Давно відома істина, що ліс – це безцінний дар природи. Наша країна вважається однією з найзеленіших держав світу – майже сорок відсотків України займають ліси. Дух народу, його вікова історична основа міцно пов’язані з феноменом лісу. Не можливо переоцінити й екологічне значення лісів для нас сьогодні і для майбутніх поколінь. Про те, що потрібно берегти ліс, не завдавати йому школи – знає кожен з нас. Але чи дотримуємося ми цього? Чи думаємо ми про екологію і про майбутнє планети Земля? На жаль, але ставимося ми до цієї скарбниці природи інколи бездумно, безвідповідально. Часто отримуємо інформацію із засобів масової інформації про те, що ліс нищиться варварськими методами, а весною лісові масиві палають від пожеж, в яких просто не можуть вижити ні звірі, ні птахи.
Лісівники ДП «Бродівський лісгоп» закликають не нищити ліси, а відновлювати. Їх святий принцип «Зрубав дерево – посади!». Вони докладають багато зусиль для відновлення і регенерації лісових насаджень, збереження флори і фауни рідного краю, забезпечення екологічної рівноваги, зберігаючи для майбутніх поколінь можливість дихати чистим повітрям і жити. Для цього бродівські лісівники застосовують нові підходи, технології, спрямовані на максимальний розвиток молодих лісів.
Вже майже місяць триває Всеукраїнська акція «Створюємо ліси разом», ініціатором якої є Державне агенство лісових ресурсів України, Благодійний фонд «Озеленення України» і Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів. У рамках цієї акції минулої п’ятниці, 9 квітня, у Бродівському лісництві в урочищі Фільварки ліс садили працівники Бродівської міської ради, НПП «Північне поділля», а журналісти «Голосу відродження» мали цього дня подвійне завдання – зазнимкувати і описати все, що відбувалося на цій ділянці та посадити і свою норму саджанців. Отож, перед початком роботи – інструктаж з посадки лісу і техніки безпеки, бо, як зазначив лісничий Василь Сірий, меч Колесова така річ, що можна травмуватися. Лісівники розповіли учасникам, як правильно, якої глибини робити отвір для кореневої системи, на якому рівні загортати кореневу шийку рослини, щоб вона добре прижилася.
– Цю ділянку, площею 60 сотих, де росла сосна, що мала уже 130 років, вирізали восени, – розповідає головний лісничий ДП «Бродівське лісове господарство» Олег Потьомкін. – Тут будуть посаджені саджанці сосни звичайної та плодових дерев. Всього 6000 саджанців, із них – 250 яблуні, аличі, груші, які висадять по периметру ділянки. Це буде пожива для птахів, звірів, особливо взимку.
У попередньо нарізану плугом борозну стали по двоє саджальників. Як розповіли лісівники, саджанці перед садінням обробили спеціальним розчином з глини для збереження вологи і кращого приживлення.
– Відновлення лісів необхідно обов’язково робити, – зазначає помічник лісничого Бродівського лісництва Ігор Придиба. – Вирізаються дерева вже вимушено, бо мають поза сто років. Грунт тут такий, що найкраще ростиме сосна звичайна. А де дозволяє грунт – садимо за схемою «8 сосен 2 дуби», щоб ріс змішаний ліс. До речі, такі змішані схеми тепер часто практикують, щоб убезпечити виникнення пожеж. Дерева листяних порід більш витривалі до вогню і дають захист.
Головний лісничий Олег Потьомкін розповідає, що у ДП «Бродівський лісгосп» планують цьогоріч посадити 38 гектарів лісу. Несприятливою була для лісівників цьогорічна весна. Сніг, морози не давали можливості вчасно розпочати лісокультурні роботи, тож тепер використовують, можна сказати, кожну хвилину, щоб посадити ліс для майбутніх поколінь.
– Учора, 8 квітня, у Заболотцівському лісництві посадили дубову ділянку площею 1 гектар, – говорить Олег Потьомкін. – Але садили не саджанцями, а жолудями. Так рослини краще приживаються, бо ростуть відразу у звичному для них середовищі. А у сіянців, що викопуємо з розсадника, пошкоджується коренева система, рослина починає хворіти і тяжко приживається. Жолуді збирали на дубових насіннєвих плантаціях, де ростуть спеціально виведені кращі насадження. Нещодавно ми заклали у Підкамені клонову плантацію площею 10 гектарів, для якої збирали живці з кращих дерев з усієї Украни. Крім того, заклали клонову плантацію сосни звичайної та насіннєву – модрини.
Тепле сонце, гарний настрій сприяли хорошій роботі. Процес посадки йшов легко. Серед учасників точилася жвава розмова про те, хто садив ліс вперше, а хто – щороку. Всі намагалися допомогти лісівникам і зробити свій внесок у цю добру справу.
Після завершення посадки лісничий Василь Сірий, частуючи всіх свіжим березовим соком, що особливо смакував на свіжому повітрі, зазначив, що завдяки старанням помічників через багато років тут виросте чудовий ліс.
А головний лісничий Олег Потьомкін подякував усім, хто долучився до такої потрібної та корисної справи, і наголосив на важливості спільної роботи територіальних громад з лісівниками. Спільна праця дає усім чудову можливість усвідомити роль лісу та чистого довкілля у нашому житті, підтримати лісівників і оцінити їх нелегку, але благородну працю.
Надія ЗАБОКРИЦЬКА.