Додому > Новини > Їх не зламали допити і в’язниці

Їх не зламали допити і в’язниці

Шістдесятники – це молоде покоління митців початку 60-х років ХХ ст. Інтелігенція, яку «давила» радянська влада – не дозволяла творити, писати українською мовою, мати свою думку. Основу руху склали такі відомі люди як Ліна Костенко, Василь Симоненко, Іван Драч, В’ячеслав Чорновіл та ін. Темі шістдесятників нині присвячуються шкільні уроки, семінари, лекції. А в читальній залі Бродівської центральної районної бібліотеки відбувся лекторій «Стефанія Шабатура: нескорена муза львівського шістдесятництва». Цей лекторій провела дослідниця українського визвольного руху другої половини ХХ ст. та вчителька історії Львівської СЗОШ №34 Ольга Ігнатенко. Її бабуся – О.І.Ошурко вчителювала у Бродівській гімназії ім. І. Труша, а дідусь – С.Г.Ошурко викладав у педколеджі.

Ольга Ігнатенко справді закохана у свою справу, якій приділяє багато часу. У залі панувала тиша – всі уважно слухали про творчий шлях і долю мисткині-килимарки Стефанії Михайлівни Шабатури. Вона народилася 1938 року в селі Іване-Золоте на Тернопільщині. Ткала гобелени (стінні безворсові килими) і відправляла їх на виставки. Своєю творчістю привернула увагу КДБ. У 1972 році Стефанію Михайлівну заарештували. Причиною арешту стали знайдені у неї вдома самвидави, фотоапарат і збірники українських віршів. Покарана жінка відбула 5-річне ув’язнення у виправно-трудовій колонії та 3 роки заслання. Перебування в концтаборі не зламало патріотичного духу килимарки, вона стала активною учасницею Української Гельсінської Групи. Померла 17 грудня 2014 року у Львові, похована на Личаківському цвинтарі.

Відвідувачам лекторію було цікаво побачити копії судових справ, характеристик, записаних допитів. Ольга Ігнатенко показала фотографії, на яких були учасники руху шістдесятників. Розповідала також про долі інших українців, які потерпали від тиску тодішньої влади. Особливо вразила усіх розповідь про життя Юрія Шухевича, сина Романа Шухевича, який провів 31 рік у в’язницях, а згодом повністю втратив зір, але й досі залишається активним політичним й громадським діячем. Щирі оплески були подякою Ользі Ігнатенко.

Ліна ВОЙТЮК.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *