Додому > Культура > Головне завдання – формування креативного культурного простору громади

Головне завдання – формування креативного культурного простору громади

Мабуть не випадково 9 листопада в Україні відзначаються два значимих, національних і духовних свята – День української писемності і мови та Всеукраїнський день працівників культури і майстрів народного мистецтва. Бо саме мова і культура – це той головний стержень, навколо якого формується нація, народ, держава. Це ті безцінні животоки, що живлять нашу українськість, патріотизм, любов до отчої землі, єднають нас у прагненні здобути мирне, світле майбутнє для України.

Наш кореспондент Галина ПЕТРУСЬ поцікавилася у начальника відділу культури, туризму, молоді і спорту Бродівської міської ради Мар’яни РОДІН, як і чим живуть сьогодні, в умовах адміністративної реформи, працівники закладів культури Бродівської МТГ.

На фото: аматори сцени і культпрацівники с.Сухота під час свята «День села».

– Отож, Мар’яно Павлівно, у чому вбачаєте головні завдання відділу і на що націлюєте колег?

– Головні завдання відділу у сфері культури закріплені нормативними актами, а роботу регламентують близько 10 законодавчих актів, низка постанов та наказів, а також положення, затверджене сесією Бродівської міської ради. Чому стільки? Це зумовлено тим, що система установ та закладів культури Бродівської громади має різнопланову і багатовекторну структуру. Після приєднання до Бродів 50 сільських населених пунктів, сюди входять 36 закладів клубного типу, 31 бібліотека, Бродівський історико-краєзнавчий музей, музичне товариство «Боян» та Бродівська школа естетичного виховання, яка, до речі, цього року увійшла до «Топ-10» музичних шкіл області.

Варто зазначити, що у громаді сьогодні діє 10 різножанрових аматорських колективів, з яких 7 мають звання народних (театр «Пошук» – керівник Марія Ковалів, ансамбль народної пісні «Криниченька» – Наталія Ковальчук, ансамбль народної музики «Гоп зі смиком» – Сергій Мілютенко, художньо-просвітницький колектив «Благовіст» – Василина Тесля, чоловічий вокальний ансамбль «Січовик» – Михайло Добрянський, ансамбль народної пісні та музики «Діброва» – Ярина Шишка, вокальний ансамбль «Гармонія душі» – Марта Пишна); 3 – звання зразкових (хореографічний ансамбль «Джерельце» – керівник Ольга Гром’як, художньо-просвітницький колектив «Забавлянка» – Марія Ковалів, дитячий хор «Передзвін» – Віра Волянюк). 492 учні навчається у музичній школі. Це свідчить про талановитість брідщан та високий творчий потенціал бродівського краю.

Очевидно, що ми маємо хорошу базу для формування креативного культурного простору громади – в цьому і вбачаю наше головне завдання. Водночас, це вимагає від нас значних зусиль не лише в напрямку зміцнення матеріально-технічної бази та покращення культурної інфраструктури, але й підвищення якості надання культурних послуг за місцем проживання, істотної зміни форм і методів роботи цих закладів. Тому основний меседж, який посилаю своїм колегам – це ініціативність та неминучість змін. Адже наші люди стали вимогливішими, інформаційні технології та сучасні вимоги до системи закладів культури диктують особливі умови: найширше використання всіх можливостей, творчого потенціалу, нових граней співпраці з громадою, створення сучасних культурних платформ. У нас дуже багато творчих, ініціативних людей, які хочуть себе реалізувати і тому ми повинні розширювати можливості всіх закладів культури, підкреслюючи одночасно їхню своєрідність, «родзинку» кожного з них.

– З якими проблемами стикнулася сьогодні культура і на що потрібно звертати найбільше уваги?

– Сьогодні перед культурою стоїть багато викликів. Неабиякою проблемою є відсутність доступу до Інтернету у більшості закладів у сільських населених пунктах, що значно послаблює висвітлення їх діяльності, особливо у період карантинних обмежень. Думаю, у наступному році нам вдасться виправити таку ситуацію.

Звичайно, хотілося б, щоб заклади культури виглядали сучасно, на рівні сьогоднішніх вимог, але ми стикнулися з тим, що приміщення Народних домів та бібліотек не ремонтувалися роками і потребують капітального ремонту, відсутні системи опалення та водовідведення, нагальною потребою є оновлення музичного спецобладнання та меблів. Такі витрати є непомірно великими, щоб зробити все одночасно. Але цього року нам вдалося частково оновити матеріальну базу Народного дому м.Броди, закупивши звуко- та аудіоапаратуру, та міської бібліотеки, закупивши комп’ютерну техніку. Придбано мікрофони для Станіславчицького та Пониквянського Народних домів. Півмільйона гривень виділено з міського бюджету на реконструкцію даху Пониковицького Палацу культури, проведено поточний ремонт покрівлі Народного дому в Бродах, реалізовується проєкт місцевих ініціатив з проведення капітального ремонту та утеплення зовнішньої стіни актової зали Бродівської школи естетичного виховання. Звичайно, проведено ряд інших закупівель та виконано роботи, що покращили умови праці культпрацівників та діяльності творчих колективів, виділені кошти для підтримки належного стану приміщень та на виготовлення банерів, що слугували фотозоною на святкуваннях Днів сіл.

– Які нові проєкти започаткували?

– Так, цього року ми практикували нові форми роботи: відбувся перший фестиваль гаївок у Бродівській громаді, реалізовано мистецький проєкт «Україна – єдина! Україна – це ми!» та проведено танцювальний флеш-моб під час відзначення Дня Незалежності, налагоджена співпраця з громадськими організаціями. Ми намагалися надати нового імпульсу урочистій ході на День вишиванки та святкуванням на День молоді.

Всіляка підтримка надавалася під час проведення влітку Днів сіл, а «вінцем» стало відзначення Дня громади. Це свято ми відзначали вперше, пройшло воно у формі ярмарки-презентації старостинських округів, що входять до складу бродівської громади. Також започатковано новий романтичний проєкт «Золоте весілля», в якому взяли участь сімейні пари, які прожили спільно в шлюбі півстоліття.

Поряд з цими, як і з року в рік, проведено заходи з відзначення пам’яті українських Героїв, Борців, які здавна й до сьогодні жертвують своїм життям і здоров’ям заради доброї долі і незалежності України. Кожен такий захід по-своєму особливий, хочеться, щоб усі вони мали своє продовження, а карантинні обмеження не перешкоджали цьому.

– Яких успіхів у цьому році досягали творчі колективи МТГ?

Цього року у фестивалях різного рівня активну участь брав зразковий аматорський хореографічний ансамбль «Джерельце», зокрема, на Міжнародному фестивалі у Болгарії «Славянський ві­нєц» його учасники здобули друге місце у номінації «сольний номер», а на Міжнародному конкурсі «Веселкова Терпсіхора» – третє місце у номінації молодша група. Також ансамбль показав хороші результати у Всеукраїнському фестивалі-конкурсі народної та сучасної хореографії «Осінній листопад 2021», ставши володарем перших премій у трьох вікових категоріях, у Всеукраїнському фестивалі «Покутські витоки» здобули друге місце у двох вікових категоріях та третє місце – на Всеукраїнському конкурсі «Сонячний каштанчик».

Окремі учні та творчі колективи Бродівської ШЕВ теж пишаються своїми здобутками. Гран-прі конкурсу юних скрипалів та віолончелістів пам’яті С. Феньвеші дісталося Яні Луцків (викладач Ярослава Дубинецька), диплом І ст. – Вікторії Яйчені (Наталія Бурлікова) і Анні Григор’євій (Наталія Казімірова). Гран-прі Міжнародного дистанційного фестивалю-конкурсу дитячої, учнівської творчої молоді «Соняшник» отримала Роксолана Бойко, дипломи І ст. – Богдана Чаплюк та Христина Нагорняк (Наталія Пелех). Перші місця на Міжнародному конкурсі «Таланти ХХІ ст.» (Болгарія) зайняли Анна Антонів та Аліна Довгушко (Ігор Безпалько), Анастасія Чумаченко (Тетяна Баранюк) та Яна Луцків (Ярослава Дубинецька), а на Міжнародному фестивалі-конкурсі «Свято талантів» (Україна) – Роксолана Ковальчук (Любов Кокшарова).

Дипломи І ст. на Всеукраїнському конкурсі народної та сучасної хореографії «Весняний первоцвіт-2021» отримали ансамблі танцю «Зернятко» (Ольга Хороша) та «Сонечко» (Іванна Бойко).

У Всеукраїнському конкурсі «Франкове підгір’я» переможцем став Святослав Морозюк (Віталій Целюх), а у І зональному фестивалі-конкурсі юних піаністів ім. В.Безкоровайного – Марія Сушанська (Наталія Дробиш). Також у ІІІ регіональному фестивалі-конкурсі юних музикантів «Інструментальний вернісаж» диплом І ст. отримали Святослав Морозюк (Віталій Целюх), Анна Григор’єва (Наталія Казімірова), Юстина Тимусь (Мирослава Кожан) і Божена Гузь (Олена Савчин). Загалом, бродівські вихованці отримали 73 призових місця, з них 18 перших, 27 – других та 24 – третіх.

Дипломи з відзнакою отримали Марта Фігун (Галина Станкевич) та Вікторія Кривошина (Зеновія Ольшевська) на Всеукраїнському конкурсі виконавців на народних інструментах «Відлуння Митуси».

– Що б побажали своїм колегам напередодні професійного свята…

– У культурі, як і скрізь за кожною доброю справою, стоять люди незбагненно щедрої душі та щирого серця. Це люди творчі, натхненні і талановиті! Напередодні професійного свята – Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва бажаю усім міцного здоров’я, Божого благословення, мистецьких досягнень та здобутків на благо відродження, розвитку та збереження духовних надбань нашої громади і країни. Зі святом!

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *