Додому > Культура > Бродівські «музейники» не відстають від сучасних технологій

Бродівські «музейники» не відстають від сучасних технологій

Цього року українці не лише навчаються чи спілкуються онлайн, а й всебічно розвиваються. Наприклад, можна здійснити віртуальну екскурсію в Санкт-Петербурзький Ермітаж чи французький Лувр, відвідати музей Пікассо чи галерею Тейт буквально… зі свого дивану.

Бродівський історико­-краєзнавчий музей не відстає від сучасних технологій. На своєму сайті «Історична спадщина Бродів» його працівники пропонують відвідувачам переглянути старовинні фотографії, почитати публікації про відомих брідщан чи історію краю.

«Сам музей у місті Броди – це окрема історія. Початком його створення вважається 1959 рік – він з’явився у приміському селі Великі Фільварки, що зараз є частиною Бродів. Тепер на цьому місці сучасна школа естетичного виховання. Але на початку 70-х років музей припинив свою діяльність. Вже у 1979 році розпочалося його відновлення у центрі міста, у тому приміщенні, де він функціонує і сьогодні. Велося збирання експонатів, створювалися експозиції… І у 1984 році, під час святкування 900-річчя Бродів, завдяки краєзнавцю Дмитру Чоботу, було урочисто відкрито новий Бродівський краєзнавчий музей. А 19 років тому музей отримав статус «історико-краєзнавчого», – розповідає його директор Василь Стрільчук.

Сьогодні у музеї є 6 працівників, понад 5000 експонатів основного фонду та 4000 одиниць науково-допоміжного. Карантин вніс свої корективи і у життя «музейників». Були скасовані масові заходи, екскурсії, лекції, виставки, конференції, презентація збірника «Брідщина – край на межі Галичини та Волині». Цілий рік працівники історико-краєзнавчого музею писали і збирали матеріали, вичитували публікації, макетували сторінки… Але презентація збірника буде, хоч онлайн – на сайті музею. У цій книжці можна буде прочитати історію древніх бродівських вулиць, улюбленого фанатами футбольного клубу «Богун», Бродівської гімназії за часів Австро-Угорщини, Бродівського замку під час радянської влади та багато інших. Цікавинкою видання є стаття про природу нашого краю, розповідь про старожила міста Теодозія Зварича, який нещодавно відсвяткував своє 90-річчя. Працівники Бродівського історико-краєзнавчого музею вважають його своїм колегою, адже у такому поважному віці Т. М. Зварич бере участь у дослідженнях та краєзнавчих екскурсіях.

Старший науковий співробітник Бродівського історико-краєзнавчого музею Андрій Корчак під час карантину працює з різними фондами, готує екскурсію про діяльність Руської Трійці на Підкамінщині, а найцікавіше – працює над перекладами єврейської літератури та книги на основі спогадів вихідців з Бродів, котра вийшла в Ізраїлі на івриті.

Загалом, кожен працівник мав своє особливе завдання на час карантину. Наприклад, бібліотекар Наталія Ханакова – працює над електронним краєзнавчим каталогом, що потрібний як для наукової роботи, так і для відвідувачів. Часто почали звертатися не лише мешканці міста і району, а й Польщі, США та Ізраїлю, аби їм допомогли віднайти історію їхнього родоводу або місце, на якому колись стояла хата їхнього прадіда.

Через продовження карантину та появу перших хворих на коронавірус у Бродах, відкриття та відвідування музею вирішили перенести. Але тішить те, що функціонує краєзнавча бібліотека-онлайн, популяризується історія Бродів у соціальних мережах, зокрема у Фейсбуці за хештегом #Музей_на_карантині можна знайти пости про впливових вихідців Брідщини чи світлини 100-літньої давності.

Ліна ВОЙТЮК.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *