В історії кожного народу є імена, з якими пов’язана їх слава, велич і національна гордість. Для нас, українців, це Тарас Григорович Шевченко. Він був і залишається справжнім митцем, людиною незвичайної долі і незвичайного таланту, яка здобула світову славу. А його поетичне слово – це вогник, схожий на полум’я свічки, що запалює душу людини.
З нагоди 207 річниці від дня народження Кобзаря 4 березня у виставкових залах Бродівського історико-краєзнавчого музею відбулося відкриття виставки сучасної вишивки «Свою Україну любіть», що організували спільно Центр дитячої та юнацької творчості та Бродівський історико-краєзнавчий музей. На ній представлені вишивані роботи вихованців гуртка «Народні ремесла України» ЦДЮТ з візерунками, що характерні для різних регіонів України. Кожна робота юних митців демонструє красу наших обрядів, звичаїв, мальовничих краєвидів рідного краю, що оспівував у своїх поезіях Тарас Шевченко.
Під час відкриття виставки директор музею Василь Стрільчук зазначив, що їх установа співпрацює з Центром дитячої та юнацької творчості вже давно. Цей позашкільний заклад відомий не тільки тут, а й в області та Україні. І це вже далеко не перша виставка, де вихованці ЦДЮТ демонструють ось такі доробки.
Директорка Центру дитячої та юнацької творчості Наталія Смаль розповідає, що на створення такого гуртка надихнув у 2007 році Підкамінський фестиваль. Цю ідею працівники центру успішно втілили в життя. Зараз дві групи рукоділля працюють у Суховільський ЗОШ І-ІІІ ступенів і одна – у Бродах. Гуртківців навчають складати перші стібки у візерунки і передають традиції вишивання.
– Коли ми спілкувалися з підкамінськими майстринями, бачили їх вироби, то вирішили, що обов’язково необхідно це передати наступним поколінням. Потрібно навчити розмови нитки, голки і тканини наших дітей, – наголошує Наталія Смаль.
Вдивляючись у цю рукотворну красу, створену дітьми, дивуєшся майстерності, енергії та терпінню їх наставників. Адже навчити дітей вишивати – це кропітка праця. Експонати для цієї виставки готували і керівники гуртків, і вихованці ЦДЮТ протягом 11 років. Тут представлено понад 60 рушників з відтвореними орнаментами різних регіонів України. На ляльках можна побачити 10 народних костюмів з елементами інших частин України, головні убори – чільця. А на саморобних ткацьких верстатах вихованці гуртка зробили сумки, крайки, килимки. Їхня мрія – це справжній ткацький верстат. Наймолодшій майстрині, чия робота представлена на виставці, всього 7 років.
Керівниця гуртка «Народні ремесла України» Наталія Тесля має золоті руки і виховала вже не одне покоління юних майстрів народних ремесел. Вона розповіла, що колекція вишивок збільшується та багатшає з кожним роком. Гуртківці не просто виконують завдання керівника, а дійсно захоплюються вишивкою, вдосконалюють навички та прикрашають одяг візерунками.
– Тут представлені зразки яворівської, сокальської, закарпатської, подільської, волинської, київської, бойківської, галицької вишивок, – говорить Наталія Тесля. – Тож можна сказати, що у бродівській вишивці поєдналися орнаменти цих регіонів.
Бібліотекар Бродівського історико-краєзнавчого музею Наталія Ханакова закликала підтримати юних майстринь. Вона звернулася з проханням до мешканців громади приносити до ЦДЮТ ляльки, що вже комусь, можливо, не потрібні. Адже вишитого одягу можна було показати більше, та бракує манекенів. Також Наталія Ханакова наголосила, що Центр дитячої та юнацької творчості шукає спонсора, який допоміг би здійснити мрію вихованців і придбати справжній ткацький верстат.
Заступниця міського голови Ірина Олеха, вражена талантом дітей і тим, що у 7–12 років вони вже створюють такі оригінальні вироби. Вона зазначила, що хочеться, щоб якнайбільше дорослих прийшли і поцінували старання та вміння наших дітей.
У невичерпній спадщині духовної культури нашого народу вишивка – це особлива і винятково важлива її частина, оберіг, символ, який пройшов крізь покоління.
Виставка сучасної вишивки «Свою Україну любіть» діятиме у виставкових залах історико-краєзнавчого музею до 1 квітня.
Надія ЗАБОКРИЦЬКА.
Більше фото на нашій сторінці Facebook.