Додому > Новини > «Не можна, щоб колектив монополістазнищував наші маленькі колективи»

«Не можна, щоб колектив монополістазнищував наші маленькі колективи»

Головний редактор газети «Голос відродження» Надія Забокрицька взяла участь у нараді в Комітеті Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, яку провів заступник голови Комітету Микита Потураєв. Учасниками цієї наради були народний депутат України, член парламентського Комітету з питань свободи слова Тетяна Циба, генеральний директор АТ «Укрпошта» Ігор Смілянський, головні редактори загальноукраїнських видань та місцевих газет із Кіровоградської, Черкаської, Донецької, Львівської, Вінницької, Харківської, Житомирської, Чернігівської областей. Це вже друга зустріч у Комітеті, де обговорювалася ситуація, що склалася із доставкою періодичних видань, підвищенням поштових тарифів, та інші проблемні питання друкованої преси.

Розпочинаючи нараду, Микита Потураєв поцікавився, як формується кінцева ціна одного примірника газети, яку частину в передплатній ціні становить вартість послуг пошти. Редактори газет навели конкретні приклади непартнерської поведінки поштовиків.Адже майже четверту частину передплатної ціни забирає пошта. Крім того, не почули газетярі від керівника АТ «Укрпошта» економічного обгрунтування вартості квитанцій на оформлення передплати – 1 місяць – 3,60 грн, 2 –3 міс. – 8,20 грн., 4 – 6 міс. – 10 грн., 7 – 12 міс. – 15 грн, а також каталога, що складається з 16 сторінок А-5 формату і надрукованого на газетному папері, за який на півріччя кожна редакція оплачує 528 грн.

«Не можна, щоб колектив монополіста знищував наші маленькі колективи, – наголосила головний редактор газети «Голос відродження» Надія Забокрицька. – Через те, що газети доставляються нашим читачам невчасно, люди відмовляються від передплати».

«У Маріуполі на відділенні зв’язку № 4 відвідувачам говорили: мовляв, не передплачуйте газету, у нас немає листонош. Таке враження, що ви не хочете, аби газети виходили», – звернулася до очільника «Укрпошти» головний редактор газети «Приазовский рабочий», голова Донецької обласної організації НСЖУ Олена Калайтан.

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко заявив, що загальний тираж місцевих медіа знизився за рік на 25 відсотків, насамперед – через високі поштові тарифи, несвоєчасну доставку видань та відсутність форм підтримки вітчизняних медіа.

«Ми очікуємо на розробку державної політики, що складатиметься з поштових та інших пільг для друкованих видань, і готові напрацювати такі заходи», – сказав голова НСЖУ Сергій Томіленко. Він озвучив пропозиції НСЖУ за підсумками зустрічі: «Пропонуємо звернутися офіційно від журналістської громади і парламентського комітету до АТ «Укрпошта» з вимогою не ініціювати подальше підвищення тарифів, оскільки вони вже відповідають собівартості. Звернутися до Антимонопольного комітету для проведення публічного аудиту тарифів «Укрпошти» із залученням громадськості. Створити робочу групу з напрацювання політики підтримки друкованих ЗМІ, з урахуванням досвіду європейських країн».

Генеральний директор АТ «Укрпошта» Ігор Смілянський емоційно виступив проти ідеї проведення аудиту тарифів: «Хто буде конкретно що перевіряти? Ми по кожному селу рахуватимемо? Ринок – найкращий аудит. Я взагалі пропоную перейти на двосторонні договори і покласти край цьому питанню».

«Ми хочемо максимально позбутися залежності від листонош, – додав очільник «Укрпошти», – виправдовуючи роботу пересувних відділень.

Микита Потураєв погодився з необхідністю створити робочу групу із напрацювання пропозицій для підтримки друкованої преси і запропонував АТ «Укрпошта» на наступне засідання робочої групи зробити розкладку тарифу. «Я не впевнений, що ми знайдемо порозуміння з Мінфіном з приводу видачі Укрпошті чи видавцям дотації», – припустив заступник голови комітету.

В Україні вже впродовж кількох тижнів не вщухає бурхлива реакція на появу у парламенті законопроєктів «Про медіа» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення національної інформаційної безпеки та права на доступ до достовірної інформації». ЗМІ сьогодні стривожені та спантеличені новаціями, запропонованими і вміщеними у законопроєктах.

Учасники зустрічі також обговорити проєкт Закону «Про медіа», який парламентський комітет схвалив до першого читання.

«Закон про медіа піде в сесійну залу в такому вигляді, який зараз має. Між першим і другим читанням до нього будуть внесені правки. Ми опублікуємо проєкт із правками, щоб усі бачили. Але питання прозорості власності медіа нікуди не подінуться. Це питання національної безпеки. Ми змінимо норми таким чином, щоб вам недорого і простіше було звітувати. Але звітувати будуть усі. Для великих – більш докладний звіт. Для невеликих – менший і простий. Для нас важливі власність і вплив», – сказав заступник голови парламентського комітету.

У свою чергу, представники НСЖУ та редактори газет наполягали на тому, щоб Національна рада з питань телебачення й радіомовлення регулювала би лише аудіовізуальні ЗМІ. Для друкованих медіа потрібен окремий закон, у якому були б передбачені права та обов’язки журналістів і редакцій. «У законі про пресу – не лише про відповідальність, а й про права. Нинішнє регулювання газет демократичне», – підкреслив Сергій Томіленко.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *