Підкамінь і його околиці – регіон особливий, з дивовижним ландшафтом, в якому відчувається щось містичне. Це своєрідна межа двох географічних територій нашого краю – малого Полісся і Горбогір’я, й унікальна скарбниця пам’яток історії, природи, релігії та культури, що мають потужний розвитковий, пізнавальний і виховний потенціал, і ще чекають своїх дослідників. Про це йшлося на зустрічі за круглим столом «Візія Підкаменя через минуле у майбутнє», що відбувалася у читальній залі селищної бібліотеки-філії.
Ця книгозбірня вже більше року плідно співпрацює з БУР-командою – друзями-волонтерами з різних міст України в рамках культурно-освітньої програми «Будуємо Україну разом» (БУР) Львівської обласної фундації за підтримки громадськості селища, освітян, місцевої влади. Зустріч ця була зініційована місцевими учасниками БУР-команди, студентами вишів, модераторами Ігорем Букалом і Надією Мацібродою-Януш, представниками бродівського земляцтва з Бродів, за підтримки Підкамінської селищної ради. Розпочалася вона з гімну Підкаменя, що звучав у запису у виконанні бродівської хорової капели «Боян», і автором якого є відомий підкамінчанин (на жаль, уже покійний) Євген Богдан.
Вітаючи учасників зустрічі, підкамінський селищний голова Богдан Бутинський наголосив, що радий бачити усіх і надіється, що все заплановане спільними зусиллями вдасться здійснити і це дасть поштовх для туристичного й економічного розвитку селища.
Коротко, але дуже яскраво розповів про історію Підкаменя, його унікальні пам’ятки старший науковий працівник Бродівського історико-краєзнавчого музею Андрій Корчак.
Вчитель-філолог ОЗ «Підкамінська ЗОШ І-ІІІ ст.» Іванна Мартинюк свій виступ розпочала, я б сказала, з мотиваційної ідеї зустрічі, наголосивши, що сьогодні треба жити з поглядом у майбутнє і досвідом минулого. Під час відеопрезентації вона розповіла про дорогі для мешканців Підкаменя святині – храми, монастир і Велет-камінь, фігури, Широку криницю, яку тут називають підкамінським Йорданом, відомих, талановитих земляків, освітні і культурно-мистецькі заклади, матерів-героїнь і тих патріотів-захисників України, які нині тримають мирне небо над нами.
Свою концепцію, як минуле може впливати на майбутнє і що в цьому плані планується зробити у Підкамені виклав у своїй відеопрезентації модератор зустрічі Ігор Букало. Він поінформував, що в рамках проєкту БУР уже створена ініціативна група, яка зібрала ряд артефактів, більше 150 давніх світлин, записала 9 інтерв’ю із старожилами Підкаменя, народженими тут до Другої світової війни. За проєктом молодих ентузіастів БУР у Підкамені планується створити на першому поверсі колишнього побуткомбінату, довівши його спочатку до ладу, багатофункціональний соціальний простір для проведення вільного часу і спілкування мешканців різного віку – соціальний хостел і музей. Все це, звичайно, за підтримки місцевої влади, активної громади, підприємців, партнерів БУРу. Ігор Букало відповів також на питання присутніх.
Професійні поради щодо створення музею дав досвідчений музейник, краєзнавець, історик і письменник Дмитро Чобіт.
– Ідея створення музею у Підкамені, – наголосив він, – заслуговує всебічного схвалення. Та не слід забувати, що музей має допомагати людям усвідомити власне місце в історії рідного краю, й історії українського народу – у світовій історії…
«Відкритий соціальний простір нині дуже важливий для самовизначення і формування власної життєвої позиції, виховання дітей і молоді», – зазначив у своєму виступі один з організаторів цієї зустрічі, начальник РЦЗ підкамінчанин Руслан Сусла. Підтримали ідею створення музею, загостривши увагу на необхідності знайти для цього відповідальну людину, кошти на утримання, зважити ресурси і пріоритети краєзнавці з Бродів Володимир Булишин, Теодозій Зварич, директор Бродівського історико-краєзнавчого музею Василь Стрільчук та інші. Не всі позитивно сприйняли виступ викладача Бродівського педагогічного коледжу Руслана Данилюка, на думку якого, молодь хоче креативного дозвілля, території для танців і розваг, бо ж таку територію для «танцювального спілкування» має у селищному Народному домі.У засіданні круглого столу «Візія Підкаменя через минуле у майбутнє» взяли також участь священики о. Степан Пиріг та о.-декан УГКЦ Михайло Бакай, директор Підкамінського навчально-реабілітаційного центру Богдан Українець, директор Підкамінського психоневрологічного диспансеру Михайло Чумак, підприємці, колекціонери, керівники ЗНЗ довколишніх сіл, організатор шкільного музею і автор книги про рідне село Маркопіль Петро Лаврін та БУР-команда у фірмових майках у складі Тетяни Хитрої, Едуарда Коношенка, Оксани Гаврилюк, Анастасії Драчук, Володимира Гоцуляка, які приїхали з різних міст України.
Опісля ці молоді люди презентували проєкти, що їх реалізували БУР-команди у різних населених пунктах України, у селищній раді перед її працівниками і місцевими підприємцями, розповіли, що через волонтерство та подорожі розвивають серед молоді почуття довіри і відповідальності й прагнуть дати людям відчуття, що змінювати світ навколо можна простими, маленькими кроками і справами.Конкретну допомогу БУР-команді надали у Підкамені працівники селищної бібліотеки, освітяни, місцеві волонтери, активні представники громади, які напередодні організували благодійний ярмарок, кошти від якого спрямували на реалізацію проєкту.
Г.ПЕТРУСЬ.