Додому > Актуально > Юліян Вассиян: український філософ, який проживав у Бродах

Юліян Вассиян: український філософ, який проживав у Бродах

12 січня минуло 125 років від дня народження Юліяна Вассияна (1894-1953) – діяча українського націоналістичного руху, філософа, публіциста. Ю.Вассиян проживав у м. Броди (Малі Фільварки) з 1935 по 1939 р. та у 1941-1943 роках.

Минулого тижня науковий співробітник Бродівського історико-краєзнавчого музею Андрій Корчак підготував та провів лекцію для групи П-23 Бродівського педагогічного коледжу ім. М.Шашкевича (куратор групи – викладач історії Сергій Косовський), ознайомивши студентів з життєвим шляхом та творчістю Ю.Вассияна.

«Ніхто поза мною не має права бути суддею моїх діл, бо я ішов ціле життя самітний. Це є право душі на власність себе, якого не зможе заперечити навіть сама смерть» (Ю. Вассиян). «Людина – той підмурівок, на якому Вассиян вибудовує свою філософську систему. Його тексти хочеться сприймати, абстрагуючись від ідеологічних якорів, дозволяючи думці себе вести. Це той випадок, коли читання не легке, напружене, навіть виснажливе, проте, концентроване сенсами», – стверджує дослідниця його біографії та творчості Устина Стефанчук.

Андрій Корчак зазначив, що ім’я Юліяна Вассияна мало вивчене, мало досліджене, і, можливо, не до кінця оцінене. Та невід’ємно пов’язане з Бродами, він зробив великий внесок у ідеологію українського націоналізму, філософію українську і філософію релігії, дуже короткий час працював у Бродівській гімназії. Згодом провід ОУН «забирає» його у Краків, де він виконував різні завдання Проводу українських націоналістів. Та невдовзі знову повернувся у Броди, працював в Українському допомоговому комітеті з майбутнім ідеологом ОУН Петром Федуном «Полтавою». Ю.Вассиян отримав докторський ступінь в Карловому університеті у Празі, значну частину свого життя пробув в польських та німецьких ув’язненнях, доживав віку в еміґрації у США.

Лектор охарактеризував слухачам загальні штрихи біографії мислителя і загалом розповів про його творчість, щоби студенти мали уявлення, які люди тут проживали і творили. Адже спілкуючись з Вассияном через його твори, ми можемо з них багато почерпнути. Він був теоретиком й ідеологом націоналізму. Саме він, на відміну від решти теоретиків українського націоналізму, не розцінює людину як засіб для реалізації нації, а навпаки розцінює націю як вищий засіб самореалізації людини. З його точки зору, найвищий щабель духовного розвитку людського суспільства є нація: люди з’єднуються і створюють націю. Нація – це конструкція з багатьох часточок людського вкладу і для її повноцінного функціонування потрібно, щоб кожен робив свою роботу та себе у ній зреалізував. Ці ідеї і сьогодні можуть мати свою цінність.

Особливий і цікавий твір Вассияна, написаний в Бродах у 1935 році – це «Степовий Свінкс». Основою цього твору є не стільки ідеологія, як аналіз українців, якими вони є. Цей аналіз не є дуже втішним, проте правдивим. Щоб побачити себе збоку – слід читати твори Юліяна Вассияна.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *