Додому > Новини > Чому в Німеччині не так?

Чому в Німеччині не так?

Після повернення з німецького етапу проєкту Vital для менеджерів та управителів житловою нерухомістю найчастіше чую питання: «Правда ж у Німеччині не так?». Не так, як у нас, мається на увазі. Немає обшарпаних будинків, вбитих доріг, графіті на стінах і городів з гаражами під вікнами багатоквартирних будинків.

Насправді є. Ті одиниці «знайомих ландшафтів» губляться між модернізованих, доглянутих будинків і кидаються в око ще гірше, ніж в нас, бо сильно виділяються на тлі загального благоустрою.

Це ті будинки, де співвласники і мешканці нічого не зробили для того, аби покращити будинок. Не вклади в нього ні коштів, ні зусиль. Сподіваються, що хтось прийде і щось зробить для них і головне ЗАМІСТЬ них, бо «не може ж бути таке страхіття в місті». Може. І буде, допоки співвласники не вирішать інакше або доки не розвалиться. Тоді руїни приберуть комунальні служби, співвласникам виставлять за це рахунок, а в разі несплати підуть в суд і доб’ються відчуження землі. Вже скоро на тому місці виросте свіженька багатоповерхівка з активними співвласниками.

Отож. В Німеччині, судячи з усього, було так само, як і в нас, але кільканадцять років тому. Ми на початку цього шляху, і з нинішніми технологіями маємо всі шанси пройти його швидко. Але німцям ніхто не подарував нові внутрішньобудинкові мережі, свіжі фасади, надійні вікна та покрівлі, красиві клумби і доріжки. У все це вони вклали гроші – як власні, так і кредитні. Тепер навіть у віддаленому від мегаполісів містечку важко здати в оренду квартиру без балкону, тому управителі пропонують співвласникам доставити спеціальні конструкції з балконами. Від цього змінюється не тільки вигляд будинків, а й рівень комфорту для мешканців. Адже на балконі вони облаштують вазони з квітами, крісла та столик для посиденьок. І ніяких велосипедів, коробок з речами, які «двадцять років лежать, але ще стануть в нагоді» чи закруток до стелі на балконі. Найбільшою різницею для мене було те, що люди прагнуть жити комфортно й у приватному будинку і у багатоповерхівці; коли приємно знаходитись не тільки в квартирі, а й в дворі і в під’їзді не хочеться затримати подих, закрити очі і бігти геть.

Від погляду на старі квартири житлових будинків стає сумно, але після подорожі за проектом Vital видно чіткий вектор руху вперед. Оновлене українське законодавство дозволяє співвласникам ефективно взаємодіяти з управляючою компанією, контролювати хід робіт та використання коштів. Українські управителі та ОСББ здебільшого сильно зацікавлені у покращенні багатоквартирних будинків, але часто стикаються з байдужістю або навіть ворожим сиавленням співвласників. Та все ж поступово ситуація змінюється, і навчання з можливістю перейняти досвід колег, які вже пройшли цей шлях змін, неабияк допомагає менеджерам та управителям житловою нерухомістю долати труднощі.

Час українському суспільству зрозуміти, що іншого шляху немає – тільки вкладення у будинки коштів, зусиль, ресурсів зможе привести наші міста до комфортного і приємного рівня. Бо ми цього точно варті – жити в красі та комфорті у рідних містах.

Проєкт VITAL – Професійно-технічне навчання управителів житловою нерухомістю у Львівській області, реалізується спільно ГО «Центр досліджень місцевого самоврядування», м. Львів та Ініціативою «Житлове господарство у східній Європі (IWO)», м. Берлін за фінансування Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.

Вікторія Мазур,

учасниця проекту VITAL.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *