Додому > Культура > Коляда єднала всіх…

Коляда єднала всіх…

Мабуть, жодне свято не дарує нам стільки піднесення й світлості душі, передчуття доброго дива і особливої благодаті, як Різдвяні свята, коли над світом лунає коляда чи щедрівка. Через них ми дивним чином ніби долучаємося до чогось небесно-незбагненного. І, мабуть, не випадково, бо з діда-прадіда вважалося, що коляда – то дух землі, її мелодія пречиста, що зароджується у небесах і є символом єднання неба, землі і людей. Це особливо вражаюче відчувалося минулої неділі у центрі Бродів, де на площі Ринок відбувалося справді величне і яскраве різдвяне дійство «Коляда єднає всіх», організоване Бродівською міською радою, відділом культури, туризму, молоді і спорту, Бродівським Народним домом. Його особливістю було те, що цьогоріч до творчих колективів міської територіальної громади доєдналися і колядники, хори та вертепи парафіяльних спільнот.

Ще до початку дійства на центральній міській площі зібралося численне товариство мешканців і гостей міста – шанувальників народних традицій Різдва і прослави народження Божого Дитяти. До слова, тут усе настроювало на святковий настрій: велика вертепна зірка, столик з мистецьки виплетеним дідухом, кутею, узваром, пампушками, яблуками та інша символіка Різдва, сяючі стилізовані ялинки, вдало змодельована загадкова ширма перед входом в адмінприміщення колишньої районної ради. Офіційний осідок влади в цей день перетворився на казковий будиночок коляди. Його заполонили творчі колективи, які готувалися до виступу. І коляда – пісня пісень, як кажуть у народі, звучала у фойє й приймальнях, на усіх поверхах, де були вільні для розспівок місця, творячи своєрідний колективний гімн цього свята. І коли зазвучали його позивні, усміхнена артистична ведуча – керівник народного аматорського театру «Пошук» Народного дому м. Броди Юлія Желех запросила усю брідську родину, гостей взяти участь у святі коляди. Під звуки пісні «Ой зійдімося, роде» у потужному виконанні досвідчених колядниць – народного аматорського ансамблю народної пісні «Криниченька» на імпровізовану сцену під відкритим небом вийшли усі учасники свята. Спільна коляда «Бог Предвічний» поєднала у піднесеному співі муніципального хору «Боян», колядників і присутніх на площі.

До учасників і гостей дійства звернувся з вітальним словом бродівський міський голова Анатолій Белей. Він побажав миру, добра, благополуччя кожній родині та Україні і висловив слова глибокої вдячності й шани усім, хто захищав і захищає Україну, хто зустрічає Різдво в окопах під коляди вітру і ворожі обстріли, бо завдяки цим героям ми можемо нині святкувати і колядувати під мирним небом. Хвилиною мовчання присутні вшанували захисників Донецького аеропорту та східних кордонів нашої держави, які віддали життя за Україну. Врочисто-піднесено зазвучала коляда «Христос родився» та інші різдвяні піснеспіви у виконанні муніципального хору «Боян».

Звеселили присутніх щирим виконанням, різдвяними вдяганками і вітаннями учасники вокальної студії «Гал-Арт» ЦДЮТ м. Броди – ансамблі «Барви» і «Карамельки», подарувавши дзвінку «Колядочку» і мелодійну «Коляда звучить усюди».

Незабутнє враження залишив дитячий вертеп храму св. Юрія м. Броди (настоятель о. Роман Біль) – своїм цікавим виступом, костюмами і повіншуваннями. І кожен, дивлячись на щасливі дитячі личка, з особливим настроєм сприйняв виступ колядників-військовослужбовців Бродівського гарнізону усіх військових частин (капелани – отці Богдан Вихор і Тарас Дзьоба), їх піснеспів «Коляда, коляда – Україна молода» та побажання миру і щасливого майбутнього дітям та Україні.

Хоч учасники дійства представляли одну і ту ж подію, але кожен робив це по-своєму, дивуючи і вражаючи яскравими творчими моментами, розмаїттям місцевих колядок, народних і стилізованих костюмів, одухотвореними обличчями. Так представляли свої парафії колядники сіл Салашка (настоятель о. Петро Мазурок), Пониковиця (о. Андрій Степанюк), Великі Фільварки (м. Броди, о. Петро Чаплюк).

Щиро прославляли Різдво Христове юні колядники, вихованці катехитичної школи парафії Воздвиження Чесного Животворящого Хреста м.Броди. Ліричним і цікавим був виступ молодого парафіяльного хору костелу Воздвиження Всечесного Хреста м. Броди, якому акомпанувала на гітарі їх наставниця-монахиня. Вразив своїм талантом колядника, світлими повіншуваннями і колядою «Різдвяний вечір» настоятель храму св. Параскеви с. Берлин о. Ярослав Партика.

А колядники все йшли і йшли з отого казкового дому коляди. Вразили своїми колядами, більшість з яких були маловідомими, колядники Бродівської школи естетичного виховання, гурт «Блага вість» з Берлинського старостинського округу (СО), дует Гнівушевських з Комарівського СО та колядники Смільнівського, Станіславчицького, Пониквянського старостинських округів. А поважні колядниці Лешнівського старостинського округу не лише колядували, а й за традицією пригощали присутніх різдвяними пампушками.

До прослави народження Божого дитяти у Бродах приєдналися і порадували брідчан своїми колядами колективи Заболотцівської ОТГ з парафій сіл Заболотці (о. Ігор Балук), Лугове (о. Тарас Загоруйко), Дуб’є (о. Мирон Богонюк). До слова, у святковій розколяді у Бродах взяло участь більше 30 гуртів колядників. Колядниці-криничанки у зимових білих кожушках ще й защедрували, кожну хату звеселяли. Їх коляди усім додали доброго настрою. І «Забавлянка» долучилася до цього, показавши веселий обряд ведення кози.Незважаючи на холодну вітряницю, святкова площа і далі вирувала велелюддям, бо то було свято справді великої духовної і мистецької насолоди. І міцніла у кожного віра у те, що різдвяна зірка освітить нашу долю добром, радістю, надією на мир, спокій і благополуччя в кожній родині і в Україні.

Завершили різдвяне дійство «Коляда єднає всіх» колядники Суховільського старостинського округу (ансамблі «Січовик» і «Діброва» під орудою Михайла Добрянського і скрипальки Оксани Шишки) піснеспівом «Пустіть в хату, господарі, засіваєм вас і многоліттям». Їх підтримали й присутні на площі. І впевнена, що чули ці коляди не тільки в усіх куточках міста, а й довколишніх селах – свято було справді дзвінким і славним. І дуже символічно, що це свято мало і доброчинну складову, адже працював, крім цього, і благодійний ярмарок зі збору коштів на лікування важкохворих брідчан Петрика Смика та Олени Госнедель, до якого долучилися члени молодіжної ради, що створена при міській раді, волонтери педколеджу ім. Маркіяна Шашкевича, кондитерська «SWEET BAKERY», торговий заклад «Ваш лаваш» та інші.

Цьогоріч чи не вперше по місту звучала і «благодійна коляда», кошти від якої теж були офіровані на лікування юного Петрика Смика і молодої жінки Олени Госнедель. Таку доброчинну акцію провели гурти колядників за участю громадських активістів Еріки Кужелюк, Наталі Гарасимчук та інших, бродівської центральної міської лікарні, вихованці «Love studio» та інші.

Галина ПЕТРУСЬ.
Фото Вячеслава ЧИЖИКА і
Надії Забокрицької.

Більше фото на нашій сторінці Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *