Додому > Новини > Чорний біль землі вкраїнської…

Чорний біль землі вкраїнської…

26 квітня 1986 року відбувся вибух на Чорнобильській АЕС і світ став свідком однієї з найжахливіших катастроф в історії людства. Нагадаємо деякі факти про ці чорні сторінки в історії України і долі українців.

Чорнобильська катастрофа: надпотужний вибух

Витік радіації внаслідок вибуху на четвертому енергоблоці ЧАЕС прирівнюють до вибуху 500 атомних бомб, скинутих США у 1945 році на Хіросіму. А поширення реактивного матеріалу було настільки масштабним, що радіоактивні дощі випали по всій Європі, і навіть в Ірландії.

Цифра

За різними даними, від 600 до 800 тисяч осіб зі всього тодішнього Союзу брали участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС. Від 4 до 10 тисяч з них загинули внаслідок вибуху, понад 70 тисяч стали інвалідами. Під радіоактивне випромінювання внаслідок вибуху у Чорнобилі потрапило 1,9 млн людей в Україні. Було евакуйовано 47 500 жителів Прип’яті. Зараз у зоні відчуження проживає 140 осіб, так званих самопоселенців.

Особливе маркування

Чорнобильська катастрофа настільки глобальна, що їй присвоїли 7-й рівень небезпеки за Міжнародною шкалою ядерних подій (INES). Події у Чорнобильській зоні стали локальною катастрофою з глобальними наслідками. До слова, 7-й рівень небезпеки також присвоїли аварії на АЕС «Фукусіма-1» у Японії, що сталася у 2011 році внаслідок землетрусу.

«Серце» хасидизму

Місто Чорнобиль у другій половині ХVIII століття було одним із головних центрів хасидизму (це містичне відгалуження юдаїзму), що за своєю значущістю не поступалося Умані. Наприкінці ХІХ століття населення міста становило понад 10 тисяч осіб, з яких понад дві третини були євреями. У місті було близько 10 синагог.

«Рудий ліс»

Потужний витік радіації «пофарбував» ліс неподалік Чорнобильської АЕС у яскраво рудий колір. З того часу він так і називається – «Рудий ліс».

Небезпечні зони

Радіація не поширюється рівномірно навколо ЧАЕС, а осідає острівцями. Деякі ділянки 10-кілометрової зони в десятки разів небезпечніші, ніж територія, прилегла до АЕС. Зокрема, однією з таких зон є стела «ЧАЕС ім. В.І.Леніна» – тут радіаційний фон може сягати аж 1200 мікрорентген/год, коли біля самої станції він не перевищує 300 мкР/год. Для порівняння, радіаційний фон Києва становить близько 11 мкР/год.

Проєкт «Укриття»

Спорудження «укриття» у вигляді арки над зруйнованим реактором Чорнобильської АЕС розпочалося у 2012 році. Його ширина становить 257 метрів, довжина – 150 і висота 108 метрів. Вага конструкцій сягає 29 000 тонн. Щодня над будівництвом арки працювало близько 3000 осіб.

Європейські дороги

Ага, зараз будете здивовані або й взагалі не повірите, але дороги у зоні відчуження ідеально рівні, без єдиної вибоїни. Рівне асфальтне покриття покладено, щоб не розкидалися радіоактивні відходи, що перевозяться у вантажівках на дослідження або зберігання. Максимальна швидкість руху для вантажівки з відходами – 40 км/год.

Серіал «Чорнобиль» та фільм «Арка»

Про Чорнобиль вже зняли чимало фільмів, але короткометражний фільм «Арка», повністю знятий у Чорнобильській зоні, зібрав престижні нагороди по всьому світу. В основу фільму лягла історія хлопчика, який виріс у Прип’яті, кадри кінохроніки, а також музика, спеціально написана для фільму. А у 2019 році на екрани вийшов міні-серіал «Чорнобиль» від американської компанії HBO, що визнаний одним з найкращих серіалів. Після успіху серіалу від американської компанії HBO гіди в Чорнобилі працюють майже без вихідних.

Забуттю не підлягає

І донині у нашій пам’яті неминущим болем гірчить полиново Чорнобиль. Про це нагадує й «Бібліовікно», що оформлене на першому поверсі (юнацький абонемент) центральної районної бібліотеки «Зона лиха: борг нашої пам’яті». І кожен, хто проходить мимо ЦРБ, може, не заходячи у приміщення, ознайомитися з виставленими там матеріалами або переглянути їх на сайті книгозбірні. Там же бібліотекарі розмістили і підготовлену ними книжкову виставку-пам’ять «Перед Поліссям встану на коліна».

І знову трагічні події

Цієї весни у Чорнобильській зоні – нові трагічні події – пожежі, що завдали непоправної шкоди фауні, флорі та екології. Перші повідомлення про вогонь у зоні відчуження надійшли 4 квітня, основні причини займання вбачають у підпалах. Тоді загорілися ліси та трава на території трьох лісництв. Після того ДСНС щодня інформувала про ліквідацію пожежі, до боротьби з якою була залучена і авіація. 13 квітня вогонь у Чорнобильській зоні вже охопив «рудий ліс» і впритул підібрався до сховища радіаційних відходів «Підлісний», що поряд із ЧАЕС. Від пожежі загинули та постраждали сотні тварин. Солому й молоду траву, якою харчувалися тварини, змінили попіл та обвуглена земля. Пожежі у Чорнобильській зоні спричинили серйозні задимлення у Києві та області.

Підготувала
Л. ВОЙТЮК.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *