26 жовтня 2019 року німецьке видання «Бадіше Цайтунг» опублікувало фейлетон «Божевільний або святий» мюнхенського літературного критика і журналістки Катрін Гільгрубер. У своїй статті Гільгрубер познайомила читачів газети, що виходить у Фрайбурзі (південний захід Німеччини), з українським містом Броди. Це місто здалося авторці трішки заспаним. На батьківщині знаменитого австрійського письменника Йозефа Рота, де збереглися руїни колись відомої синагоги, мало що нагадує про славне минуле Бродів.
Ця стаття не стала винятковим явищем. Публікації Гільгрубер зі згадками про Броди з’являлися у кінці 2019 та на початку 2020 років у цілому ряді видань Німеччини. Що ж змусило німецького літературного критика звернути свою увагу на Броди? Причина криється в історичному романі «Книги Якова» польської письменниці Ольги Токарчук, яка у 2019 році стала лауреаткою Нобелівської премії з літератури. У своєму творі Токарчук розповідає історію псевдомесії, уродженця села Королівка на Поділлі, Якова Франка (1726-1791) і його прихильників (франкістів).
Роман «Книги Якова» вийшов у світ у 2014 році. Через 5 років був перекладений на німецьку мову, позитивно сприйнятий німецькою та австрійською критикою. Хоча події у романі розгортаються в основному на території сучасної України, особливої уваги видання на батьківщині Якова Франка не викликало. У своїх публікаціях Катрін Гільгрубер справедливо відзначає, що Броди відіграють у романі Токарчук значну роль. Саме у Бродах, одному з важливих єврейських центрів Речі Посполитої, рабини в 1757 році рішуче засудили Франка та його прихильників і виключили з общини.
Завдяки роману О. Токарчук багато читачів у Польщі, Німеччині та інших державах дізналися про існування Бродів. У 2022 році очікується вихід роману англійською мовою, і книга безсумнівно посилить інтерес до Бродів у США та інших державах, а також може посприяти розвитку туризму у місті.
Доктор Александр ФРIДМАН,
Берлiн, ФРН.