Минулого тижня у районі проходили досить масштабні заходи з нагоди 100-річчя з дня народження ідеолога національно-визвольного руху 1940-1950 років, лицаря Золотого Хреста Бойової Заслуги, полковника УПА, уродженця с. Шнирів Петра Федуна (Полтави). Вони відбувалися у різних локаціях – у Шнирівській ЗОШ І-ІІІ ст., що носить ім’я земляка-патріота, у Народному домі с.Шнирів, біля пам’ятника Петру Полтаві у Бродах, у центральній районній бібліотеці та ін.
Зокрема у читальній залі центральної районної бібліотеки відбулася урочиста академія «Речник національної ідеї». Вступним словом про звитяжне життя і боротьбу за волю і незалежність України нашого славного земляка її відкрив директор Бродівського історико-краєзнавчого музею Василь Стрільчук, а вела завідувач відділу обслуговування читачів ЦРБ Надія Степура. Конференція була досить представницькою. У ній взяли участь науковці зі Львова, працівники Бродівського історико-краєзнавчого музею, місцеві дослідники героїчної особистості цього незламного борця за самостійну Українську державу, представники районної і міської влади, громадськості, студентська молодь.
Завідувач кафедри Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича, кандидат історичних наук і, до речі, наш земляк Михайло Романюк розповів про життєвий шлях, участь у національно-визвольному підпіллі та ідеї побудови самостійної Української держави Петра Федуна (Полтави), відзначивши, що він є третім за рангом у середовищі воїнів УПА після Романа Шухевича і Василя Кука.
Про концепцію побудови самостійної України провідного ідеолога ОУН-УПА Петра Федуна, його праці говорив у своєму виступі доктор економічних наук, професор Львівського державного університету ветеринарної медицини і біотехнологій ім. С.Гжицького, завідувач кафедри економіки і менеджменту Микола Шульський. Він зазначив, що Петро Полтава випереджав свій час і його варто читати не лише сучасним політикам та політтехнологам, а й господарникам
Науковий працівник Бродівського історико-краєзнавчого музею Андрій Корчак намагався провести паралель між світоглядними поглядами двох видатних особистостей свого часу – Петром Федуном та Юліаном Вассияном.
Почесний голова РО Товариства політичних в’язнів і репресованих та Конгресу українських націоналістів, ініціатор і голова оргкомітету з будівництва пам’ятника Петру Полтаві у Бродах Дмитро Зробок нагадав про виклики нинішнього часу і необхідність захищати волю та незалежність Української держави й нині і що наш героїчний земляк – гідний приклад для цього. Дмитро Зробок вручив учасникам конференції свою книжечку «Петро Полтава. Шлях у безсмертя».
Депутат обласної ради Олег Панькевич наголосив, що державотворчі ідеї Петра Полтави актуальні й нині – їх треба знати, вивчати і переносити на сучасний ґрунт.
Про родові корені Петра Полтави, студентські роки, його звитяжну боротьбу, місце його загибелі значення його державотворчих ідей для виховання свідомих українців-патріотів вели мову у своїх виступах голова РО КУІН Богдан Зробок, який наголосив, що наш видатний земляк заслуговує на звання Героя України, методист РМК відділу освіти РДА Лариса Сірко, педагог з Лешнева Богдан Грицишин, керівник шкільного музею Шнирівської ЗОШ І-ІІІ ст. Василь Макар, ведуча Надія Степура, мама якої вчилася у Шнирівській школі разом з Петром Федуном і Василем Ящуном та ін. Правнучата племінниця Петра Федуна Оксана Мариняк розповіла, що торік родині вручили нагороди Петра Федуна (Полтави), що стануть реліквією і передаватимуться з покоління у покоління. Вона подякувала усім, хто долучився до відновлення цих нагород і вшанування пам’яті їхнього родича.
Підводячи підсумки урочистої академії, начальник відділу культури, національностей, релігій і туризму райдержадміністрації Марія Радзівіл підкреслила, що ми маємо ким гордитися і на таких постатях як Петро Федун (Полтава) маємо виховуватися самі і виховувати інших.
Прекрасним завершенням урочистої академії стали патріотичні мелодії у виконанні народного аматорського чоловічого ансамблю «Січовик» з Суховолі під орудою Михайла Добрянського, зокрема прем’єра пісні «Збудись, Україно, повстань» та «Чорний ліс». А опісля відбулася ще одна пам’ятна подія: організатори, гості та учасники урочистої академії, священик храму ВЧЖХ о. Тарас Дзьоба на честь 100-річчя з дня народження Петра Федуна (Полтави) висадили у міському парку на Майдані Свободи молоде деревце дуба черешчатого (на фото), яке надав старший науковий працівник НПП «Північне Поділля» Володимир Баточенко.