Додому > Культура > Що залишилося від євреїв у Бродах?

Що залишилося від євреїв у Бродах?

Революція Гідності, російська окупація Криму та війна на південному сході України у 2014 році привернули увагу світової громадськості до ситуації в Україні. Не стала виключенням і швейцарська німецькомовна телерадіокомпанія SRF з Цюріха. Вона активно висвітлювала стан справ в Україні і намагалася ознайомити швейцарську публіку з українською політикою, історією та культурою. У вересні 2014 року SRF випустила репортаж теологині і журналістки Юдіт Віпфлер «У пошуках стертих єврейських слідів в Україні». Бродам, зокрема єврейському кладовищу (на фото) та руїнам Великої синагоги, у репортажі відведена значна роль. Для Юдіт Віпфлер Броди – це, передусім, батьківщина письменника Йозефа Рота. Книгами цього письменника вона зачитувалася у ранньому дитинстві і вони прищепили їй інтерес до Галичини та Західної України. А опісля багатьох років життя занесло її у це українське місто з єврейським минулим. На думку Віпфлер, від єврейського минулого в цій частині Європи збереглися, мабуть, лише каміння, що нагадують про те, що колись у цих краях вирувало єврейське життя. У Бродах, в першу чергу, таким кам’яним нагадуванням є Велика синагога.

Чи можна погодитися з оцінкою швейцарської авторки? У цілому, так. Особливе значення синагоги підкреслюють у своїх спогадах і євреї – вихідці з Бродів. В якості прикладу можна навести Паулу Альтуру-Тенсер, яка народилася в 1925 році у сім’ї кравця у Бродах. Вона пережила Голокост і перебралася після війни до США. У своїх спогадах Тенсер у середині 1990-х років із захопленням розповідала про вражаючу, відому на всю Східну Європу синагогу, пам’ять про яку вона пронесла через десятиліття і передала своїм нащадкам.

Репортаж Віпфлер, спогади Тенсер та інших євреїв показують, що Броди володіють серйозним потенціалом для розвитку єврейського туризму, що широко поширився в Україні в останні роки. Той факт, що Броди ця туристична хвиля зачепила лише в незначній мірі, пояснюється не в останню чергу плачевним станом синагоги. Порятунок синагоги від руйнації і її можлива реставрація можуть надати важливого імпульсу розвитку туризму у Бродах.

Доктор Александр Фрiдман,

Берлiн, ФРН.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *