Додому > Культура > Симфонічна музика оживить Бродівську синагогу

Симфонічна музика оживить Бродівську синагогу

У суботу, 3 серпня, у Львові відкриється третій сезон Міжнародного фестивалю класичної музики «LvivMozArt» і подарує дорослим, дітям понад 20 різнопланових й незабутніх культурних подій.

Кожен, кому хоч раз доводилося побувати у Львові, знає про вишуканий колорит цього старовинного міста. Будь-яка прогулянка по ньому схожа на подорож у часі, що відкриває межі різноманітних епох: від готики до наших днів. Отож, немає нічого випадкового в тому, що ідея проведення «LvivMozArt» саме у Львові належить нашій землячці, диригенту Оксані Линів – засновнику і арт-директору цього фестивалю та Молодіжного симфонічного оркестру України, головному диригенту Опери та Філармонічного оркестру міста Грац в Австрії.

Культурний код фестивалю був, образно кажучи, вбудований в історію Львова ще кілька століть тому. З 1808 по 1838 рік у прекрасному Лемберзі (таку назву за часів Австро-Угорщини носило місто Львів) жив Моцарт-молодший. Той самий Франц Ксавер Вольфганг Моцарт – син великого Вольфганга Амадея Моцарта.

Жителі Лемберга знайшли в особі Франца Ксавера прекрасного педагога і натхненного організатора культурно-мистецьких заходів. Саме Моцарту-молодшому належить ініціатива створення Лембергського хорового товариства св. Цецилії у Соборі св. Юра, який об’єднав у собі понад 400 шанувальників співу. Свого часу з ініціативи його учасників було організовано безліч концертів, у програмі яких звучали музичні твори великого Амадея, Йозефа Гайдна, Луїджі Керубіні та багатьох інших композиторів того часу.

До речі, Товариство Святої Цецилії, що проіснувало до 1829 року, послужило зразком для створення Галицького товариства друзів музики, а згодом – консерваторії Галицького музичного товариства.

На думку арт-директора LvivMozArt Оксани Линів, «фестиваль є саме тим приводом, який дозволяє голосно розповідати про наше фантастичне місто і львів’ян, які готові відкрити нову сторінку не тільки в українській, а й у світовій культурній історії».Минуло лише три роки з моменту відкриття першого фестивалю «LvivMozArt», але вже зараз можна сміливо сказати, що магнетична привабливість цього знакового заходу рік у рік стрімко зростає. У першому ж сезоні фестивалю, який пройшов у серпні 2017 року і був присвячений життю і творчості Франца Ксавера Вольфганга Моцарта, виступив 71 учасник. У їх числі були такі українські зірки, як Зоряна Кушплер, Тетяна Міюс, Ігор Царьков, Андрій Бондаренко, Олександр Цимбалюк, Мар’яна Садовська й інші.

Серед іноземних учасників фестивалю були такі зірки світового рівня, як Софія Броммер, Тобіас Фелдманн, Саша Рекерт, Андреас Гротгузе (Німеччина), Едгарас Монтвідас (Литва), Юлія Марія Дан (Румунія – Німеччина) і Яра Таль (Ізраїль – Німеччина).

Тема цьогорічного фестивалю «Музика та література», що захована поміж рядків і нот у програмі кожного концерту. Центральна постать фестивалю – німецькомовний публіцист та письменник Йозеф Рот, який народився у місті Броди. У 2019 році відзначається 125 років від народження та 80 років після смерті.

Отож, 4 серпня один з грандіозних концертів третього сезону фестивалю відбудеться саме у Бродах біля руїн синагоги, на Батьківщині Йозефа Рота і буде присвячений ювілею письменника. У концерті у супроводі оркестру INSO-Lviv та Львівської хорової капели «Дударик» візьмуть участь світові зірки, зокрема, південно-африканська оперна співачка Пумеза Мацікіза, американський митець Абраам Броди, кіноакторка Сунні Меллез, диригуватиме Оксана Линів. Прозвучить «Kyrie Eleison» української композиторки Богдани Фроляк та 3-тя Симфонія «Kaddish» титана американської культури, сина українських емігрантів з Рівненщини Леонарда Бернстайна. Разом з великим резонансом в українському суспільстві, грандіозним концертом уже цікавляться міжнародні медіа-канали DeutscheWelle та ORF.

На своїй сторінці у соцмережах Оксана Линів написала: «Мені не віриться, що вже наступної неділі я стоятиму перед цією руїною, і кругом звучатиме музика, в пам’ять великого письменника Йозефа Рота, але і в пам’ять тисяч інших, які колись населяли моє рідне місто Броди. Минуле і сучасне – все поєднається у звучанні унікальних творів Богдани Фроляк, Абрагама Броди та Леонарда Бернстайна…».

Бродівчани з нетерпінням очікують на цю світову подію. Адже завдяки старанням Оксани Линів зранена воєнними лихоліттями, зруйнована і понищена велика бродівська синагога повернеться із забуття і на якусь мить її оживить у часі симфонічна музика…

Також у неділю, біля Бродівської гімназії ім. І. Труша, буде відкрито пам’ятник відомому публіцисту і письменнику Йозефу Роту.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *