Додому > Новини > «Як собі сплануєш – так і будеш жити»

«Як собі сплануєш – так і будеш жити»

12 червня 2020 року Кабінет міністрів України затвердив адміністративні центри та плани територій 1470 об’єднаних територіальних громад у 24 областях України. Серед них і Підкамінська селищна територіальна громада. Минулого року завершилася децентралізаційна реформа. Для Підкаменя створення територіальної громади – це дійсно історична, знакова подія. Колись цей населений пункт був районним центром, згодом район ліквідували, а селище увійшло до складу Бродівського району. Тепер Підкамінь є адміністративним центром територіальної громади, до якої увійшли 33 навколишніх населених пункти. Щоб дізнатися про плани та перспективи розвитку громади, спілкуємося з підкамінським селищним головою Богданом БУТИНСЬКИМ.

– Богдане Ярославовичу, минув рік, як Ви очолили Підкамінську селищну територіальну громаду. Як можете його охарактеризувати?

– Звичайно, що рік був нелегкий. Викликів було багато. 25 листопада 2020 року відбулася перша сесія Підкамінської селищної ради, де було визнано повноваження депутатів, голови ради, обрано секретаря ради, секретаря виконавчого комітету. Спочатку було незрозуміло, що ми маємо робити, з чого починати. Багато зобов’язань, багато установ, що переходили до нас. А найголовніше – слабка фінансова база, адже з 9 сільських рад, що приєднувалися, 6 – були дотаційними. Попередньо розрахувавши бюджет, ми побачили, що дефіцит 12 мільйонів гривень. Отож, бюджет потрібно було затверджувати, приймати всі установи, налагодити роботу апарату селищної ради, депутатського корпусу. Фактично цього року головним було завдання – вижити, зберегти громаду. І я вважаю, що ми з цим завданням справилися. Рік закінчуємо з дефіцитом 200-300 тисяч гривень, але сподіваємося, що ми цю ситуацію зможемо поправити і вийти на нуль. Це завдання виконане завдяки злагодженій роботі депутатського корпусу, виконавчого комітету, апарату селищної ради, керівникам всіх підприємств, що є на нашій території. Думаю, що у наступні роки ми будемо рухатися вперед.

– Чи відчуваєте Ви підтримку жителів ОТГ, районної, обласної влади і держави?

– Жителі нашої громади розуміють, що ситуація є непростою. Коли Підкамінська селищна рада ще не була центром громади, ми мали кошти, хоча й невеликі – 300-400 тисяч гривень на розвиток. Зараз ми стартували з великим мінусом. Звичайно, є й такі люди, які кажуть, що не видно результатів й інше, але більшість розуміють.

Якщо розглядати бюджет, то він ділиться на три складові. Перше – це власні доходи. Ми закладали 24 мільйони гривень, на кінець року плануємо вийти на 25, хоча минулорічний бюджет був 19 мільйонів гривень. Плюс є базова дотація, освітня субвенція. Все це сумується разом. Цьогоріч нам виділено з обласного бюджету на поточний ремонт вулиці Січових Стрільців, що веде до монастиря. Крім того, за кошти дорожнього фонду було облаштовано 750 метрів дороги між Підкаменем і Нем’ячем. Реалізували два мікропроєкти. Також брали участь у інтернет субвенціях. П’ять населених пунктів нашої громади були підключені до Інтернету на суму 648 тисяч гривень. Об’єднана територіальна громада – це надія на себе. Як собі сплануєш – так і будеш жити. Звичайно, було б правильно повернути інфраструктурну субвенцію. Зараз про це багато говориться. Підкамінська, Золочівська, Бродівська територіальні громади входять до Всеукраїнської асоціації громад, що відстоює саме сільське населення. Ця організація гостро ставить питання щодо повернення інфраструктурної субвенції.

– Як відомо, Ви є головою Золочівської районної організації Всеукраїнської асоціації громад?

– Так. Обласну організацію Всеукраїнської асоціації громад очолює голова Заболотцівської сільської ради Марія Дискант. Зустрічаючись на зборах членів асоціації, ми маємо нагоду переймати і ділитися досвідом, шукати шляхи вирішення проблем, що дуже часто є спільними для всіх територіальних громад.

– Дуже важливі питання у громаді – освіта і медицина. Як Ви справлялися тут?

– Щодо освіти, то ми починали все з нуля. Не було ні приміщень, ні матеріальних засобів, коли починали формувати відділ освіти. Спочатку освітян поселили у бібліотеці в Народному домі. Потім надали вільні кабінети у поліклініці і розпочали ремонт. Наші освітяни практично своїми руками зробили ремонти у кабінетах і нещодавно справили новосілля. Приємно, що там підібрався гарний колектив.

Коли була сформована громада, створили КНП «Підкамінська міська лікарня». Терапевтичне відділення, на жаль, не вдалося зберегти. А на базі геріатричного відділення створили комунальну установу «Центр надання соціальних послуг».

– Чи є у Вас порозуміння з депутатським корпусом?

– Так. Працюємо здагоджено. Ще раз повторюся і скажу, що ми запрацювали і нам вдалося багато дечого зробити завдяки тому, що бачення депутатів селищної ради таке – Підкамінській громаді – бути! Під час міжсесійного періоду ми багато вирішуємо поточних проблем.

– Скільки у Підкамінській громаді є старост?

– Коли ми йшли на вибори, стояло питання, як працювати з тими територіями, де не стане сільських рад, оскільки вони ліквідовувалися. Отож, балотуючись на голову територіальної громади, я обіцяв у кожному селі, що будемо робити такий місток між головою і селами. До складу нашої громади увійшло 33 населених пункти, це 9 сільських рад і смт Підкамінь. У кожній колишній сільраді створили старостинські округи і обрали старост. Їх є 9. Це покращує комунікацію з мешканцями. Вони є членами виконавчого комітету. Фактично староста на своєму окрузі відповідає за все – землю, довідки тощо.

– Які здобутки вже має Підкамінська територіальна громада?

– Найперше, нам вдалося зробити все для того, щоб запрацювала громада, людям надаються всі життєво необхідні послуги. Але люди, звичайно, хочуть позитивних змін. Гарним здобутком вважаю те, що нам вдалося відремонтувати 1,5 км дороги у напрямку Підкамінь – Нем’яч, облаштувати вуличне освітлення в Орихівчику і Кутищах, зараз закінчуємо встановлювати освітлення у Шишківцях, плануємо провести ще в односу селі. Все ми робимо за кошти місцевого бюджету та підприємств, установ, організацій, що працюють на нашій території. Ще вважаю важливим нашим здобутком створення КУ «Центр надання соціальних послуг». Таким чином нам вдалося зберегти геріатричне відділення, де перебувають літні немічні люди.

– Які плани на майбутнє?

– Найближчим часом на території нашої громади буде реалізовуватися потужний інвестиційний проєкт. Іспансько-турецька компанія планує встановити 9 вітряків на 36 мегават на території Наквашанського і Поповецького старостинських округів. Довгий час ми вели з ними переговори і як результат – вже є розроблений детальний план території, який ми найближчим часом затвердимо. Сподіваюся, що у січні вже буде підписана угода про оренду землі. Планується, що у 2023 на початку 2024 року вітряки уже мають стояти.

У подальшому будемо продовжувати роботу з освітлення населених пунктів, бо у багатьох воно відсутнє. Також будемо встановлювати у селах громади дитячі і спортивні майданчики. Працюємо над тим, щоб покращити дорожнє покриття, матеріальні бази закладів освіти, культури, медицини. Співпрацюємо з інвестиційним відділом облдержадміністрації щодо виготовлення інвестиційного паспорта, що дасть можливість показати себе інвесторам. Будуть інвестиції – будуть кошти для розвитку.

Користуючись нагодою, хочу привітати колег з Днем місцевого самоврядування. Зичу всім щастя, здоров’я, задоволення матеріального і морального від роботи, бо вона є непростою. Всіх благ!

Розмовляла
Надія ЗАБОКРИЦКА.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *