Додому > Культура > Стежками Якова Головацького

Стежками Якова Головацького

20 жовтня 1814 року народився український лінгвіст, етнограф, фольклорист, історик, поет, священик УГКЦ, педагог, громадський діяч, співзасновник об’єднання «Руська трійця», співавтор збірника «Русалка Дністровая» Яків Федорович Головацький. Народився у віддаленому від райцентру селі Чепелі, що на Бродівщині, у сім’ї пароха місцевої церкви св. Миколая о. Теодора (Федора) Головацького. Цього року виповнилося 205 років з дня народження Якова Головацького. У зв’язку із цією подією у Паликоровівському НВК відбулося спільне методичне засідання вчителів християнської етики району та педагогів-істориків Підкамінського куща на тему «Віра в Бога – свідчення високої наукової і моральної культури особистості впродовж віків. Українське національне відродження у західноукраїнських землях наприкінці ХVІІІ – в першій половині ХІХ століття. Інтеграція через розвиток критичного мислення учнів при використанні історичного краєзнавства на уроках».

Розпочалося засідання з привітання та вступного слова директора НВК А.М.Іва­сюти, який ознайомив всіх із планом роботи. Вчитель історії В.П.Кухар та вчитель християнської етики Л.В.Дубина, до слова – батько і дочка, провели інтегрований урок з дев’ятикласниками «Початок українського національного відродження. Товариство греко-католицьких священників. «Руська Трійця». Учні малювали та розв’язували кросворди, підготували історичний опис учасників «Руської Трійці». Учениця дев’ятого класу М.Гончарук, яка, до речі, здобула «бронзове» місце у районному етапі Всеукраїнського дитячо-юнацького фестивалю патріотичної пісні «Сурми звитяги», чудово виконала українську ліричну пісню. З духовними настановами звернувся до присутніх о. Я. Войтів.

Старший науковий працівник Бродівського історико-краєзнавчого музею А. М. Корчак та бібліотекар Н. М. Ханакова провели презентацію «Історія брідського костюма за описами Якова Головацького» та майстер-клас «В’язання брідської хустки». А моделлю під час майстер-класу була методист РМК відділу освіти РДА Л. В. Сірко. До речі, їй дуже пасував образ колишньої брідської пані.

Далі відбулася виїзна екскурсія «Місця Підкамінщини, пов’язані із діяльністю «Руської Трійці», зокрема у с. Чепелі, де народився Яків Головацький. Екскурсія розпочалася з місця, де колись стояла хата Головацьких, але тепер на цьому місці лише пам’ятний знак. Недалеко від дому стоїть місцева церква, побудована у 1993 році, а біля неї – маленька старовинна, зведена після І Світової війни. На жаль, інформація про сім’ю Головацьких дуже скупа, адже вона не записувалася, а місцевих свідків вже давно немає в живих.

Наступна зупинка – с. Тетильківці. У цьому селі, навпроти ставка і біля місцевої церкви, що стоїть на мальовничих пагорбах, є фігура Божої Матері з уривком вірша «Другові» Маркіяна Шашкевича, вирізьб­леного на постаменті з ініціативи дослідника і популяризатора діяльності «Руської Трійці» о. Йосифа Застирця.

Думки дослідників розділилися щодо життя і літературно-просвітницької діяльності Якова Головацького. Хтось вважає Я. Головацького зрадником України через русофільську позицію і переїзд до Росії. Хтось переконаний, що він зробив великий внесок в українську історію (створення першого галицького альманаху «Русалка Дністровая», що відіграв велику роль у галицькому літературному відродженні, збір й опрацювання українських мовознавчих матеріалів). Яків Головацький – перший в історії професор «руської мови та словесності» (української мови та літератури) у Львівському університеті, але його життя не склалося щасливо (самогубство сина Ярослава, ув’язнення доньки Софії…). Помер Я. Головацький у 1888 році, похований у м. Вільно (Литва).

Підсумок цієї зустрічі її учасники провели за круглим столом.

Л. ВОЙТЮК.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *