Мене завжди по доброму вражають молоді люди, які не шукають легких стежок до здійснення своїх мрій і життєвих задумів, а серйозно працюють над самовдосконаленням і самореалізацією своїх особистісних можливостей. Учениця 11-А класу Бродівської СЗОШ І-ІІІ ст. № 2 Яна Кравчук, яку бачите на фото з міським головою Анатолієм Белеєм, саме з таких цілеспрямованих людей. Я б і подумати не могла, що ця красива, модельної зовнішності і фігури юнка, попри відмінне навчання (вона – претендентка на медаль у своїй школі), захоплення іноземними мовами, вокалом, танцями, волейболом, вже другий рік наполегливо і успішно займається науково-дослідницькою роботою у Бродівській малій академії наук учнівської молоді (секція історії). І займається настільки серйозно, що у свої неповних 17 здобула вже всеукраїнське визнання – стала переможницею Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт членів Малої академії наук України і їй призначено стипендію Президента України.
Вражає і тема дослідження одинадцятикласниці «Аяти корану про християнський догмат Святої Трійці у світлі наукових інтерпретацій другої половини ХХ – початку ХХІ століття» – непроста, маловідома широкому загалу, зокрема у нашій місцевості, але, як сказав керівник секції історії і наставник Яни Андрій Корчак, актуальна.
І от минулого вівторка юна дослідниця побувала в гостях у міського голови Анатолія Белея. Він щиро привітав Яну Кравчук, відзначивши, це велика честь мати у громаді стипендіатку такого високого рангу, розпитав про навчання і заняття у МАН, працю над науковим дослідженням, плани на майбутнє. Анатолій Белей вручив Яні Кравчук грамоту міської ради і премію за її вагомі досягнення у науковій діяльності і гідне представлення брідської громади на Всеукраїнському рівні. Він побажав дівчині не зупинятися на досягнутому, вдосконалюватися у житті і науці, своїм талантом, працею, інтелектом приносити користь і громаді, і Україні.
Грамоту і премію міський голова вручив і науковому керівнику Яни Андрію Корчаку. Було відзначено і директорку Бродівської Малої академії наук учнівської молоді Оксану Глущак-Крису. Міський голова подякував також батькам дівчини, вчителям Бродівської СЗОШ І-ІІІ ст. № 2, педагогам МАН, усім, хто виховує таку талановиту молодь. «Таку талановиту молодь треба підтримувати і на місцевому, і на державному рівні, – сказав Анатолій Белей, – і я завжди робив й робитиму це в міру своїх сил».
– Це талановита, цілеспрямована, працьовита дівчина, – сказав про Яну її наставник Андрій Корчак. А про суть її дослідження він сказав:
«У роботі проведено комплексне дослідження сучасних наукових та богословських інтерпретацій тих аятів Корану, в яких йде мова про християнський догмат Святої Трійці. Тема роботи актуальна, адже попри давню історіографічну та богословську традиції, враховуючи сучасні глобальні зміни у світі, тлумачення окремих положень священної книги мусульман в сучасній американській та європейській науці набирає більш виважений та поміркований характер.
В роботі використано праці відомих американських та європейських дослідників: Муніма Сірі, Вільяма Монтгомері Уотта, Джеральда Р. Хоттінга, Сідні Х. Гріффіта, Габріеля Рейнольдса, Ангеліки Нойвірт, Майкла Ентоні Селлса, Едварда Хулмса, Девіда Ричарда Томаса, а також статті з Енциклопедії Корану.Визначено, що вищеперераховані дослідники у висвітленні відповідних аятів Корану притримуються досить поміркованих та компромісних щодо мусульманської точки зору теорій: «єретичного пояснення» та «риторичної мови Корану».
У дослідженні охарактеризовано також низку статей сучасних мусульманських богословів-апологетів, які, на превеликий жаль, притримуються старих консервативних та безкомпромісних позицій, що не сприяє налагодженню процесу порозуміння та співпраці між християнами і мусульманами, метою якого має бути налагодження миру та безпеки на земній кулі».
Директор Бродівської МАН Оксана Глущак-Криса подякувала міському голові Анатолію Белею, начальнику відділу освіти Бродівської міськради Миколі Сторожуку за увагу і сприяння у діяльності закладів позашкільної освіти, зокрема, їхньої МАН, структура якої збережена і в умовах МТГ не приєднана, не розформована. Вона запросила талановиту молодь скористатися можливостями МАН для розвитку свого інтелектуального потенціалу і самовдосконалення.
Яну Кравчук привітали також начальники відділу освіти і культури, туризму, молоді та спорту міської ради Микола Сторожук, Мар’яна Родін, спеціаліст відділу інформаційно-аналітичної діяльності та комунікації з громадянами Вікторія Мазур та інші.
А Яна Кравчук, дякуючи усім, кому завдячує своїми знаннями і досягненнями, сказала, що любов до історії їй прищепили у школі, зокрема вчителька Л.М.Матвєєва, розвинули і повели у науковий світ у МАН, і вона вже визначилася, що її майбутнє дослідження стосуватиметься теми «Образ Діви Марії та Ісуса Христа у Корані». Мріє, звичайно, про студентське життя, але конкретно ще не визначилася: «У нас в сім’ї – у всіх шляхи різні: мама – педагог, тато – підприємець, старша сестра – айтішниця, тепер черга за мною… І хочу сказати своїм ровесникам – хочете досягти якихось успіхів у науці – ідіть у МАН!». А мені при цьому згадалися слова Оксани Глущак-Криси, яка, розповідаючи про співпрацю зі школами щодо пошуку юних талантів, сказала, що «Яна – одна із наших зірочок». Точно такі ж слова про цю одинадцятикласницю із задатками науковця я почула і від директора школи, де вона навчається, І.С.Лесика. Мабуть, не випадково, бо це вже третя молода людина з їхніх випускників стала переможцем престижного конкурсу і отримала стипендію Президента України. Минулорічна – Еліза Рогоцька – нині вже студентка юридичного факультету Українського Католицького Університет. А школа Яни Кравчук за підсумками минулорічного ЗНО займає перше місце на Бродівщині, 1З серед 500 навчальних закладів області і 327 серед 9227 ЗЗСО України.
Галина ПЕТРУСЬ.