи, як працюють бібліотеки за кордоном, ми тихо зітхаємо і натхненно віримо, що наші користувачі також будуть задоволені й щасливі. Згодом! А поки що, ми шукаємо ідеї, аби їх здивувати.

І повірте, знаходимо саме ті інновації, що реально втілити у життя, навіть за умови обмежених ресурсів. І переконуємо органи місцевого самоврядування, що громада починається з бібліотеки!

Бібліотекарі Бродівщини щиро прагнуть зробити свою бібліотеку сучасною і відкритою для різних категорій користувачів, враховуючи основні сучасні критерії: бібліотека, як система: сучасне призначення бібліотек,приміщення, ІТ,сервісний бібліотекар; бібліотека як простір: маленькі ідеї для великих змін, еко-бібліотека,новий дизайн; бібліотека,як доступ до інформації і знань: друковані та електронні видання,підтримка академічної освіти та інтелектуальне дозвілля; бібліотека – місце зустрічей: традиції та новації, що таке «третє місце» та як створити у ньому комфорт і затишок, як провести подію в бібліотеці, як залучити друзів та волонтерів.

 

Важливе і позиціювання бібліотек, як соціальної складової кожної громади. Сьогодні, ми, бібліотекарі, як ніколи, дуже потребуємо такої підтримки. Вона надихає нас, спонукає до творчості, пошуку і впровадженню у бібліотечну діяльність нових можливостей, технологій, сервісів заради служіння громаді.

На фото: Світлана Гаврилюк, бібліотекар с.Гаї-Дітковецькі.

– Цьогоріч приємний подарунок, отримали наші користувачі:

184 примірники інтерактивних книг від Фундації Дарини Жолдак, у рамках щорічної акції «100 тисяч книжок для сільських бібліотек».

Так вже сталося, що цей рік спонукає нас до роботи цілковито у режимі онлайн. Ми звикли сприймати бібліотеку як місце, де можна взяти книгу чи почитати періодику. Насправді ж бібліотеки є базовим елементом культурної, наукової, освітньої та інформаційної інфраструктури країни. Вони мають задовольняти запити людей. Оскільки культурних платформ у малих містечках, селищах та селах практично немає, бібліотеки мають взяти на себе цю функцію й стати сучасним хабом. Це чи не єдина можливість донести культуру до людей у місця з невеликою кількістю населення.

В Україні триває процес утворення об’єднаних територіальних громад (ОТГ), які самостійно формуватимуть власну культурну політику. Бібліотеки і тут є потужним інструментом, щоб вивести їх на якісно новий рівень. У рамках проєкту Української бібліотечної асоціації «Чотири простори бібліотеки: інноваційна модель діяльності» була розроблена нова модель бібліотеки, що поєднуватиме чотири простори: навчання, натхнення, зустрічей подій.

Бібліотеки мають перетворитися на різновид медіатеки, збирати й використовувати інформацію на всіх носіях і впевнено входити в інформаційне середовище.

У зв’язку із запровадженням карантину бібліотеки спрямували свої зусилля на розвиток та надання онлайнових сервісів. Це дало можливість проявити себе абсолютно по – новому. Центральна районна бібліотека на своїх онлан-сервісах презентує читачам ювілейні відео презентації творчості українських письменників, краєзнавців, відео мандрівки, слайд – подорожі,літературні мозаїки, відео перегляди книг.

Районна бібліотека для дітей у час карантину працювала в проєкті «Бібліотека в ефірі». Це проєкт, що знайомить читачів з новинками дитячої літератури. Онлайн-проект «Марафон читання» охоплює користувачів різного віку. «Бібліотека сьогодні» – замовлення книг в умовах карантину в телефонному режимі та через месенджер. Проєкт «Рандеву з книгою» в онлайн об»єднає бібліотекарів і користувачів.

На фото: учасники ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач року» для учнів 6-7 класів.

Найцікавішою була робота в онлай режимі бібліотек Ясенівської сільської ради: онлай рубрики «Читач рекомендує», навчання на онлай – платформі з цифрової грамотності для громади «Дія.Цифрова освіта», онлайн «Літературні акорди», онлай-презентації творчості краєзнавців, онлайн казковий міні-театр

«Граємось у казку», онлайн фотовернісаж.

Завдяки активній позиції щодо підтримки закладів культури голови громади – Марії Сенюти, наші книгозбірні створили нові простори, оснастилися матеріально і технічно.Це дає можливість бути активними, працювати для громади і з громадою.

На час карантину бібліотекарі сіл Пониковиця, Підкамінь, Берлин, Комарівка, Корсів, Бордуляки, Суходоли, Голосковичі, Маркопіль, Гаї-Дітковецькі, Гаї, Накваша інформують громадськість у віртуальному світі , зокрема через такі форми роботи як карантинний проєкт «Мама замовила – діти отримали.» – онлайн-інформаційні п’ятихвилинки, онлайн-бібліографічні огляди, онлайн-хвилини цікавих повідомлень, онлайн-факти, онлайн-перегляди, онлайн-бібліоМікси, онлайн-книжкові виставки, онлайн-презентації.

Онлайн флешмоб до Дня матері, слайд-презентації, фото-батли, відео презентації, «Я прочитала і вам рекомендую…» І…навіть онлай «Бібліозарядка в бібліотеці» – це неповний перелік роботи бібліотеки-філії с.Лешнів.

Сьогодні в суспільстві, як ніколи, великий запит на інноваційність. Бібліотеки повинні іти в ногу з часом.

Бажаю бібліотечній галузі бути затребуваною у суспільстві, у громадах. Нових ідей і їх втілень, цікавих починань, сміливих планів і їх здійснення.Напередодні свята вітаю усіх, хто творить бібліотеку майбутнього! Здоров’я, наполегливості нових ініціатив, цікавих перспективних проєктів і постійного руху вперед.

Віра СОЛОВІЙ,
директор Бродівської ЦБС.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *