Шалене ХХІ століття. Швидкість. Кар’єра. Фінанси. Іпотека. Євроремонти. Євробляхи. Людина на межі зриву. І не бачить виходу. З колії не вирвершся. І як добре, що у цьому «розбурханому морі» життя є острівки спокою. І один із таких острівків – музеї, зокрема шкільні. Приємно, що є ентузіасти (бо це на громадських засадах) музейної справи у школах і відділі освіти РДА. Саме про них піде мова. Намагатимусь не використовувати шаблонів, щоб не втомлювати читачів офіціозом.
У нашому районі періодично проводяться семінари і методичні засідання на базі шкільних музеїв, які курує методист Л.В. Сірко. На Бродівщині їх 8. Цього разу семінарське заняття для керівників шкільних музеїв, відбулося у Лучківській ЗОШ І-ІІ ст. У світлому фоє школи гостей зустрічала її директор О.Б. Вавжкевич. Одразу пригостила усіх гарячою кавою, оскільки ранок видався холодним.
Тема семінару – «Роман Купчинський – творець стрілецької пісні». Не всі, мабуть, знають хто це такий, але пісні «Зажурились галичани…», «Не сміє бути в нас страху», «Човен хитається серед води», «Як з Бережан до Кадри», що звучали на семінарі, думаю, знають люди старшого покоління. Їх слова написав наш земляк з села Кадлубище (тепер Лучківці). Ці пісні залюбки слухали по ЛТБ у період становлення України як незалежної держави. І я думаю, вони внесли свою лепту в це становлення!
З цікавими доповідями, присвяченими життю і творчості Р. Г. Купчинського, виступили бібліотекар Бродівського історико-краєзнавчого музею Н. М. Ханакова та керівник шкільного музею і вчитель історії цієї ЗОШ Н. Я. Долинюк. Час заняття промайнув як одна хвилина. А потім відбулася вельми захоплива екскурсія сусіднім селом Ясенів, що її провів працівник Бродівського історико-краєзнавчого музею, керівник методоб’єднання завідувачів шкільними музеями Бродівського району А.М. Корчак. Окрім гори Жбир – своєрідної візитної картки Ясенова, цікаво було дізнатися історію хрестів і фігур, що встановлені на старому цвинтарі (1800-ті роки). А на новому кладовищі є рідкісний пам’ятник, встановлений двома українськими родинами на честь імператора Австро-Угорщини Франца Йосифа І у 1854 р. У Чернівцях, які за його правління досягли найбільшого розквіту, такий же пам’ятник поставили щойно у 2009 р. Тут брідщани обігнали Буковину на півтора століття. Хочеться побажати шкільним музейникам, щоб їхні оази історії та краєзнавства багатіли новими експонатами і матеріалами й сприяли вихованню школярів справжніми патріотами свого краю.
Л. Сокальська.