
Наприкінці січня цього року Громадська організація «Підгірці – Шолом» (с Підгірці, Золочівського району) організувала поїздку у Ніжинський район Чернігівської області з метою участі у заходах із вшанування Героїв Крут. Учасниками цієї подорожі стали голова організації Ігор Кавич та директор Комунальної установи «Бродівський історико-краєзнавчий музей» Бродівської міської ради Василь Стрільчук.
Однією з основних цілей поїздки була IV Всеукраїнська наукова конференція «Крути: проблеми державотворення від доби Української революції (1917-1921 років) до сьогодення». Вона проходила 28 січня у Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя у змішаному режимі (онлайн і офлайн). На конференцію зголосилося близько 30 учасників. Модератор заходу – Валентина Піскун, доктор історичних наук, професор, завідувачка відділу джерелознавства новітньої історії України Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України. Під час конференції обговорювалося чимало важливих та актуальних питань української історії періоду 1917-1921 рр., піднімалися проблеми правильності датування, значної міфологізації, необхідності переосмислення і ґрунтовного вивчення окремих подій, явищ, висвітлювалися практики комеморації та ін. Голова ГО «Підгірці – Шолом» Ігор Кавич виступив з доповіддю «Бій під Крутами як родова травма Української революції». Директор Бродівського історико-краєзнавчого музею, стипендіат Фонду ім. Юрія Кузіва Наукового Товариства ім. Тараса Шевченка в Америці Василь Стрільчук презентував тему «Вшанування героїв перших визвольних змагань 1917-1921 рр. на Брідщині у міжвоєнний період: учасники, заходи і результати».

У перерві конференції Ігор Кавич від Громадської організації «Підгірці – Шолом» зробив дарунок для бібліотеки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, передавши 92 книги. Частина з них – це книги «Видавництва Маріяна Коця» (відомого мецената і громадсько-культурного діяча української діаспори) від Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника, інші – історична література, підготовлена чи видана за сприяння ГО «Підгірці-Шолом» або куплена громадською організацією для дарування.

Під час перебування гостей в м.Ніжин відбулося ряд зустрічей, зокрема, з ректором Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя Олександром Самойленком, генеральним директором ТОВ «Просвітньо-виробничо-комерційної фірми «Сяйво», директором Ніжинської міськрайонної благодійної організації «Благодійний фонд «Ніжен», організатором і співголовою конференції Миколою Шкурком, науковцем, видавцем та громадським діячем Сергієм Коваленком та ін.

29 січня 2022 року учасники конференції взяли участь у щорічних пам’ятних заходах на меморіалі Героїв Крут у с. Пам’ятне Ніжинського району (залізнична станція Крути). Відвідали музейну експозицію, розміщену в залах-вагонах, де розповідається про розвиток українського національного руху у ХХ ст., висвітлюються ключові події та постаті Української революції, бій під Крутами та ін. Оглянули виставку, присвячену сучасним Героям Чернігівщини, які полягли на фронтах російсько-української війни. Там були представлені особисті речі, світлини, документи і біографії бійців, які віддали життя за Україну. Також гості з Брідщини мали можливість ознайомитися з концепцією проєкту «Крути 2023», що передбачає створення нових локацій в Меморіальному комплексі «Пам’яті Героїв Крут»: багатофункціонального військово-музейного простору національного значення, спрямованого на вшанування учасників та дослідження подій Визвольних Змагань України, інтерактивного Національного Пантеону Героїв Визвольних Змагань, полігону для проведення заходів/змагань/зборів Сил ТРО та молодіжних рухів національно-патріотичного спрямування, історичного фортифікаційного скансену Українського війська.
НАШ КОР.