Додому > Новини > «Твоя церква завжди і всюди з тобою»

«Твоя церква завжди і всюди з тобою»

Українська Греко-Католицька Церква готується до великої та знаменної події – VII Сесії Всецерковного (Патріаршого) Собору УГКЦ, що відбудеться у Львові 26-29 серпня. Тема цього Собору – «Еміграція, поселення і глобальна єдність Української Греко-­Католицької Церкви». Гаслом цього заходу є вислів «Твоя церква завжди і всюди з тобою». За словами Блаженнішого Святослава УГКЦ, як спільнота, хоче супроводжувати кожного свого віруючого, де б він не був у світі. Таким чином Церква хоче знайти відповіді щодо новітніх викликів еміграції, поселень і глобальної єдності.

«Ми питаємо себе, де є українці, які виїжджають за межі держави, як їх супроводжувати, як їм послужити душпастирськи. Ми обрали таку тему, яка, з одного боку, ставить в центр уваги цей феномен, а з іншої сторони – ми розуміємо, що наші старі поселення будуть дуже змінюватися. Тому є питання, як виглядатиме через декілька років життя на поселеннях і як нам там оформляти нові структури, як підтримувати зв’язки з цими людьми. Адже упродовж більш як 100-річної історії саме наша церква була тою ланкою, яка зв’язувала український світ в єдине ціле і ми хочемо цей досвід осучаснити», – зазначає Блаженніший Святослав.

В рамках приготування до Патріаршого Собору кожна з єпархій УГКЦ, як в Україні, так і поза її межами, проводить єпархіальні собори, а передують цьому деканальні собори.

Минулого тижня у храмі Воздвиження Чесного Животворящого Хреста у м. Броди відбувся деканальний собор Брідського і Старобрідського деканатів. Участь у ньому взяли більше 60 делегатів. Священики та миряни заслухали доповіді, дискутували та напрацювали пропозиції для єпархіального Собору. Основними запитаннями для представлення та обговорення були – де ми є, хто ми є і як нам далі діяти?

Розпочався собор молебнем, який очолив о. Роман Біль. Вступне слово після молитви виголосив брідський декан о. Юрій Біль.

Декрет правлячого єпископа Сокальсько-Жовківської єпархії Михаїла Колтуна про скликання Собору зачитав синкел у справах парафій о. Володимир Коткевич, а також ознайомив присутніх з важливістю скликання Патріаршого Собору, його роль і завдання для цілої Церкви. Він поінформував про проблему еміграції українців та необхідність душпастирського служіння і закликав присутніх подавати конкретні пропозиції, що допомогли б вирішити проблему духовної опіки емігрантів, а також їх сімей.

Під час своєї доповіді провідний спеціаліст Бродівського РВ ГУ ДМС України у Львівській області Наталія Сокіл поінформувала, що за прогнозами Інституту демографії і соціальних досліджень НАН України населення у нашій країні до 2031 року скоротиться на 2,7 мільйона людей (6,8%), до 39,5 мільйонів. На стрімке скорочення кількості населення не стільки впливатиме народжуваність чи смертність, скільки тенденція зростання трудової міграції українців. За даними Мінсоцполітики, торік за межами України працювали 7- 9 мільйонів громадян. Кількість тих, хто постійно перебуває за кордоном оцінюють у понад 3 мільйони людей. Найперше, що спонукає українців залишати Батьківщину – це нестабільна економічна ситуація, а також зацікавленість європейських країн у наших працівниках. У 2019 році 23 людей з Бродівського району оформили в міграційній службі документи на постійне місце проживання. Здебільшого виїжджають у Німеччину, Італію, Іспанію. Багато виїжджають за кордон на навчання, також діти до батьків, але основна причина – на роботу. Минулоріч у Бродівському РВ ГУ ДМС України оформили паспорти громадян України на виїзд за кордон 2550 осіб. Звичайно не всі з них залишилися в інших країнах назавжди, але основна маса людей виїжджає з метою попрацювати і покращити свій матеріальний стан. Отож, в країні постає питання демографічної кризи. Через еміграцію створюється дефіцит деяких спеціальностей на ринку праці.

Старобрідський декан о. Тарас Дзьоба заакцентував увагу присутніх на ідентичності, історичних та літургійних аспектах Української Греко-католицької Церкви. Він, зокрема зазначив, що з найбільших викликів для церкви є міграція, особливо трудова. Це явище виникло відразу після розпаду СРСР. Передусім спільноти емігрантів з’явилися у Західній Європі – Греції, Італії, Іспанії, Португалії. Тепер часто можна почути про мільйони українців в Польщі. Емігранти потребують душпастирського служіння. Не варто чекати поки хтось до нас прийде, а необхідно самим шукати наших вірних, йти за ними для того, щоб вони могли знайти себе у нових умовах. Ми покликані бути місійними. «Сьогодні ми є тут, щоб знайти відповідь на питання як нам далі діяти – як парафії, як двом деканатам, як вірянам», – наголосив отець Тарас.

Отець Ярослав Царик у своїй доповіді наголосив, що сьогодні перед Церквою стоїть питання, як діяти в умовах нових викликів міграції. Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук зауважує, що сьогодні феномен нашої української еміграції створює абсолютно нове обличчя Церкви. Ми сьогодні повинні переосмислити якою є Церква і якою ми є Церквою, як ми сьогодні маємо діяти разом, як ми можемо відповісти на потреби наших громадян. Як нам піти туди, де нас сьогодні немає, але де нас чекають?

Державна статистика свідчить, що за останні три роки з країни виїхало 1,5 млн наших громадян. З них – 60% – із Західної України. А це потенційно вірні УГКЦ. Отож, велика частина наших вірних знаходиться в еміграції. «Ми з священиками зробили свій моніторинг у двох наших деканатах про наших парафіяльних мігрантів, – зазначив отець Ярослав. – У Бродівському деканаті близько 425 людей є за кордоном постійно на заробітках, у Старобрідському – 325». Стратегічна мета УГКЦ – забезпечення пасторально-духовною опікою наших вірних.

Про роботу з дітьми трудових мігрантів, внутрішньо-переміщених осіб, загиблих учасників АТО розповіли працівники благодійного фонду «Карітас» – Броди Галина Труфанова та Любов Казмірчук. Отець Ярослав Царик презентував книгу «Зцілюючи рани», де відображений психолого-педагогічний супровід дітей трудових мігрантів. У цьому виданні вміщений і досвід «Карітас»-Броди.

Далі учасники собору працювали у Бродівському педколеджі у трьох дискусійних групах і напрацювали питання та пропозиції, які планують винести на єпархійний собор.

Надія ЗАБОКРИЦЬКА.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *