Додому > Новини > «Українську землю треба берегти»

«Українську землю треба берегти»

Минулого тижня на Бродівщині працював народний депутат Михайло БОНДАР, обраний уже вдруге до Верховної ради України по нашому мажоритарному виборчому округу. Про те, якою є Верховна рада дев’ятого скликання, реформу децентралізації та про інші актуальні теми – в інтерв’ю з обранцем бродівської громади.

– Отож, Михайле Леонтійовичу. після нелегкої передвиборчої боротьби Ви вдруге стали депутатом Верховної Ради. Як Вам працюється у цьому, дев’ятому, скликанні?

– У зв’язку з тим, що фракція «Європейська солідарність» не є чисельною – 27 чоловік, то щоб мати представництво в усіх комітетах, ми по одній-дві людині делегували у кожний комітет. Я і надалі залишився у паливно-­енергетичному комітеті і, на мій великий подив, попри те, що «Слуги народу» мають більшість у всіх комітетах, вони проголосували за те, щоб я і надалі очолював підкомітет вугільної промисловості. Тож і у дев’ятому скликанні питання шахтарів для мене є актуальними. Як працюється зі «Слугами народу? Дуже тяжко. Багато законів, які ми напрацювали у восьмому скликанні і які вже пройшли перше читання, вони перевнесли до ВР під своїми прізвищами і відповідно голосують як за свої й таким чином піаряться на законотворчому плагіаті, заробляючи собі бали. Багато дечого вони роблять з порушенням регламенту. Ми намагаємося аргументовано достукатися до їх розуму, адже будь-який закон, прийнятий з порушенням регламенту, може бути оскаржений у Конституційному суді і скасований. Також зупиняємо, коли здійснюються якісь неправомірні дії, скажімо, коли, наприклад, виникла ідея скасувати всі акти УРСР, не прийнявши нових. Так робити не можна. Адже це і Кодекс законів про працю, і передача Криму, і закони чорнобильців та інші. Спочатку потрібно напрацювати щось нове, щоб відмінити старе. А через такі дії створиться певний вакуум. Людина прийде відстоювати щось до суду і не матиме на що посилатися. Починаємо ми тісно співпрацювати з деякими депутатами, представниками Західного регіону – з Львівщини, Івано-­Франківщини, Тернопільщини, Хмельниччини, Волині. Маємо союзників, хоча і не завжди, у «Голосі», «Батьківщині», а також серед позафракційних нардепів. Якщо конструктивний закон, ми за нього обов’язково голосуємо разом з більшістю. Але якщо ми бачимо, що це закон лобістський чи суперечить програмі «Європейської солідарності», – такий не підтримуємо.

– Ви проголосували у першому читанні за законопроєкт №2299 «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення освітньої діяльності у сфері вищої освіти». Додана зміна до закону «Про вищу освіту» дозволить у закладах вищої освіти навчання російською мовою, тобто заохочуватиме русифікацію. Чим було викликане таке Ваше рішення?

– Цей закон прийнятий тільки у першому читанні і ми проголосували за нього з умовою, що до другого читання пункт щодо навчання у закладах вищої освіти російською мовою, заберуть. Якщо цей пункт не заберуть, ми у другому читанні за нього не голосуватимемо. Закон стає законом тоді, коли його підписує президент. Поки що це тільки законопроєкт і якщо наші вимоги не будуть враховані – ми не голосуватимемо. Отож, говорити про те, що ми підтримуємо антиукраїнські закони, це просто безглуздо. Для того є перше і друге читання, щоб врегулювати всі спірні питання.

– Земельне питання сьогодні в Україні надзвичайно болюче. Якою є Ваша позиція щодо продажу землі?

– Зараз ми на одній хвилі з фермерами. Ми – їхня, а вони – наша підтримка. Просимо їх обов’язково висловити свою позицію. Асоціація фермерів Львівщини звернулася до групи депутатів з Львівщини і подала свої пропозиції. Наша фракція подала їх до законодавчої бази, якщо вони не будуть враховані – ми не голосуватимемо за цей закон.

– Отож, Ви проти продажу землі іноземцям?

– Так, проти. Є у нас і чимало інших заперечень до цього закону. Земля не виробляється, як будь-який інший товар, і нею не можна вільно розпоряджатися. Українську землю треба берегти.

– Пригадую, Михайле Леонтійовичу, коли у лютому цього року на Ваше запрошення брала участь у брифінгу у Верховній раді, Ви були окрилений й говорили, що подали законопроєкт і Бродівський район буде. Тепер, як бачимо, ситуація зовсім інша. Згідно нового плану Бродівського району все ж не буде, а приєднають нас до Золочівського. Ця проблема дуже хвилює громаду Бродівщини. Чому ж сталося, як кажуть, все навпаки?

– Так, я є автором законопроєкту щодо Бродівського району. Під час спілкування з одним із розробників цієї концепції Юрієм Ганущаком виявилося, що його ввели в оману в тому, що Броди не мають 20 тисяч населення. Коли він почув про те, що тут тільки виборців є 19 тисяч, то сказав, що погоджується зі мною, щодо того, що Броди мають показники, щоб бути центром району. Адже одна з основних вимог – в районному центрі має бути більше 20 тисяч населення. Тому я буду дуже активно боротися за те, щоб центром цього укрупненого району були Броди. Я вже провів деякі зустрічі, подав звернення. Буду відстоювати на рівні Кабміну і позицію громад, щодо створення ОТГ.

– Верховна Рада ухвалила бюджет на 2020 рік. Які його особливості?

– Доволі скромний ресурс, на який можуть розраховувати у наступному році співвітчизники. У прийнятому бюджеті-2020 немає пріоритетів. Є такі самі статті, як і у попередньому, що суттєво занижені у показниках. Тобто не заклали ні обіцяного підвищення зарплат учителям, ні збільшення пенсій, ні підвищення рівня стандартів життя. Крім того, я так розумію, що кошти фонду соцекономрозвитку, звідки громади могли черпати фінанси на проєкти для перекриття дитячих садочків, шкіл, Народних домів, будуть скеровані на відновлення територій, що постраждали від війни. У восьмому скликанні протягом всього періоду і Верховна Рада, і Кабмін робили все можливе для того, щоб світова спільнота у судах підтримала, що Росія є агресором і вона за це має платити. А тут нас запевняють, що за наші з вами податки будуть відновлювати Донбас, ніби ми винуваті у тому, що Росія на нас напала і зруйнувала там всю інфраструктуру, будинки та інше.

– На днях президент України Володимир Зеленський мав телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. Яка Ваша реакція на це?

– Жахлива! Я, як народний депутат і учасник АТО, скажу, що Зеленський мав піднімати питання повернення Криму, відведення російських військ з території Луганської і Донецької областей, а не займатися поверненням «начиння» з викрадених кораблів. Це мала бути жорстка позиція президента воюючої країни до президента країни-агресора.

– Під час прийомів громадян з якими питаннями до Вас звертаються люди?

– З різними. Людей приходить немало. Наприклад, багато керівників хочуть залучити кошти з держбюджету на проєкти. Під час минулої каденції нам вдалося таким чином реалізувати чимало гарних ініціатив. Звертаються за допомогою на лікування, малозабезпечені громадяни. Приходять небайдужі виборці з пропозиціями щодо певних законів. Разом з помічниками опрацьовуємо кожне звернення, що до нас надходить, намагаюся знайти найбільш ефективні шляхи вирішення тих проблем, з якими до мене звертаються люди.

– І на завершення нашого інтерв’ю, що Ви побажаєте своїм виборцям?

– Найперше хочу побажати, щоб були активними і допомагали мені також. Адже, дослухаючись до пропозицій людей, вивчаючи їх проблеми, я і формую свій порядок денний у Верховній Раді.

Добігає кінця 2019 рік, наближаються новорічні, Різдвяні свята, тож користуючись нагодою, хочу всім брідщанам побажати достатку, родинного затишку, Божого благословення, перемоги і миру.

Розмову вела
Надія ЗАБОКРИЦЬКА.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *