Нова хвиля пандемії COVID-19 не оминула і мешканців Бродівщини – кількість захворювань на коронавірус на наших теренах, як і в Україні, відчутно зросла. І першими, хто відчуває це, є сімейні лікарі, які, незважаючи на ризики, щодень контактують з хворими з таким діагнозом.
У Бродівській амбулаторії загальної практики сімейної медицини (т.в.о. завідувача О.І.Пороховник) працює дружний професійний колектив лікарів (20 чоловік), які особливо відповідально ставляться до людей з підозрою на коронавірус. Цьогоріч у колектив лікарів Бродівської амбулаторії ЗПСМ влилися двоє молодих колег – Н.В.Голобородько і Т.С.Духняк. А от Г.П.Стоцька, з якою про «ковідний наступ» веде розмову наш кореспондент Галина ПЕТРУСЬ, у цьому колективі відзначає вже перший медичний ювілей – 10-річчя лікарської практики.
– Отож, Галино Петрівно, яка сьогодні ситуація на Бродівщині із захворюванням на коронавірус? Адже маєте вже немалий професійний досвід і багаж спостережень під час лікарських прийомів пацієнтів…
– Ситуація тривожна. Якщо раніше за день прийому виявлявся один хворий на коронавірус, то в нинішній час їх може бути 6-8. З 1 вересня по даний час було зроблено 537 ПЛР тестів, позитивними виявилися 323. За 18-19 жовтня, приміром, за скеруваннями сімейних лікарів Бродівщини проведено 88 ПЛР тестів і 72 з них виявилися позитивними. COVID «помолодшав». Якщо раніше ця хвороба вражала людей старшого віку, то нині частіше хворіють і, до речі, важче переносять її 35-45-річні. Є й діти із позитивними ПЛР тестами… Якщо донедавна коронавірус одразу вражав легені, то нині, чи не у кожного другого хворого пацієнта спостерігаються розлади органів травлення (діарея, блювота), а тоді приєднуються кашель, пневмонія. Хворіють в основному ті, кого ще не вражав коронавірус, та ті, хто не вакцинувався. Зросла кількість госпіталізацій у базові лікувальні заклади.
– Що, на Вашу думку, може призупинити масове поширення цієї небезпечної хвороби, допоможе вберегтися від ускладнень, якщо, не дай Боже, людина захворіла?
– Належна турбота про власне здоров’я кожного з нас, і, безумовно, вакцинація. Мені не раз під час прийомів доводиться пояснювати пацієнтам, що ні цукровий діабет, ні ожиріння чи якісь інші супутні хвороби (крім медично визначених) не є протипоказаннями для вакцинування. Навпаки, щеплення дозволяє уникнути ускладнень супутніх недуг та від коронавірусної інфекції, полегшує перебіг цієї хвороби. Вжиті урядом останнім часом заходи, системна співпраця керівництва КНП «Бродівська центральна міська лікарня» та органів місцевого самоврядування, створення належних умов для вакцинації і чітко організована робота бригад, які роблять протикоронавірусні щеплення, конкретно активізували вакцинальний процес на Бродівщині.
– То як проходить у даний час цей процес на наших теренах?
– Кількість тих, хто отримав одне протикоронавірусне щеплення, складає 6976 чоловік, 4129 брідщан провакциновані уже двома дозами, тобто усього у нас 11 тисяч 105 вакцинованих, що складає 30 відсотків населення. Спеціальні медичні бригади працюють у даний час щодня, в т.ч. і бригади вихідного дня у суботу. Вакцинують щодня 100-110 людей різного віку. Протикоронавірусні щеплення вже отримали і 18 дітей 16-18 років. Вакцин достатньо – це Pfizer, CoronaVac, AstraZeneca. Переносять щеплення, зокрема мої пацієнти, без тривожних ускладнень, іноді у декого може бути нетривале підвищення температури, біль у лівій руці чи м’язах, що за 2-3 дні минають. Хочу зауважити також, що з тих моїх пацієнтів, які вакцинувалися, ніхто не захворів.
– Дякую за корисну для здоров’я інформацію, Галино Петрівно!