У понеділок відбулася зустріч голови Львівської облдержадміністрації Маркіяна Мальського з представниками ради медіа-профспілки Львівщини. В ній взяли участь голова медіа-профспілки Лариса Біньо, головний редактор бродівської газети «Голос відродження» Надія Забокрицька, редактор сколівської районної газети «Бойківська думка» Іванна Русин та редактор яворівської газети «Яворівщина» Володимир Дацко.
Під час зустрічі Лариса Біньо особливий акцент зробила на кризовій ситуації, в якій опинилися роздержавлені комунальні районні газети. В умовах російсько-української війни такий стан справ є особливо загрозливим і саме тому органи державної влади мали б підтримати редакційні колективи. Вона наголосила, що Закони України «Про державну підтримку ЗМІ та соціальний захист журналістів», «Про реформування державних та комунальних ЗМІ» не виконуються. Редакційні колективи опинилися сам на сам перед низкою дуже складних проблем, що ставлять газети перед загрозою зникнення. Отож, в умовах російської інформаційної агресії вимога «Захистити українську пресу!» є дуже актуальною.
Присутні на зустрічі редактори розповіли, що редакції працюють у складних умовах подорожчання газетного паперу, монополістом з постачання якого є Російська Федерація. АТ «Укрпошта» постійно підвищує тарифи на доставку газет, а через скорочення відділень поштового зв’язку та листонош видання доставляються до читачів з великими затримками, що суттєво знижує передплату.
Було озвучено й те, що у 2019 році не всі районні державні адміністраціі області виділили кошти та уклали угоди з районними друкованими виданнями на висвітлення своєї діяльності, що передбачають Закони України «Про реформування державних і комунальних ЗМІ» та «Про висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування». А ті, що уклали, затримують оплату за надані послуги або оплачують частково. На сторінках місцевої преси майже не висвітлюється діяльність районної влади. Тим самим громадян позбавлено права на отримання інформації, гарантованого Конституцією.
Також газетярі зазначили, що з метою підтримки ЗМІ, кілька років поспіль ЛОДА та ЛОР єдині в Україні, проводять журналістький конкурс для редакцій друкованих ЗМІ «Четверта влада». Фінансування конкурсу здійснюється з обласного бюджету в рамках реалізації Регіональної програми сприяння розвитку інформаційного простору та громадянського суспільства у Львівській області на 2018-2020 роки. Ось і цьогоріч 16 редакцій районних друкованих ЗМІ, отримавши перемогу у цьому конкурсі, відзначені грошовими винагородами. Підсумки конкурсу підведені ще у червні цього року, а кошти, що так необхідні редакціям для видання газет, досі не надійшли на рахунки.
Очільник області Маркіян Мальський, уважно вислухавши медійників, запевнив, що усі порушені питання не залишаться поза увагою влади. Зокрема, було зазначено, що переможці конкурсу до середини листопада отримають кошти. Райдержадміністраціям також буде рекомендовано співпрацювати з районними друкованими ЗМІ та передбачити кошти на висвітлення своєї діяльності.
Після офіційної розмови відбулося цікаве спілкування Маркіяна Мальського з газетярами про проекти, в яких беруть участь їхні колективи. Також голова ОДА проінформував присутніх про цікавий проект, над яким зараз працює, а саме – створення реєстру історико-культурних пам’яток Львівщини.