Додому > Новини > «Уряд, стань на захист української преси!»

«Уряд, стань на захист української преси!»

21 листопада у м. Києві, у Будинку професійних спілок України, відбулася Всеукраїнська нарада редакторів, що пройшла під гаслом «Уряд, стань на захист української преси!». Ініціювала цей захід Національна спілка журналістів України з метою підтримки друкованих засобів інформації. Більше ста головних редакторів українських газет приїхали до столиці, аби обговорити найважливіші проблеми преси. Серед основних – стрімке зростання тарифів на передплату і доставку періодики, стосунки із «Укрпоштою», закриття поштових відділень на селі, скорочення штату листонош, руйнування мережі роздрібної торгівлі друкованої преси, відсутність реальної підтримки видань, що змінили форму власності, з боку держави, шляхи державної підтримки друкованих газет.

На фото: під час Всеукраїнської наради редакторів.

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко у своєму виступі наголосив на катастрофічному стані вітчизняного інформаційного простору, який перебуває у кризі і звужується з кожним роком. Особливо відчутним став удар кризи для друкованих ЗМІ, що стали заручниками дій на ринку монополіста «Укрпошти».

Останніми роками відомство учетверо підвищило тарифи на доставку газет та журналів, суттєво скоротило число листонош, словом, робить редакційні колективи залежними від пошти, а не від своїх читачів.

«Ми підтримуємо розвиток сучасних технологій, інтернет-ЗМІ тощо, але наголошуємо, що ключовий фактор скорочення тиражів – це агресивна політика «Укрпошти», а не втрата інтересу до друкованих видань. Адже в регіонах є населені пункти, що взагалі не мають інтернет-покриття», – сказав голова НСЖУ Сергій Томіленко.

Окрім того, журналісти доволі часто стають об’єктами тиску з боку влади, заручниками звуження рекламного ринку. В умовах реформування (роздержавлення) місцевих ЗМІ всі ці чинники є особливо відчутними.

У нараді взяли участь та виступили Нестор Шуфрич – народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова, Тетяна Циба – народний депутат України від партії «Слуга народу», голова підкомітету з питань права громадян та інформації, Олег Наливайко – голова Державного комітету України з питань телебачення і радіомовлення.

Звертаючись до присутніх на заході редакторів, народні депутати оголосили про готовність сприяти вирішенню проблем місцевих ЗМІ на законодавчому рівні. Комітет Верховної Ради з питань свободи слова спільно з комітетом Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики готові найближчим часом провести засідання за участю керівництва «Укрпошти», представників Мінінфраструктури, а також редакторів та активу НСЖУ для обговорення й вирішення кризової ситуації у сфері друкованих медіа.

Під час наради також виступили Степан Курпіль – голова правління ЗАТ «Видавничий дім «Високий замок» (м. Львів), Євген Хотимчук – головний редактор газети «Вісник» (м. Луцьк), Олена Калантай – головний редактор газети «Приазовський робочий» (м. Маріу­поль), Ігор Леус – директор ТОВ «Бобрицьке редакційно-видавниче об’єднання «Новий день» (Кіровоградська область), Олександр Голуб – головний редактор газети «Селянська газета» (м. Харків) та інші представники ЗМІ.

На завершення цієї наради із заключним словом стосовно партнерства Федерації профспілок України та українських ЗМІ у боротьбі за трудові права виступив голова Федерації профспілок України Григорій Осовий.

Після обговорення і емоційних виступів учасники наради ухвалили звернення до влади, у якому закликали вжити невідкладних заходів для підтримки українського інформаційного простору.

Спілка журналістів і газетярі вимагають запровадити державну програму підтримки друкованих ЗМІ та накласти мораторій на скорочення поштових відділень.

Крім того, газетярі вкотре вимагають від уряду звільнити Ігоря Смілянського з посади генерального директора ПрАТ «Укрпошта», а також включити до нового закону про медіа положення про обов’язковий повний і своєчасний розрахунок «Укрпошти» із редакціями за отриману передплату.

На фото: газетярі у головному офісі «Укрпошти».

Лунали й більш радикальні пропозиції. Наприклад, видавець провідної газети «33 канал» (Вінниччина) Тетяна Редько закликала до протесту у формі страйку, якщо керівництво держави не зверне увагу на запити газетярів.

Голова правління ЗАТ «Видавничий Дім «Високий Замок» Степан Курпіль запропонував прийняти закон не тільки про державну політику, а й закон про соціальну важливість засобів масової інформації, аби ЗМІ прирівняли до соціально значимих продуктів. «Щоб були відповідні пільги для торгових мереж. Чому мережа АТБ відмовилася від продажу друкованої преси? Вони дивляться на це з точки зору економіки. Якщо ж отримають якусь пільгу, то будуть по-іншому ставитися до реалізації преси», – наголосив він.

Після засідання учасники наради прийшли в офіс ПрАТ «Укрпошти», сподіваючись зустрітися з керівництвом цього монополіста. У холі головного офісу відбувся імпровізований пікет газетярів, які наполягали на зустрічі з керівником «Укрпошти» Ігорем Смілянським. Однак, до журналістів він не вийшов.

Надія ЗАБОКРИЦЬКА.

 

Звернення

учасників Всеукраїнської наради редакторів до Президента України
В. Зеленського, прем’єр-міністра України О. Гончарука, голови Верховної Ради України Д. Разумкова, народних депутатів України.

Ми, учасники Всеукраїнської наради редакторів, закликаємо керівництво держави вжити невідкладних заходів для захисту і розвитку українського інформаційного простору. Протягом останніх п’яти років цей простір звузився і продовжує звужуватися. Причина – відсутність засад економічної незалежності медіа та відсутність державної політики підтримки розвитку ЗМІ.

Особливо відчутно криза позначилася на традиційних друкованих медіа, які стали заручниками монополіста на ринку доставки періодики – «Укрпошти». Закриття поштових відділень на селі, постійне підвищення тарифів, скорочення листонош, зміна в односторонньому порядку маршрутів і графіку доставки преси робить газети залежними від пошти, а не від читача.

За п’ять років тарифи на передплату і доставку періодики зросли більш, ніж у 4 рази. Це призвело до падіння тиражів газет і навіть до припинення друку низки видань – як місцевих, так і загальноукраїнських. Останнє підвищення тарифів «Укрпошти», що сталося у вересні цього року, робить газети недоступними для сотень тисяч читачів. Така політика поштового монополіста знищує друковану пресу! Уряд має невідкладно призначити незалежний аудит тарифів «Укрпошти» для вгамування апетитів керівництва поштового відомства, у складі якого десятки офіційних мільйонерів!

Багатьом незалежним місцевим газетам доводиться працювати в умовах тиску з боку місцевої влади, вузького рекламного ринку, а доходи читачів не дозволяють підняти вартість видань до економічно обґрунтованих. Ми констатуємо, що через бездіяльність посадовців не виконані обіцянки бюджетної підтримки для реформованих ЗМІ в Україні. Така бездіяльність фактично дискредитує ідею роздержавлення, не дає можливості реформованим газетам розвиватися.

З економічних причин скорочуються або закриваються традиційні мережі роздрібної торгівлі пресою, не витримуючи навантаження з оплати за землю, перереєстрацію, виплати мінімальної зарплати кіоскерам та ін. У багатьох європейських країнах для таких мереж встановлено різноманітні пільги для того, щоб вони могли реалізовувати пресу. У нас, на жаль, умови тільки погіршуються.

Вважаємо за потрібне звернути увагу на становище друкованих медіа на сході України, де газети часто стають єдиним джерелом достовірної місцевої інформації. Через ігнорування проблем таких газет фактично відбулася інформаційна капітуляція на сході. І це – відповідальність минулої, а тепер і чинної влади. Ми, учасники наради, занепокоєні перспективою інформаційної капітуляції всієї України.

Враховуючи висловлені пропозиції, учасники наради вирішили:

1. Розробити і схвалити Програму державної підтримки друкованої преси в Україні – за зразком аналогічних моделей підтримки друкованих ЗМІ в європейських країнах. Бюджетна підтримка повинна надаватися виключно ЗМІ, що дотримуються журналістських стандартів, та бути спрямована на висвітлення суспільно значимих тем.

2. Підтримати вимогу перед Наглядовою радою АТ «Укрпошта» про відставку генерального директора І. Смілянського.

3. До нового законодавства про медіа включити положення: про те, що тариф на оформлення передплати та доставку передплатникам друкованих засобів масової інформації будь-якої форми власності повинен становити не більше 40 відсотків собівартості виготовлення одного примірника передплатного видання; про обов’язковість повного своєчасного розрахунку «Укрпошти» із редакціями за отриману передплату.

4. Зажадати від Прем’єр-міністра України призначити незалежний аудит поштових тарифів на передплату і доставку періодичної преси, створивши комісію і включивши до її складу представників Національної спілки журналістів України, Рахункової палати, редакцій друкованих ЗМІ, правоохоронних органів, депутатів різних рівнів.

5. Від імені видавців і редакцій газет звернутися до Антимонопольного комітету України з метою вивчення монопольного становища «Укрпошти» на ринку послуг із передплати і доставки друкованих періодичних видань та зловживання таким становищем.

6. Запропонувати уряду і парламенту накласти мораторій на закриття поштових відділень і скорочення персоналу «Укрпошти».

7. Для збереження мереж реалізації преси розробити і внести до законодавства зміни про зарахування друкованих ЗМІ до соціально значимих продуктів та про необхідність їх присутності в усіх великих торгівельних закладах і мережах. Рекомендувати органам місцевого самоврядування встановити пільгові тарифи на оренду земельних ділянок під кіоски з продажу періодичної преси.

8. Звернутися до уряду із закликом розробити, прийняти і передбачити фінансування цільової державної програми на 2020-2022 рр., спрямованої на відновлення виробництва українського газетного паперу.

9. Скасувати державне мито на газетний папір імпортного виробництва – як продукцію, що має стратегічне значення.

10. Внести зміни до Державного бюджету на 2020 рік, виділивши кошти на реалізацію цільової одноразової фінансової допомоги реформованим друкованим ЗМІ, як це передбачено Законом України «Про реформування комунальних та державних ЗМІ в Україні».

11. Вважати за необхідне розробити аналогічні цільові програми для кожної області щодо виділення коштів на підтримку друкованих ЗМІ для підвищення професійного рівня і конкурентоздатності на ринку.

12. Передбачити у Державному бюджеті на 2020 кошти для часткової компенсації видавцям витрат на доставку періодичних видань за передплатою.

13. Розробити і прийняти цільову державну програму посилення інформаційної присутності українських друкованих ЗМІ на територіях, що межують із окупованими територіями Донбасу і Криму. Програма має реалізуватися шляхом цільової бюджетної допомоги місцевим медіа Донецької, Луганської, Харківської, Херсонської областей.

14. Утворити робочу групу – Раду редакторів – у складі: О.О.Голуб («Селянська газета», Харків), К.О.Григоренко («Обрії Ізюмщини», Харківська область), С.В.Курпіль («Високий замок», Львів), С.А.Томіленко (голова НСЖУ), О.Ю.Човган («RIA», Вінниця), В.М.Яцкевич («ЕХО», Житомир), і доручити їй представляти інтереси учасників наради під час заходів, необхідних для реалізації вище викладених пропозицій і вимог, підготовки необхідних документів і проведення консультацій.

Київ.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *