Коронавірусна напасть, що так масово зачепила нас, і не думає відступати, як ми цього не чекаємо з дня на день. Навпаки, останнім часом збільшилася кількість захворювань на Covid-19 і по всій Україні, і в інших країнах світу. На жаль, і на Бродівщині спостерігається ріст захворюваності на «короновану» інфекцію. Яка нині ситуація у нашому краї з поширенням небезпечної для життя хвороби, і що робиться, аби призупинити цей заразний процес – про це наш кореспондент Галина ПЕТРУСЬ веде розмову із т.в.о. завідувачки Бродівської амбулаторії сімейної медицини Оксаною ПОРОХОВНИК.
– Оксано Ігорівно, яка ситуація із захворюваністю на коронавірусну інфекцію нині на Брідщині? Адже власне сімейні лікарі, мабуть, найперше діагностують такі випадки…
– Так, звичайно, сімейні лікарі нині знаходяться у постійній напрузі. Кількість захворювань справді дещо зростає. Частково через те, що ми більше робимо ПЛР-тестів, маючи так звані швидкісні тести, що дають змогу виявляти хворобу через 15-20 хв. після забору мазка з носа. Ці тести є безкоштовними для тих, у кого є підозра на коронавірус.
Нині найбільше хворіють на Covid-19 люди віком 45-50 років і старші, частіше спостерігається й ускладнений перебіг хвороби.
– Оксано Ігорівно знаю, що саме Ви є відповідальною особою з вакцинації на Бродівщині. Чи вже проводиться у нас вакцинація людей, навколо якої стільки суперечливих – і позитивних, і негативних розмов?
– Так, власне тиждень тому стартував перший етап вакцинації проти Covid-19 і на Бродівщині. У нас розроблена так звана дорожна карта з вакцинації, що проходитиме у п’ять етапів. Вакцинацію проводить мобільна бригада із Золочева, в складі якої є один лікар, дві медсестри, статистик і шофер. Усі вони пройшли спеціальне навчання щодо роботи з вакциною Oxford/Astrа/Zeneca (Covishield), що використовується у нас для щеплення.
– Кого ж вакцинували на першому етапі і як пройшов перший день щеплень?
– Треба сказати, що почали ми непогано. Щеплення отримали 20 осіб – медики стаціонару Бродівської міської лікарні, екстреної медичної допомоги, лабораторного центру. Усі з розумінням поставилися до цього. Були й ще бажаючі, але оскільки в одному флаконі є дози для 10 осіб, а до 30 у цей день не набралося, то, щоб не допустити протермінування і марної трати вакцини, третій флакон не відкривали.
Продовжилася вакцинація медиків минулого вівторка. Це були стоматологи, працівники поліклініки, медичної установи «Здорова родина» та інші – всього тридцять осіб. Треба сказати, що в числіперших щеплення проти коронавірусу отримав і завідувач Бродівського МРВ ДУ «Львівский обласний лабораторний центр» Василь Шевчук. А залишковою вакциною щепилися і публічні люди, які були зареєстровані в «списку очікування», зокрема, начальник відділу освіти Бродівської міської ради Микола Сторожук, підприємець Євген Зозуляк.
– Нині багато розмов ведеться про негативні випадки впливу цієї вакцини на здоров’я людей. Чи спостерігалося щось подібне серед ваших колег, які першими вакцинувалися?
– Ні, нічого подібного не було. Після щеплення за кожним було ще 30-хвилинне спостереження – усі почувалися нормально, навіть виявляли бажання, аби провакцинувати і їх рідних та близьких. У кількох, правда, спостерігалося незначне підвищення температури (37-37,5), ломота в тілі, що через кілька днів проходило.
– Кого, згідно дорожної карти, вакцинуватимуть далі?
– На черзі люди старші 80 років, звичайно ті, які задекларовані. Наші сімейні лікарі провели велику і клопітку роботу, обдзвонили усіх мешканців Бродівщини цієї категорії, питали про їхню згоду. І бажання вакцинуватися виявили понад 200 осіб старше 80 років.
На мою думку, переживаючи цю коронавірусну епідемію, люди почали відповідальніше ставитися до власного здоров’я.
– Дякую за цікаву для наших читачів розмову, Оксано Ігорівно!