Додому > Новини > «Нічийні» квартири

«Нічийні» квартири

У час, коли чи не кожна молода сім’я стикається з гострою потребою у власному житлі, аж дивно, скільки квартир є «нічиїми». Замкнені роками, вони не тільки тягнуть у борги будинок, а й стають небезпечними.

«Цю квартиру здавали, але орендарі зробили там притон. Весь час якісь неадекватні люди приходили, шум, бійки. Добре, що з’їхали. І вже багато років там ніхто не живе. Навіть не приходять перевірити, чи все нормально. Не знаю, хто власники, бачила якусь жінку, а прізвища не знаю», – стандартна відповідь, яку отримує управитель від сусідів покинутої квартири, коли намагається зв’язатися з власником. Документів на право власності чи хоча би будинкову книжку на цю квартиру, звісно ж, управителю для реєстрації ніхто не приносив. На квартирі накопичується заборгованість.

Тим часом проблеми будинку загострюються – чути газом, неможливо прочистити каналізацію, підвал і далі підтоплює нечистотами згори. З кожним наступним виїздом майстрів на місце стає все більш очевидно, що осередок проблем саме у зачиненій квартирі. То який вихід з ситуації? Хто може змусити власника квартири «вийти на світло» та хоча би надати доступ до приміщення для проведення невідкладних ремонтних робіт?

Стаття 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачає обов’язок співвласника багатоквартирного будинку допускати у своє житло (інший об’єкт нерухомого майна) управителя, виконавців комунальних послуг або їхніх представників для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показів приладів – розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у квартирі (приміщенні) багатоквартирного будинку. Попри це трапляються випадки, коли люди перебувають у квартирі в той час, коли управитель намагається отримати доступ до приміщення, але відмовляються відчиняти та виконувати вимоги закону. Законодавець передбачив і такі випадки.

Стаття 17 Закону України «Про комунальні послуги» передбачає порядок доступу до житла та іншого володіння для ліквідації аварій, проведення оглядів технічного стану, перевірки показів засобів обліку. Приватна власність є недоторканою, але коли ситуація стає загрозливою для майна та життя інших людей у будинку, то закон дозволяє приймати ризиковані заходи: «Якщо споживач відсутній і при цьому немає можливості встановити зв’язок з ним з метою його інформування про необхідність негайного прибуття до приміщення або він відмовляється допустити у займані ним приміщення представників виконавця/виробника і при цьому є об’єктивні підстави вважати, що аварія, неполадки, які унеможливлюють надання житлово-комунальних послуг іншим споживачам, відбулися саме в цих приміщеннях, – доступ у приміщення відбувається без отримання згоди споживача (несанкціонований доступ)».

Саме таким шляхом довелося йти нещодавно майстрам ТзОВ «Бродівська управляюча компанія». Так, у закритій квартирі одного з будинків, якими управляє ТзОВ «БУК», виникли проблеми з каналізацією. І настільки масштабні, що затікало та загнивало перекриття у підвалах. Довгий час отримати доступ до квартири було неможливо, і ситуація тільки погіршувалася. У присутності сусідів та працівника поліції майстри все ж потрапили у квартиру. Картина була вражаючою – через несправність каналізаційного стояка саме у цій квартирі, підлогу залило нечистотами. Від цього протікало перекриття у підвалі і користуватися підвальними приміщення ставало неможливо. До всього довелося викликати ще й газову службу, бо через покинуту квартиру йшов газовий загальнобудинковий стояк.

На обдертих стінах єдиної невеличкої кімнати з розваленим ліжком вціліли шматки дитячих малюнків та аплікацій, до брудного стола прикипіла попільниця – як нагадування, що ситуації в житті можуть траплятися різні, але людське життя безцінне.

На щастя, цього разу все обійшлося. Майстри відремонтували каналізацію, працівники газової служби провели необхідні для безпеки мешканців заходи. Двері зачинили на новий замок та залишили записку з номером телефону на випадок, якщо власник таки з’явиться і захоче потрапити у свою квартиру. Але таких квартир у місті ще багато.

Володіння майном у будинку – не тільки гарантоване законом право, а й обов’язок. Часом управителю доводиться стати ледь не детективом чи рятувальником, як у фільмах-катастрофах, щоб найгірші сюжети з вибухами і затопленнями не втілилися у життя та не стали сюжетом ранкових новин. Нагадуємо власникам покинутих квартир про необхідність виходити на зв’язок, адже від цього залежить не тільки цілісність їхнього майна, а й життя та здоров’я мешканців всього будинку.

Вікторія МАЗУР,
фахівець з інформаційних технологій ТзОВ «БУК».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *