Бродівська центральна районна лікарня 1 квітня отримала перших 50 експрес-тестів для діагностики коронавірусної інфекції (COVID-19).
Кого у лікарні протестували ними, чому їх так мало і чи отримуватиме Бродівщина ще тести, чи полегшить більша їх кількість діагностику захворювання розповів заступник головного лікаря з медичного обслуговування району Ігор Матійчук.
– Тести найближчими днями, можливо і сьогодні, обов’язково надходитимуть у нашу лікарню. Здійснюватиметься це поступово і думаю, що дійдуть вони до всіх, – говорить І.Матійчук. – Ті, що ми отримали 1 квітня, цього ж дня всі були і використані. Насамперед тестували осіб, які повернулися із країн поширення COVID-19, а також у тих сім’ях, де було діагностовано ГРВІ чи якась підозра. Було створено три мобільні бригади – Броди, Підкамінь, Заболотці і ще один, можна сказати стаціонарно-мобільний кабінет, був обладнаний також у Бродах. Сюди могла звернутися людина, яка контактувала з носієм вірусу чи має велику паніку. Я особисто виїзджав з групою у Лешнів, щоб, як кажуть, наживо оцінити організацію тестування. Варто зазначити, що люди з розумінням ставляться до цього.
Для діагностики береться крапля крові з пальця, як на загальний аналіз. На пластинці є три позначки – негативна реакція, слабопозитивна і позитивна. Тест дає результат через 10 хвилин. Якщо тест дає позитивний результат – ми ізолюємо всю сім’ю, а за умови підвищеної температури більше 38 градусів, кашлю, задишки – госпіталізуємо. Позитивний результат – не значить, що особа, яка перебуває на самоізоляції, може вже «йти в люди». Вона має відбути той період, який був їй визначений при перетині кордону і дотримуватися всіх рекомендацій. Водночас, швидкий тест немає сенсу проводити раніше 5 днів після повернення з так званої «критичної території». Якщо пацієнт тільки но захворів– тест може показати хибний результат.
Ми дуже задоволені тим, що в районі під час тестування 1 квітня не виявили жодного позитивного результату. Також у тих шести мешканців Бродівщини, які були госпіталізовані з підозрою на захворювання COVID-19, лабораторні дослідження цей діагноз не підтвердили.
Станом на 2 квітня у Бродівському районі є 311 осіб, які перетнули кордон до 20 березня і після 20 березня. Перебувають на самоізоляції 176 людей. Люди дотримуються всіх рекомендацій.
Цьогоріч наш район отримав для сільських амбулаторій первинної медичної допомоги 5 автомобілів Renault Duste, саме на них здійснювали виїзд у села мобільні бригади, які проводили експрес-тестування. Хочу сказати, що позашляховики хороші, зручні в експлуатації і добре долають сільське бездоріжжя.
В загальному у цей час надзвичайної ситуації для наших потреб Бродівська ЦРЛ готова. Ми щиро вдячні всім, хто підтримав медиків, забезпечуючи засобами індивідуального захисту, зокрема, райдержадміністрації і голові Оксані Прокопець, районній раді і голові Євгену Шведу, міськраді і меру Анатолію Белею, ТзДВ «Галант» і директору Ганні Приймак, Бродівському районному сектору Головного управління Державної міграційної служби у Львівській області і начальнику Мар’яну Столяру, народному депутату Михайлу Бондару, волонтерам, які на базі невеликих швейних майстерень шиють маски та інші засоби захисту, й ще багатьом небайдужим людям. Користуючись нагодою, закликаю бродівчан не панікувати, дотримуватися всіх умов карантину, піклуватися один про одного в непростий для країни час.
Незважаючи на коронавірус і надзвичайну ситуацію, реформи в медицині не припиняються. З 1 квітня почався другий етап медичної реформи. Це вирішальний та впевнений крок до якісної і доступної медичної допомоги для кожного українця. Але чим стривожені бродівські медики?
– Другий етап медичної реформи передбачає, що вторинна ланка повністю переходить на комп’ютеризацію, – говорить заступник головного лікаря з економічних питань Оксана Теслюк. – Фінансування здійснюватиме Національна служба здоров’я України. Кожен лікар у поліклініці, в стаціонарі має мати комп’ютер. Вся інформація має передаватися на загальний сервер і наш статистичний відділ оброблятиме її і передаватиме на Київ, згідно чого НСЗУ відшкодовуватиме кошти, з яких лікарі отримуватимуть зарплату. Для забезпечення роботи 120 лікарських посад нам необхідно придбати 20 комп’ютерів, 11 ноутбуків, 10 копіювальних пристроїв, програмне забезпечення. Станом на 1 січня 2020 року у нас був залишок коштів медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у сумі більше 341 тис. грн, а на 1 квітня 2020 є уже 700 тис. грн., які ми плануємо використати на комп’ютеризацію і впровадження системи вторинної ланки. Зараз використати залишки нашої медичної субвенції не можемо, у зв’язку з тим, що немає рішення районної ради. Адміністрація лікарні подала про це лист до райдержадміністрації. Питання розглянула депутатська комісія районної ради з питань економіки та бюджету і прийняла позитивне рішення. А далі на заваді став коронавірус і карантин. Звертаємося з проханням до депутатів районної ради знайти можливість зібратися на засідання і вирішити це питання.
Н.ЗАБОКРИЦЬКА.