28 липня відзначався Всесвітній день боротьби з гепатитами. Бродівський відділ ДУ «ЛОЦПКХ МОЗ» інформує про це захворювання, щоб привернути увагу до загрози різних форм гепатиту.
У м.Трускавець 17 липня 2021р. були проведені заходи приурочені до Всесвітнього Дня гепатитів, на яких проведено обстеження громадян в т.ч. відпочиваючих, на виявлення гепатитів В і С . Обстежено 160 осіб, в 4-х з яких виявлено гепатит, що становить 2,5%. Це люди, які не мають симптоматики, проте, ходять поміж нас, відвідують манікюрні салони, стоматологічні кабінети, проходять лікування в стаціонарах і ін. а у випадку неякісної обробки інструментарію здорові відвідувачі та пацієнти можуть інфікуватися. Враховуючи вищенаведене, ми рекомендуємо пройти скринінг, тобто зробити два швидких тести на антитіла до вірусних гепатитів В та С.
Гепатит – це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Гепатит B і C – 2 основних типи з 5 різних інфекцій гепатиту – є причиною 96% всіх випадків смерті від гепатиту. Близько 325 мільйонів людей у світі живуть з хронічною інфекцією, викликаною вірусом гепатиту B або вірусом гепатиту C.
Шляхи передачі гепатиту В:
- при народженні від матері до дитини;
- незахищені статеві контакти;
- небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов’язані з контактом з кров’ю (татуювання, пірсинг тощо);
- використання нестерильного ін’єкційного інструментарію при вживанні наркотиків.
Гепатит В є небезпечним і для працівників охорони здоров’я, які можуть мати травми від уколів голками при догляді за пацієнтами, інфікованими ВГВ.
Найкращий та найбільш ефективний спосіб попередження інфікування ВГВ – це вакцинація.
Яким чином гепатит В НЕ передається?
Вірус гепатиту В не передається через столові прибори, при годуванні груддю, через обійми, поцілунки, рукостискання, кашель, чхання, використання громадських басейнів або аналогічних об’єктів.
Вірус гепатиту С (HCV), в основному, передається при контакті з інфікованою кров’ю чи біологічними рідинами інфікованої людини. Найпоширеніші шляхи передачі:
- небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов’язані з контактом з кров’ю (татуювання, пірсинг тощо);
- використання не стерилізованих побутових та професійних приладів після інфікованої людини (зубні щітки, манікюрні ножиці, бритви тощо);
- використання нестерильного ін’єкційного інструментарію при вживанні наркотиків;
- при переливанні крові та її компонентів.
Можлива також передача інфекції під час незахищеного статевого контакту, але це відбувається набагато рідше. Крім того, ВГС може передаватися від матері до дитини. Вакцини проти гепатиту С не існує.
Гепатит С не передається через грудне молоко, харчові продукти або воду, при побутових контактах, наприклад обіймах, поцілунках і споживанні продуктів і напоїв спільно з інфікованою особою.
За оцінками понад 5% українців інфіковані гепатитом С, а це близько 2 млн. інфікованих осіб. Наразі в Україні зареєстровано 52 448 хворих на гепатит С.
За даними ВООЗ, за допомогою противірусних препаратів можливо вилікувати понад 95% людей з інфекцією гепатиту С.
В.ШЕВЧУК,
Завідувач Бродівського відділ ДУ «ЛОЦПКХ МОЗ».