Додому > Культура > Урочиста академія у Пеняках

Урочиста академія у Пеняках

10 жовтня виповнилося 160 років від дня народження відомого церковного і громадського діяча, священника, засновника і редактора першої української газети «Свобода» у США Григорія Теодоровича Грушки. У зв’язку з цією подією у Пеняківському НВК відбулася урочиста академія для учнів і вчителів Підкамінського кластеру. З цим селом тісно пов’язане життя пароха Г. Т. Грушки, який служив, помер і похований тут.

Академія розпочалася із вступного слова директора цього навчального закладу І.Й.Гнатюка, який зауважив, що «ми добре знаємо історію України та світу, а історію своєї маленької Батьківщини – недостатньо». Тому учні 10 і 11 класів підготували історичну розвідку про нашого славного, але несправедливо забутого, земляка. Хочу зауважити, що присутні були приємно вражені грунтовною підготовкою юних дослідників. З їхнього виступу ми дізналися, що о. Грушка з 1889 по 1901 роки жив у США, де започаткував українську газету «Свобода», що стала найпопулярнішою газетою діаспори. Вона існує і по сьогоднішній день, 125 років – це вам «не аби-що»!

Старший науковий працівник Бродівського історико-краєзнавчого музею А.М.Корчак детальніше розповів учасникам академії про життя о. Грушки. Бібліотекар цього ж музею Н.М.Ханакова продемонструвала присутнім екземпляри газети 1967 року видання.

Потім учасники академії вирушили на екскурсію селом. Приємно здивував сільський дитячий заклад, відбудований з колишньої напівзруйнованої плебанії, у якій проживав Г.Т.Грушка. Силами вчителів, учнів і батьків за пів року зруйнована будівля перетворилася у затишне ошатне приміщення. Своя котельня на дровах дозволяє забезпечити теплом діточок не з початку опалювального сезону (як газові котельні), а з настанням фактичних холодів.

А.М.Корчак продовжив екскурсію на сільському цвинтарі, де у 1913 році був похований о. Грушка. У 1937 р. стараннями українців усього світу на його могилі був поставлений гарний пам’ятник із чорного італійського мармуру. У роки радянської влади він був повалений і 50 років пролежав у бур’янах. А у 1987 р., у часи перебудови, був відновлений громадою села. Нині за могилою пароха доглядає родина П’єкних-Дзвіників.

Завдяки таким зустрічам діти глибше розуміють суть патріотизму, а вчителі обмінюються досвідом у такій важливій справі, як виховання учнівської молоді. Шкода, що не всі запрошені змогли приїхати. Але, гадаю, не менш цікавий захід буде відбуватися 23 жовтня у Паликоровівському НВК, де йтиме мова про діяльність Руської Трійці і уродженця села Чепелі Якова Головацького.

Л. Войтюк.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *