У ці слиготні зимові дні, які в народі називають людинопадом, на вулицях міста нерідко зустрічаєш людей різного віку із загіпсованими руками на перев’язі, з паличками, бо ногу пошкодив при падінні на слизькому тротуарі, і т.п. Лікар-травматолог ЦРЛ Л.С.БИК вважає, що багатьох травм, пов’язаних із сезонною ожеледицею, можна було б уникнути або принаймні зменшити їх важкість. І ось що з цього приводу лікар розповів нашому кореспонденту Галині ПЕТРУСЬ.
– Отже Вам слово, Любомире Сергійовичу…
– Ризик невдало впасти збільшується з приходом ожеледиці, а особливо, коли відлига поєднується з ранковими морозами. Дуже небезпечний, зокрема, перший лід у сезоні. Згідно нашої статистики, за грудень минулого року та січень 2021 з травмами після падінь у травматологічне та загальнополіклінічне відділення КНП «Бродівська ЦРЛ» звернулося близько 140 хворих. Багатьох серйозних травм можна було б зовсім уникнути, або різко зменшити їх важкість, якби хворі дотримувалися декількох простих правил.
До особливої групи ризику належать люди похилого віку, в них знижена координація рухів та рівновага, тому без нагальної потреби в ожеледицю виходити з безпечної домівки їм не бажано. За нагальної потреби варто користуватися палицею з наконечником або шипом, особисті речі краще переносити у наплічнику. Найкраще використовувати взуття без високих підборів, з мікропористою підошвою чи м’якою основою.
Прогулянки в ожеледицю вагітних жінок, та людей, виснажених важкими хронічними захворюваннями, теж дуже небезпечні для їх здоров’я. Краще дочекайтеся поки комунальники не ліквідують наслідки негоди, приберуть сніг, а на обмерзлий тротуар розкидають пісок.
Про всяк випадок, намагайтеся бути готовими до падіння. Ходіть не поспішаючи, ноги дещо розслабляйте у колінах. Руки не можна тримати в кишенях, старайтеся, щоб кисті не були зайняті речами. Виходити з дому на вулицю слід повільно, слідкуючи за тим, що у вас під ногами. Не наступайте на кришки люків. Заборонено перебігати дорогу автотранспорту – водій може не встигнути загальмувати. Не виходьте на ожеледь у стані сп’яніння.
Тримайтеся подалі від дахів будинків – ближче до середини тротуару. Адже у період відлиги і танення снігу різко збільшується ризик травмуватися снігом та бурульками. Будьте уважні – огороджують ділянки тротуару в період відлиги не дарма, тож не заходьте в заборонені зони. Особливу увагу за ситуацією на дорозі у період ожеледі слід звертати водіям – плануйте свої дії на два, три кроки вперед. І не варто поспішати.Коли травми не вдалося уникнути, краще одразу звернутися у лікувальний заклад. Коли ви надаєте долікарську допомогу комусь, то пам’ятайте, що уражений сегмент кінцівки варто «зашинувати», знерухомити підручними предметами. Хворого необхідно, по можливості, знеболити та викликати бригаду екстреної медичної допомоги.
Коли травми не вдалося уникнути, краще одразу звернутися у лікувальний заклад. Коли ви надаєте долікарську допомогу комусь, то пам’ятайте, що уражений сегмент кінцівки варто «зашинувати», знерухомити підручними предметами. Хворого необхідно, по можливості, знеболити та викликати бригаду екстреної медичної допомоги.