Реальна дієвість Нової української школи залежить від кожного конкретного педагога: його знань, умінь, компетенцій, розуміння стратегічних цілей діяльності та наявності ефективного інструментарію для практичної реалізації заявлених завдань. Головне – учитель має бути вмотивованою, креативною, творчою особистістю. Таких вчителів і в нашому районні є немало – це засвідчують щорічні професійні конкурси педагогів «Учитель року».
Ювілейний, двадцять п’ятий, всеукраїнський конкурс «Учитель року-2020» цьогоріч відкрив нові імена талановитих педагогів Бродівщини, які віддані своїй справі, творчі, відкриті до нових знань, готові ділитися своїми надбаннями з колегами. Про них сьогодні розповідає завідувач районного методичного кабінету відділу освіти Бродівської РДА Н.В.АНТОНЕНКО.
– За роки існування конкурсу майже 80 вчителів із нашого району мали можливість продемонструвати свої здобутки на обласному, а 6 – на всеукраїнському рівнях. Не втратив своєї актуальності конкурс і зараз, бо в його основі лежить прагнення до самовдосконалення, пізнання та пошуку нового, творчість, майстерність. Завдання конкурсу, що спрямований на пошук талановитих вчителів-новаторів, щороку змінюються, враховуючи нові виклики та можливості.
Цьогорічний конкурс проводився у п’яти номінаціях: «Зарубіжна література», «Історія», «Образотворче мистецтво», «Початкова освіта», «Хімія». Він передбачав попередню реєстрацію на платформі Міністерства освіти і науки України та участь у п’яти випробуваннях: «Тестування з фахової майстерності» – для всіх номінацій, крім «Хімія»; «Практична робота», «Урок» – для всіх номінацій; «Методичний практикум» – для всіх номінацій, крім «Початкова освіта»; «Методичний експромт» – для номінацій «Початкова освіта» та «Історія»; «Хімічний експеримент», «Контрольна робота» («Хімія»); «Проєкт» («Початкова освіта», «Образотворче мистецтво») і «Майстер-клас» – «Зарубіжна література». Конкурсні змагання відбувалися у два етапи – відбірковий та фінальний.
Загалом в обласному конкурсі «Учитель року – 2020» взяло участь 136 освітян закладів загальної середньої освіти Львівської області. Оскільки найактивнішими учасниками конкурсу були вчителі початкових класів (а це 57 педагогів Львівщини), то конкурсні випробовування проходили зонально. Шестеро бродівчан виборювали звання кращого педагога області в усіх номінаціях. Зокрема, вчителька початкових класів Бродівської ЗОШ І ст. №1 Л.В.Котельницька, натхненна ідеями Нової української школи, ділилися цікавинками навчання молодших школярів, аналізувала педагогічні ситуації та обирала оптимальні шляхи їх вирішення, проєктувала дослідницько-пошукову діяльність учнів. Учительці історії Бродівської СЗОШ І-ІІІ ст. №2 Л.О.Матвєєвій знадобилися уміння організовувати навчання з погляду багаторакурсності та багатоперспективності історичних подій і явищ, визначати основні тенденції історичного процесу. Номінація «Образотворче мистецтво» об’єднала творчих учителів, які долучають дітей до світу прекрасного, культури та мистецтва. Так Г.П.Куць зі ЗЗСО з дошкільним підрозділом «Ясенівська ЗОШ І-ІІІ ступенів» демонструвала не лише методичну грамотність, а й художні (фахові) вміння. На вчительку хімії Наквашанської ЗОШ І-ІІІ ст. А.Г.Флорянську очікував методичний квест та експериментальне завдання у хімічній лабораторії. Конкурсанти номінації «Зарубіжна література» Г.Я.Вишневська (ОЗ «Бродівська ЗОШ І-ІІІ ст. №4») та О.В.Булишин (ЗЗСО з дошкільним підрозділом «Ясенівська ЗОШ І-ІІІ ступенів») презентували свою майстерність з організації аналізу поетичного твору. Усі конкурсанти мали змогу продемонструвати рівень знаннєвої складової професійної компетентності.
Нелегким був шлях до вершин вчительської праці для учасників конкурсу професійної майстерності. Кожен етап був по-своєму цікавим, творчим, креативним і водночас відповідальним, вимагав у конкурсантів багато зусиль, уміння й натхнення. Сьогодні впевнено можна сказати, що кожен із конкурсантів – професіонал своєї справи, агент змін в освіті, який готовий реалізовувати ідеї Нової української школи та ділитися своїм досвідом з іншими. Пишаємося педагогами, які стали лауреатами конкурсу, показавши високий рівень професіоналізму, інноваційність, харизму, неспокій духу, здатність реалізувати найсміливіші інноваційні ідеї. Це вчителька початкових класів Бродівської ЗОШ І ст. №1 Л.В.Котельницька та вчителька зарубіжної літератури ОЗ «Бродівська ЗОШ І-ІІІ ст. №4» Г.Я.Вишневська, які посіли другі місця у рейтинговій таблиці у зональних та обласних змаганнях відповідно.
Нелегко було і членам журі оцінювати педагогічну техніку сучасного вчителя, а ще важче визначити кращих із кращих. Цьогоріч до складу журі обласного туру конкурсу були запрошені досвідчені педагоги ОЗ «Бродівська ЗОШ І-ІІІ ст. №3», справжні майстри, які неодноразово засвідчили свій високий професіоналізм. Це, зокрема, заступниця директора з виховної роботи та вчителька історії Г.Б.Голіновська, вчителька хімії І.Й.Жолнович, вчителька початкових класів О.Ю.Булига.
Конкурс «Учитель року-2020» ще раз підтвердив, що педагоги Бродівщини – яскраві, фахово-компетентні та творчі особистості, які беруть активну участь у творенні системи освіти нового покоління та реалізації ідей Нової української школи, а конкурс професійної майстерності – це один з етапів вияву професійного росту вчителя.
Хочеться побажати усім учасникам конкурсу нових досягнень на шляху до професійної майстерності, а педагогічній спільноті району – й далі тримати успішний курс на творчому шляху самовдосконалення та підкорення найвищих вершин вчительської праці!