Впродовж двох років благодійний фонд «Карітас»-Броди реалізовував проєкт «Місце зустрічі: Діалог» у рамках програми підтримки жертв нацизму Німецького федерального фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє» (EVZ). Успішне його здійснення стало можливим завдяки тісній співпраці фонду з громадою міста.

Розпочатий у вересні 2017 року, проєкт об’єднав літніх людей, які постраждали від тоталітарних режимів під час Другої світової війни. Координатор проєкту отець Ярослав Царик, працівники БФ «Карітас»-Броди Любов Сітка, Надія Микитюк, Галина Труфанова, Світлана Камінська та волонтери надавали соціальну і психологічну підтримку літнім людям – учасникам проєкту. Адже, однією з найбільш гострих проблем літніх людей у сучасному соціумі є дефіцит спілкування з родичами, друзями, молодшим поколінням. Отець Ярослав Царик зазначає, що організатори побачили, яким важливим є живе спілкування і моральна підтримка для наших дідусів та бабусь. Їх спогади про дитячі роки та юність часто пройняті болем та смутком за своїми батьками, рідними, друзями. Але тут вони бачать, що їх цінують і поважають, що про них не забули.
Завершення діяльності проєкту всі спільно відзначили в одному з найпрестижніших закладів громадського харчування у м.Броди – ресторані «Шалена шкварка». І цей факт додав літнім людям радості, оптимізму, адже більшість з них вперше відвідали такий заклад. Розпочали зустріч молитвою. Отець Ярослав подякував всім за участь у проєкті.
«Дякуємо вам за ваші нелегкі знання та досвід, які ви змогли передати наступним поколінням, щоб наші діти, вдивляючись у ваші життя, змогли побудувати свої так, щоб більше ніколи не повторилися ті жахіття, – зазначив координатор проєкту. – На жаль, в Україні сьогодні знову проливається кров. Всі ми мріємо і молимося, щоб на нашій Батьківщині якнайшвидше настав мир і спокій».
За спільною гостиною діти війни згадували, що протягом цих двох років пізнали багато цікавого, знайшли нових друзів і тепер тісно спілкуються між собою. Учасників проєкту залучали до різних соціальних ініціатив. Зокрема, до написання листів бійцям на передову, посадки алеї катальп і встановлення лавки біля пам’ятника «Скорботна мати», численних зустрічей з молоддю, поїздок до Львова, у дельфінарій до Трускавця, спільної молитви у Підгорецькому монастирі, а також цікавого екскурсу в історію Підгорецького замку, де для них середньовічні танці виконали волонтери проєкту – студенти Бродівського педколеджу. Часто разом з організаторами літні люди відвідували концерти, вистави у районному Народному домі, а директор Бродівського історико-краєзнавчого музею Василь Стрільчук проводив для них цікаві екскурсії. Ще один дуже цікавий задум був реалізований в рамках проєкту – фотосесія «Краса у зморшках». Професійний фотограф Євгенія Пристінська своїми роботами переконала учасниць, що вони надзвичайно красиві фотомоделі у поважних літах. Такі заходи та діалоги поколінь сприяють відродженню у цільової групи наснаги до життя, заохочують молодь до усвідомленого вивчення історії та утвердження історичної правди.

Здавалося, що цього дня у ресторані панувала світла аура добра. Навіть інші відвідувачі цього закладу притишували голос і дослухалися до розповідей тих, через чиє дитинство і життя свою безжальну і жорстоку лінію провела Друга світова війна. Гарного настрою присутнім на гостині додавали пісенні вітання учасників студії «Сто талантів», вокального жіночого тріо з районного Народного дому та відомого пісняра і талановитого баяніста Михайла Добрянського. Під його акомпанемент сивочолі дідусі та бабусі згадували і співали разом пісні своєї молодості, а власні поезії читала учасниця проєкту Юлія Сех.
Літні люди обмінювалися думками, емоціями, що дійсно йшли від серця до серця. «Ми не нарікаємо на своє життя, хоч воно не було легким, – сказав Володимир Лебідка, якого зовсім малим з мамою вивезли під час війни у Німеччину. – Ми вдячні о.Ярославу Царику, всім організаторам проєкту, а також тій стороні, що колись була ворожою, за те, що нас сьогодні підтримують».
А для мене це був живий урок глибинної історії, без якого неможливо побудувати справедливе і світле майбутнє, виховати справжніх громадян своєї країни.
Надія ЗАБОКРИЦЬКА.