Додому > Культура > «Він був слабкого здоров’я, але мав сильний дух…»

«Він був слабкого здоров’я, але мав сильний дух…»

У неділю, 1 серпня, на Білій горі, яку в народі називають Лисою, що біля села Підлисся, відбулися урочистості з нагоди 210 річниці від дня народження відомого письменника, поета, культурно-громадського діяча, будителя українського національного відродження, священика УГКЦ Маркіяна Шашкевича. Тут, біля пам’ятного хреста, встановленого у 1911 році з нагоди 100-річчя з дня народження поета, відбулося літературно-мистецьке свято «Світло Маркіяна». Участь у ньому взяли і бродівчани.

Розпочалися урочистості архиєрейською Божественною Літургією, яку очолив митрополит Львівський Ігор Возьняк. Звертаючись до присутніх, митрополит Ігор наголосив, що Маркіян Шашкевич хоч і прожив лише 32 роки, але його діяльність дуже важлива для України. І сьогодні нам дуже бракує таких будителів й провідників народу.

– Тут, у Підлиссі, народився і пішов у світ Маркіян Шашкевич. Він був слабкого здоров’я, але мав сильний дух, що перемагає, і той дух покликав його до служіння Богу через служіння людям і своєму знедоленому народу, – зазначив митрополит Ігор.

Після Богослужіння митрополит Ігор Возьняк та духовенство відслужили поминальну панахиду на могилі воїнів УГА. До могили борців за волю України поклали квіти голови Золочівської райдержадміністрації та районної ради Василь Маркевич і Орест Кавецький, представники облдержадміністрації та обласної ради, громадськості.

Продовженням урочистого дійства була літературно-мистецька програма «Світло Маркіяна» за участю художніх народних самодіяльних колективів Золочівщини та сусідніх громад. Вітали присутніх на святі очільники Золочівського району Орест Кавецький та Василь Маркевич, депутатка обласної ради Соломія Риботицька.

– Сьогоднішні подія – і прекрасна, і важлива. Ми вшановуємо великого українця, священика, батька нашої галицької літератури, громадського діяча, який за своїх неповних 32 роки зробив надзвийчайно великий внесок у відродження нашої національної ідеї тут, на Галичині, – сказав голова Золочівської районної ради Орест Кавецький. – Він жив у непрості часи, коли немало представників тодішньої еліти цуралися свого рідного слова, а Маркіян Шашкевич був першим, хто звернувся до громади з Божим словом на рідній мові. Він зробив багато і для маленьких українців, створивши для них першу «Читанку». Ми маємо продовжувати його місію і зробити все для того, щоб Україна була європейською і могутньою державою. Хочу всім нам побажати такої ж віри, яка була у отця Маркіяна Шашкевича.

Голова райдержадміністрації Василь Маркевич наголосив:

– Я вважаю, що це обов’язок кожного українця вшанувати пам’ять великого отця Маркіяна Шашкевича, який своїм прикладом дав нам відчути себе українцями, свою національну ідентичність, побороти страхи, різні перешкоди, а за основу взяти найцінніше – нашу мову, що є джерелом нашої великої української родини і народу. Вірю, що світло Маркіяна освітить шлях нам і всім нашим нащадкам для збереження України і цілковитої незалежності.

Вітаючи мешканців Золочівщини, Соломія Риботицька акцентувала на тому, що обласні обранці проголосили 2021 рік роком Маркіяна Шашкевича та Євгена Коновальця. А також, за ініціативи голови комісії з питань історико-культурної спадщини та туризму Івана Щурка, вирішили виділити кошти на реставрацію Хреста на Білій горі.

Депутат обласної ради Олег Панькевич щороку приїздить на Маркіянову гору і вважає це місце особливим.

– Багато українців приходило сюди з дев’яностих років та ще й далеко до дев’яностих. Очевидно, що нас сьогодні притягує сюди те, що притягувало і їх. Це особливе місце своєю природою, особливе тут небо, трави, повітря, але особливою тут має бути і наша думка, що притягувало сюди наших попередників і що хотів донести Маркіян нам, сучасникам? У сьогоднішній час ми мали би задуматися над тим, яку маємо ситуацію у нашій державі, світі і що потрібно нам робити, – зазначив Олег Панькевич. – Час не простий, дуже складний. Але ми маємо вірити, що традиція, віра Христова обов’язково нам допоможуть й врятують і нашу державу, і напевно багато інших держав.

Участь у святковій програмі «Світло Маркіяна» взяли народний хор «Обрій» із села Зимна Вода, камерний хор з Пустомитів, народний камерний хор «Глорія» з Бережан (Тернопільська область), фольклорний колектив «Джерело» із Бущини, солісти-аматори Юлія Вовк з села Ушня та Роман Дук з Білого Каменя, а також учасник щорічних святкувань на Білій горі на честь отця Маркіяна Шашкевича поет-пісняр Теодор Кукуруза.

Мистецьке дійство «Світло Маркіяна» на Підлисецький горі об’єднало усіх у прагненні бути гідними громадянами країни, берегти свої традиції і мову.

Відвідали бродівчани цього дня і садибу-музей Маркіяна Шашкевича у селі Підлисся, де змістовну екскурсію провела наглядач садиби-музею Віра Телега.

Н.Забокрицька.

Більше фото на нашій сторінці Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *