Додому > Культура > Єврейська спадщина у Бродах

Єврейська спадщина у Бродах

Історія євреїв у Бродах сягає своїм корінням кінця XVI ст. Вже у XVIII ст. Броди стали одним з важливих єврейських центрів Речі Посполитої. У XIX ст. за містом, що входило у склад Австро-Угорської імперії, закріпилася слава «Галицького Єрусалиму». В кінці цього ж століття євреї становили приблизно 70% населення міста і відігравали ключову роль в його економічному, культурному і релігійному житті. У Бродах розпочинав свій життєвий шлях журналіст і письменник Йозеф Рот (1894-1939), один з найвідоміших австрійських літераторів XX ст.

Нацистська окупація Бродів у червні 1941 року ознаменувала кінець єврейської історії міста. Близько 10000 бродівських євреїв стали жертвами Голокосту. Більшість з близько 250 євреїв, які пережили Голокост, покинули Броди.

Історія євреїв у Бродах до 1941 року і під час Голокосту нерідко потрапляла у поле зору українських, ізраїльських та інших дослідників, а також діячів мистецтва. Так, польська письменниця Ольга Токарчук, лауретка Нобелівської премії з літератури 2018 року, звернулася до історії євреїв Бродів другої половини XVIII ст. у своєму романі «Книги Якова» (2014). Післявоєнна історія Бродів і доля єврейської спадщини міста, навпаки, ще очікують своїх дослідників.

У травні 2020 року в Центрі антропологічних досліджень музеїв і спадщини при Інституті європейської етнології університету імені Гумбольдта в Берліні стартував проєкт, присвячений долі єврейської спадщини в Польщі, Білорусі та Україні. Вибір дослідників випав в тому числі і на Броди. Історія євреїв у Бродах розглядається в даному проєкті як частина історії міста і України. У центрі уваги – єврейська матеріальна культура у Бродах (передусім, збудована у 1742 році синагога, а також єврейський цвинтар), сприйняття і відношення до цих пам’яток у радянський час і після 1991 року. Одним з важливих питань є вивчення впливу Революції Гідності і російської агресії проти України на переосмислення відношення до єврейського минулого як в Україні, так і, зокрема, в Бродах. Окрім цього, в рамках проєкту досліджуються долі євреїв, які проживали у Бродах після 1945 року та історія українсько-єврейських відносин у місті. Також увага приділяється образу Бродів серед євреїв – вихідців з міста і їх нащадків в Ізраїлі, США, Аргентині, Австрії та інших державах, а також так званому «єврейському туризму» в Бродах.

У рамках проєкту відбувається збір архівних матеріалів і публікацій з історії Бродів, проводяться інтерв’ю з євреями – вихідцями з Бродів, а також з українськими експертами і очевидцями подій. Представником проєкту в Бродах є Руслан Данилюк. Якщо Ви володієте цікавою інформацією про єврейське минуле Бродів, фотографіями та іншими матеріалами, просимо вас сконтактувати з ним (e-mail: brodyruslan19881@ukr.net).

Доктор Александр Фрiдман,
Берлiн, ФРН.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *