Додому > Актуально > Мандруємо Україною: Чернігівщина

Мандруємо Україною: Чернігівщина

Уже п’ятий рік поспіль педагоги Бродівщини напередодні Дня працівників освіти (а цьогоріч це припало на 27 вересня, у Всесвітній день туризму) вирушають у мандрівку Україною. Цьогоріч маршрут подорожі, що тривала два дні, пролягав на Чернігівщину. Залишивши всі буденні справи, директори закладів загальної середньої освіти, їх заступники, голови профспілкових комітетів та працівники відділу освіти РДА відправилися у Чернігівську область – одну з найстаріших в Україні, з дивовижною історією та унікальними архітектурними пам’ятками.

Під стінами Цитаделі Батуринської фортеці.

Перша зупинка – стародавній собор Різдва Пресвятої Богородиці, розташований у невеликому містечку Козелець на Чернігівщині. Козелецький собор вважають унікальним зразком храмового зодчества 18 століття. Збудували церкву в 1752-1763 роках на замовлення графині Наталії Розумовської – матері Кирила та Олексія Розумовських. Церква, збудована у стилі бароко, й нині вражає відвідувачів своїм пишним декором, а також нехарактерними для провінційного містечка розмірами і багатим оздобленням. Усі мали змогу помилуватися найціннішою прикрасою собору – його іконостасом, висота якого становить двадцять сім метрів. Прекрасні ікони для його оздоблення виконав талановитий український художник Григорій Стеценко. Вражають не тільки величезні розміри, а й унікальна високохудожня різьба і дивовижні розписи цього шедевра.

Мандруючи далі, освітяни побували у с. Лемеші, що згадується в одній з перших повістей Т.Г.Шевченка «Княгиня». Це родинне гніздо Розумовських. Незважаючи на свій невисокий сучасний адміністративний статус, це село теж має цікаві місця та визначні історичні пам’ятки, зокрема Трьохсвятительську церкву, яку було зведено в 1755 р. на кошти Розумовських.

Більшу частину подорожі педагоги провели у Чернігові – одному з найстаріших міст України, місті, яке сприймається радше як музей просто неба, ніж звичайне давнє місто. Чернігів також називають одним із найдавніших історичних і духовних центрів України. Тут збереглися пам’ятки архітектури та історії, шість з яких ще домонгольського періоду. Старовинні церкви та монастирі, багата історія, несподівані легенди, парки, що заманюють тінню старезних дубів, та розлогі краєвиди – це все ми побачили під час неквапливої прогулянки Черніговом. Незбагненної сили враження чекали на нас на Болдинових горах, у Антонієвих печерах та комплексі Троїцько-Іллінського монастиря. Саме тут в ХІ столітті Антоній Преподобний створив земляні споруди, що сполучені підземними ходами з Іллінською церквою. Печери св. Антонія мають протяжність 350 м, а основною їх цінністю вважають підземний храм Феодосія Тотемського, що є найбільшою підземною святинею Лівобережної України.

Освітяни відвідали також Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник видатного українського письменника Михайла Коцюбинського – будинок, який письменник придбав, коли переїхав з Вінниці, та провів тут 15 своїх останніх, найбільш творчих років. Прекрасний сад родини Коцюбинських стараннями працівників музею збережено у тому вигляді, яким він був за життя письменника. Вчителі милувалися зі смаком доглянутими клумбами, агавами, улюбленими квітами письменника: мальвами, трояндами та ін.

Побували бродівчани і в містечку Батурин, окрасою якого є відреставрований палац останнього гетьмана України Кирила Розумовського. Це єдиний в Україні гетьманський палац, відкритий для відвідувачів. До речі, нині палац, окрім екскурсій, використовується і для урочистих подій, насамперед, проведення церемоній одруження. У Національному історико-культурному заповіднику «Гетьманська столиця» відвідали єдиний будинок Батурина, що зберігся у цьому місті після його нищення російськими військами, – будинок генерального судді В.Кочубея. Завершилася екскурсія оглядом Цитаделі Батуринської фортеці, на території якої у 2008 році відтворено 11 об’єктів історії: головну замкову в’їзну вежу, північну і південну замкові башти, оборонну стіну, гетьманський будинок, замкову церкву Воскресіння Господнього, скарбницю, криницю, рів, замковий міст, палісадову огорожу.

Поєднання мальовничої природи та унікальних історичних пам’яток ще раз підтвердило, що Україна – дивовижний край, який варто пізнавати усім. Такою була наша мандрівка – знайомство з легендарною Чернігівщиною, організована працівниками РМК відділу освіти Н.В.Антоненко та І.Й.Дутчак за фінансової підтримки Бродівської районної організації профспілки працівників освіти і науки України в особі О. Надали.

Л. Заяць,
методист РМК
відділу освіти РДА.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *