З року в рік у першу неділю жовтня приходить до нас справді всенародне свято – День працівників освіти України. Це час, коли шелестить падолистом осінь і снує у лузі мереживо бабиного літа, а червоні жоржини пломеніють над землею, даруючи весь свій жар любові нашим педагогам. З чим же зустрічають своє професійне свято працівники освітньої галузі Бродівщини? Перш за все відзначу, що які б вітри сьогодення не дули, Бродівщина була, є і буде.
А це значить, що буде і школа, і учень, і вчитель. Для освітян цей рік видався дуже напруженим, незвичним, непередбачуваним, як і для учнів, вихованців та їх батьків. Тим не менш, вважаю, що наші освітяни гідно впоралися з «коронавірусним» викликом сьогодення.
Маємо непогані результати у ЗНО. Зокрема, у загальному рейтингу всіх міст України за результатами ЗНО-2020 Броди – на 41 місці ( серед 382 міст).
Продовжується розвиток Нової української школи. Поряд зі зміцненням матеріально-технічної бази сьогодення включає і потребу постійного розвитку самих педагогів. Відзначу, що усі учителі 1-4 класів району завершили курси підвищення кваліфікації і стовідсотково готові до роботи в умовах Нової української школи.
Варто відзначити, що високопрофесійний підхід до проведення курсів забезпечувався тренерами: заступником директора Бродівської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 Н.М.Онищенко, вчителем початкових класів Бродівської СЗОШ І-ІІІ ст. №2 Т.С.Калинюк, вчителем-пілотником ОЗ «Бродівська ЗОШ І-ІІІ ст.№3» О.Ю.Булигою. Також проведено навчання 129 вчителів 1 і 2 класів з питань використання ігрових технологій ЛЕГО та діяльнісних методів навчання в умовах Нової української школи. Онлайн-сервіси для тестування та опитування, онлайн-сервіси для візуалізації – у повсякденному використанні нашими педагогами.
Реальна дієвість Нової української школи залежить від кожного конкретного педагога: його знань, умінь, компетенцій, розуміння стратегічних цілей діяльності та наявності ефективного інструментарію для практичної реалізації заявлених завдань. Головне – учитель має бути вмотивованою, креативною, творчою особистістю. Ювілейний, двадцять п’ятий, всеукраїнський конкурс «Учитель року-2020» цьогоріч відкрив нові імена талановитих педагогів Бродівщини. Це, учителька зарубіжної літератури закладу загальної середньої освіти з дошкільним підрозділом «Ясенівська ЗОШ І-ІІІ ст.» О.В. Булишин, учителька історії Бродівської СЗОШ І-ІІІ ст. №2 з вивченням англійської мови з 1 класу Л.О. Матвєєва, учителька образотворчого мистецтва закладу загальної середньої освіти з дошкільним підрозділом «Ясенівська ЗОШ І-ІІІ ст.» Г.П.Куць, учителька хімії Наквашанської ЗОШ І-ІІІ ст. Г.Г.Флорянська. Сьогодні впевнено можна сказати, що кожен із конкурсантів – професіонал своєї справи, агент змін в освіті, який готовий реалізовувати ідеї Нової української школи та ділитися своїм досвідом з іншими. Пишаємося педагогами, які стали лауреатами конкурсу, показавши високий рівень професіоналізму, інноваційність, харизму, неспокій духу, здатність реалізувати найсміливіші інноваційні ідеї. Це вчителька початкових класів Бродівської ЗОШ І ст. №1 Л.В.Котельницька та вчителька зарубіжної літератури ОЗ «Бродівська ЗОШ І-ІІІ ст. №4» Г.Я.Вишневська, які посіли другі місця у рейтинговій таблиці у зональних та обласних змаганнях відповідно. Керівник гуртка Бродівського центру дитячої та юнацької творчості Р.В.Приймак посіла ІІІ місце в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу професійної майстерності «Джерело творчості-2020» у номінації «Керівник гуртка художньо-естетичного напряму позашкільної освіти».
Розвивальна програма «Психологічний супровід процесу соціальної самоідентифікації підлітків та юнаків, перспективного розвитку особистості у сучасному суспільстві», автором якої є практичний психолог закладу загальної середньої освіти з дошкільним підрозділом «Ясенівська ЗОШ І-ІІІ ст.» О.В.Булишин, визнана кращою у ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу авторських програм практичних психологів і соціальних педагогів «Нові технології у новій школі» у номінації «Корекційно-розвиткові програми».
За підсумками обласного конкурсу методичних розробок серед педагогічних працівників закладів позашкільної освіти у номінації «Сучасні проблеми і методи освітнього процесу в ЗПО» призером став директор Бродівського РЦНТТУМ О.І.Крикавський, а методист цього ж закладу Б.С.Варава посів третє місця у номінації «Спортивно-технічне моделювання».
Педагоги нашого району – активні учасники різноманітних мистецьких конкурсів та спортивних змагань. Для прикладу, педагоги ОЗ «Бродівська ЗОШ І-ІІІ ст.№3» Т.С.Семенюк та В.І.Бойко брали участь в обласному фестивалі-конкурсі «Відлуння коляди». На виставці композицій «Різдвяна свічка» у Львівському обласному Будинку вчителя були відзначені роботи керівників гуртків Бродівського РЦНТТУМ та ЦДЮТ І.М.Матвєєвої і Н.Я.Теслі (два ІІІ-ті місця). Серед вчителів фізичної культури проведено Х волейбольний турнір пам’яті І.М.Сусли.
Освітяни Бродівщини ділилися досвідом роботи не тільки на районному рівні, а й на міжнародному. Для прикладу, директор Бродівського РЦНТТУМ О.І.Крикавський був учасником ІV Міжнародної науково-методичної конференції «Теорія і практика розвитку наукових знань», що проводилася Міжнародним центром науки і досліджень (лютий 2020 р.) Тези доповіді «Майстер-клас як інноваційна форма діяльності позашкільних установ» надруковані у збірнику наукових статей. Методист РМК Н.Д.Шушкевич брала участь у міжнародній науково-практичній конференції «Біорізноманіття України в контексті сучасних природних умов середовища», організованої Тернопільським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти (червень 2020 р.).
Колективами відділу освіти, Бродівської гімназії ім. І.Труша, ОЗ «Бродівська ЗОШ І-ІІІ ст. №3», Ясенівської ЗОШ І-ІІІ ст., Паликоровівського і Дуб’євського НВК успішно реалізовано проєкти у рамках конкурсу освітніх обмінів між закладами освіти Львівської та Луганської областей, що проводила Асоціація органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна» в рамках Програми «Змінимо країну разом». Педагогічні та учнівські колективи Бродівського району мали змогу перейняти досвід в освітніх колективів Білокуракинського району Луганської області, а також поділитися власними педагогічними знахідками.
Кожен працівник освітньої галузі району заслуговує слів вдячності за свою повсякденну працю, яка, на жаль, не є належно поцінованою у фінансовому плані.
Тож бажаю усім, хто докладає зусиль, хто забезпечує ефективну роботу закладів освіти, міцного здоров’я, оптимізму, родинного тепла, достатку, гідної оплати праці та мирного неба.
М.СТОРОЖУК,
начальник відділу освіти райдержадміністрації.