Сталося так, що невидимий, але дуже підступний і небезпечний «коронований» вірус якось в один момент змінив наше життя – світ ніби опинився на вимушеній паузі. Знелюдніло наше місто, припинилися заняття у школах, закрилися більшість магазинів, закладів побутового обслуговування, перервалися регулярні транспорті перевезення пасажирів та інші, досі звичні для нас життєві зручності. І щодня росте у серці тривога – а що буде завтра, як захиститися від біди, як пережити тривожний карантин і чи відступить від нас коронавірусне нашестя до 3 квітня? І, зрештою, наскільки готові до боротьби з цим захворюванням медики нашого району – відповіді на ці питання наш кореспондент Галина ПЕТРУСЬ намагалася зайти під час розмови із заступником головного лікаря району з лікувальної роботи, досвідченим лікарем-інфекціоністом О.Г.КУКУЛКОЮ.
– То ж Вам слово, Оксано Григорівно.
– Найперше хочу заспокоїти мешканців району, що у нас немає поки що (і за це велика дяка Богу) ні хворих на коронавірус, ні людей з підозрою на цю недугу. І до Львова поки не відправляли нікого. А найкращим захистом від неї є самоізоляція і самодисципліна кожного з нас У зв’язку з цим хочу звернутися з проханням до тих, хто приїхав з країн, де ця хвороба набула масового поширення (з відпочинку чи праці), особливо пам’ятати про це, не відвідувати людних місць, не піддавати ризику здоров’я і життя своїх рідних, близьких, друзів, знайомих чи й незнайомих людей. Адже симптоми цієї недуги проявляються не відразу, а інкубаційний період коронавірусу – мінімум 14 днів.
– Чи готові медики району до бодай перших атак коронавірусу на брідщан?
– З певністю можу сказати, що до першого етапу – так. І дуже добре, що керівники міста і району активно вживають конкретних карантинних заходів, так би мовити, на випередження цієї біди. Маємо добре порозуміння і співпрацю з владою. Нам виділили 260 тисяч гривень на закупівлю захисного одягу, масок та ін. Дякуємо за це очільникам району та міста Євгену Шведу, Оксані Прокопець, Анатолію Белею.
– А, до речі, чи маєте головні «інструменти» боротьби з коронавірусом – апарати штучної вентиляції легень, ті ж маски?
– Маємо 7 апаратів ШВЛ, надіємося закупити восьмий. Щиру подяку ми, медики, складаємо директору ТзДВ «Галант» Ганні Приймак за пошиття масок і захисного одягу, які надіємося, як і тести, отримати до кінця тижня. Хочу висловити вдячність за благодійну допомогу і підприємцю Марії Пасічник.
– Чи готові члени вашого колективу до випробувань, які всім нам несе коронавірус?
– Наші медики усвідомлюють відповідальність, яка покладається на них. Відмінена планова госпіталізація, крім «гострих випадків» захворювання. Т. в. о. керівника нашого колективу Ігор Михайлович Матійчук провів наради з цих питань зі сімейними лікарями, сільськими фельдшерами. Наголошувалося, зокрема, й на тому, що мають бути списки тих, хто повертається в села з інших країн з праці, навчання чи відпочинку, аби був належний контроль за станом їх здоров’я. Відповідально до цього мають ставитися голови сільських рад, правоохоронні органи, громади. Завдяки перемозі в обласному конкурсі мікропроєктів надіємося закупити пересувний рентгенапарат (подяка за це відповідальному працівнику РДА Наталії Ковальській). Працюємо над проєктом щодо придбання і встановлення комп’ютерного томографа.
– Нагадайте ще раз алгоритм дій, якщо людина відчула симптоми, характерні для коронавірусу?
– Він доволі простий. Головне – не панікувати! Найперше – телефонна консультація з сімейним лікарем чи дзвінок на гарячу лінію, телефонні номери якої повідомимо пізніше. Самоізоляція. Важливо допомагати у цьому старшим людям, бути толерантними, милосердними. Без взаєморозуміння і взаємодопомоги з боку громадян і нам, медикам, буде важко справитися з ситуацією, якщо вона, не дай Боже, погіршиться. Будемо вдячні всім відповідальним людям, щоб в Україні і наших Бродах ситуація не була такою напруженою, як в інших країнах.