Додому > Культура > І мудрість наша, сила наша в українськім слові…

І мудрість наша, сила наша в українськім слові…

21 лютого у всьому світі відзначатиметься Міжнародний день рідної мови. Свято було започатковано у листопаді 1999 року на тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у Парижі.

В Україні його відзначають з 2002 року. Для нас, українців це не просто день пошанування рідної мови. Це ще один меседж, що нашій мові потрібен вогонь любові, потрібна духовна міць і захист.

Українська мова має свою історію. Вона присутня у найстаріших літописах Київської Русі, у «Слові про Ігорів похід». Давньою українською мовою написані козацькі державні документи й хроніки, створена самобутня художня писемність епох від Івана Вишенського до Григорія Сковороди. Українська мова має свою могутню класичну літературу, своїх визнаних світом геніїв: Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесю Українку, Михайла Коцюбинського, Василя Стефаника та інших.

Боротьба протягом багатьох століть народжувала пророків нашої державності, була боротьбою за свободу і незалежність. Більшість письменників українського відродження загинули в часи громадянської війни, голодомору, були репресовані Микола Хвильовий, Валерій Підмогильний, Григорій Косинка, Микола Куліш, Євген Плужник, Микола Зеров.

Лицарі Другого українського відродження XX століття – шістдесятники своєю творчістю і жертовністю відстоювали існування української мови. Яскраві представники шістдесятників – Василь Симоненко, Василь Стус, Ліна Костеко, Іван Драч та інші. Це був перший у колишньому союзі свідомий бунт Людини проти тоталітаризму в післясталінські часи. Представники сучасного українського письменства своєю творчістю урізноманітнили і прикрасили розвиток української літератури і мови зокрема. З кожним роком ми відкриваємо щораз нові імена письменницької когорти: Сергія Жадана, Оксани Забужко, Тараса Прохаська, Юрія Андруховича, Василя Шкляра, Юрія Винничука, Леся Подерев’янського та інших.

Українська мова має свою особливу музикальність. Ця незбагненна душа нашої мови, як золотоносна ріка, виблискує хвилями народної пісні, переливається в душу нації.

16 січня 2021 року набула чинності стаття 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Усі надавачі послуг зобов’язані обслуговувати та надавати інформацію в Україні українською мовою. Це ще один крок до зміцнення сили українського слова, про яке повинен дбати кожен українець.

Бродівська центральна бібліотека до Міжнародного дня рідної мови до уваги користувачів пропонує книжкові виставки – пошанування: «Перлина душі – наша мова і слово» та «Незгасима мово, Слово незабутнє». Спільно з Бродівським Народним домом у рамках відзначення Міжнародного дня рідної мови наша бібліотека проводить літературний перфоменс «Шляхами до храму Лесиної душі» – до 150 річниці від дня народження Лесі Українки – потужної постаті в справі утвердження української літератури і мови.

Розповідь про рідну мову хочу завершити словами Катерини Мотрич: «Мово наша! Звонкова кринице на середньо хресній дорозі нашої долі! Твої джерела б’ють десь від магми, тому й вогненна така. А вночі купаються в тобі ясні зорі, тому й ласкава така .» Любімо рідну мову – вона дух нашого життя, дух нації.

Еріка Ногтєва,
завідувачка відділу обслуговування читачів Бродівської центральної бібліотеки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *