Відновлення української державності 30 років тому набуває по-справжньому нового сенсу лише тепер. Волі мільйонів і скріпленого голосами Верховної Ради акту недостатньо для усвідомлення себе самодостатньою частиною у колі європейських націй. 30 років – мов 30 зернят, що проросли і проростатимуть багатоцвітними видивами або ж, якщо пірнемо у вир всеосяжних проблем, що оточують нас, так і не вирішивши їх, гіркими полинами. Кожен рік можна оглядати детально із різних аспектів, та нехай цим займуться провідні спеціалісти у своїх галузях. Нас цікавить: чим жила Бродівщина ці 30 літ? Які події стали знаменними і що не соромно згадати у таку значну дату? Пропонуємо вашій увазі огляд найцікавіших епізодів на теренах нашого краю за останні 30 років.
1991 – у Бродах з урочистим візитом побував патріарх УГКЦ Блаженніший Мирослав Іван Любачівський. Відновлено могили композитора і диригента о. Михайла Осадци, голови «Союзу Українок» Неоніли Селезінки.
1992 – відбулося «друге народження» товариства «Боян» у Бродах. З нагоди 50-ліття створення УПА відбувся вечір пам’яті «Декалог».
1993 – відкриття ІІІ Всесвітнього з’їзду брідщан. Установлення пам’ятників Т. Шевченку і жертвам політичних репресій.
1994 – шанувальники творчості Йозефа Рота відзначали 100 років від його дня народження.
1995 – освячення нового храму у Бродах – Собору Пресвятої Богородиці на парафії Старі Броди.
1996 – святкування з нагоди 50-ліття заснування Бродівського педагогічного училища.
1997 – затверджено герб і прапор міста Броди. Бродівську загальноосвітню школу № 1 реорганізовано у Бродівську гімназію.
1998 – вийшов у світ 2 том історико-мемуарного збірника «Броди і Брідщина» та газета «Броди вечірні».
1999 – ім’я бродівської патріотки Галини Столяр увіковічнили у назві нової міської вулиці.
2000 – відбудова годинникової вежі на Райківці (у міському парку).
2001 – вийшов перший номер гімназійної шкільної газети «Ватра».
2002 – урочисте відкриття пам’ятника Петру Полтаві на вулиці Золотій.
2003 – відкриття пам’ятного знака у селі Гута Пеняцька, що було спалене у роки Другої світової війни.
2004 – бродівчани стали активними учасниками Помаранчевої революції.
2005 – на честь 60-річчя Бродівського педагогічного коледжу було відкрито пам’ятник Маркіяну Шашкевичу, ім’я якого носить цей навчальний заклад.
2006 – Бродівський дитячий вокально-хореографічний колектив «Дивограй» був визнаний на всеукраїнському рівні (І місце у вокально-хореграфічному жанрі на фестивалі-конкурсі хореографічного мистецтва).
2007 – відбувся перший етнофестиваль у Підкамені. Відкрито пам’ятну дошку на будинку, де проживав старшина УГА, український посол до польського сейму, видавець газети «Брідські вісті» Олександр Вислоцький.
2008 – установлено і освячено оновлений пам’ятник воякам дивізії «Галичина» на горі Жбир у селі Ясенові. У селі Черниця відкрито кімнату-музей Мирона Тарнавського, генерала УГА.
2009 – Бродівщину відвідали Президент України Віктор Ющенко і Президент Польщі Лех Качинський.
2010 – Броди стали учасником міжнародного проєкту «ВІА РЕГІЯ» за підтримки Ради Європи. Маршрут пролягав від Києва до Парижа і проходив також через наше місто.
2011 – відкриття «Музею-садиби родини Федунів» у Клекотові під час з’їзду цієї великої родини, яка нині розкидана по світі.
2012 – створено Національний природничий парк «Північне Поділля».
2013 – святкова академія на честь 20-річчя від ІІІ Всесвітнього з’їзду брідщан. Брідщани були активними учасниками подій, пов’язаних із Євромайданом.
2014 – перші жертви російсько-українського конфлікту на сході України. Бродівчани проводжали в останню дорогу загиблих вертолітників.
2015 – 25 років тому вийшло перше число газети «Голос відродження».
2016 – урочисто освятили і відкрили пам’ятник Героям Небесної Сотні.
2017 – у замковій фортеці відбувся фестиваль народних умільців. Президент П.Порошенко відкрив завод «Електроконтакт Україна», що виготовляє кабельні мережі для концерну BMW.
2018 – у Бродівський фортеці відбувся фестиваль «ЗамокFest».
2019 – бродівська синагога стала однією з локацій третього Міжнародного фестивалю класичної музики «LvivMozArt». У рамках фестивалю біля Бродівської гімназії відкрито пам’ятник Йозефу Роту.
2020 – у Бродах провели перші міські розкопки під наглядом обласної археологічної рятівної служби.
Події, що згадані вище, знайшли своє відображення у фотовиставці, присвяченій 30 річниці Незалежності, відкриття якої відбудеться 23 серпня у 15 год. у приміщенні комунального закладу міської ради «Бродівський історико-краєзнавчий музей» за адресою: майдан Свободи,5.
Підготувала Наталія Ханакова,
бібліотекарка комунального закладу
міської ради «Бродівський
історико-краєзнавчий музей».